necroza aseptica de cap femural stanga copil

23-12-2013
deliadragos
Nu este medic/terapeut
deliadragos
Buna ziua, Astazi a fost diagnosticat copilul cu necroza aseptica de cap femural pe partea stanga si as dorii sa stiu ce presupene mai exact aceasta boala.Copilul are 3 ani. Daca se putea sa-mi dati mai mute detalii si sa ma indrumati spre un anumit tratament sau medic. Mi s-a spus ca trebuie sa stea imobilizat fara sa-si foloseasca piciorul un an sau doi ceea ce mi se pare foarte mult si ca o sa-i puna o proteza in ianuarie.
Va multumesc anticipat si va doresc sarbatori fericite.
5 comentarii
0
23-12-2013, ora 18:06
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
cine l-a diagnosticat cu aceasta boala si cu ce metoda?
nu este vorba cumva de boala Perthes (Legg-Calvé-Perthes)?
0
23-12-2013, ora 18:41
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
si este vorba despre o proteza sau o orteza?
0
23-12-2013, ora 22:12
deliadragos
Nu este medic/terapeut
deliadragos
I s-a facut radiografie. Eu asa am inteles ca o sa-i puna un fel de proteza care se face la comanda dupa ce I se I-au masuratorile. Si ca e foarte scump.
0
23-12-2013, ora 23:26
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
informatiile sunt insuficiente, insa la aceasta varsta probabil este vorba despre boala Perthes.
nu ar strica de stiut in ce stadiu este. sunt mai multe clasificari si criterii pentru aprecierea sanselor recuperarii cat mai bune, fara acestea este greu de spus ce sanse de recuperare exista.
un tratament clasic standard este evitarea mersului pe membrul respectiv pentru 1, 5-2 ani. care se obtine printro orteza (deobicei variante a ortezei Scottish-Rite Orthosis). la copii mici este foarte greu de obtinut ca pacientul sa nu mearga pe piciorul respectiv 2 ani de zile, de acea in ultima vreme multi critica aceasta terapie indelungata si foarte incomoda si zic ca beneficiile date de tratament nu compenseaza efectele negative.
deobicei cu cat mai devreme se instaleaza boala cu atat sunt sansele de recuperare mai bune (sub 6 ani sanse bune, peste 6 ani sanse slabe de recuperare)
mai larg http://en.wikipedia.org/wiki/Perthes_disease
0
24-12-2013, ora 01:49
deliadragos
Nu este medic/terapeut
deliadragos
Va multumesc foarte mult pentru raspuns. Prea multe date nu am primit nici eu doar ca urmeaza sa mergem pe data de 6 ianuarie din nou la spital. O sa vedem atunci ce ne mai spune. Pana atunci am sa mai studiez sa stiu ce sa intreb. Va multumesc Inca o data pentru toate informatiile trimise. Ne-au fost de mare folos sa stiu cam cu ce ne confruntam.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.