nelamurire administrarea contraceptivelor

03-04-2012
emmy10
Nu este medic/terapeut
emmy10
buna!am si eu o intrebare pt voi.am luat anticonceptionale pt prima data, dar nu le-am inceput din prima zi de ciclu asa cum am inteles ca trebuia, ci din a 4-a zi.in primele trei zile, adica imediat dupa ciclu, cand am luat si pastilele, sotul meu si-a dat drumul in mine, apoi nu l-am mai lasat.de cateva zile ma simt rau, adica am stari de voma, de oboseala, de somnolenta.credeti ca as putea sa fiu insarcinata?chiar sa nu isi faca efectul pastilele daca nu le-am luat din prima zi de ciclu?sau sa am starile acestea din cauza pastilelor?de astazi am renuntat sa le iau.nu ma pricep foarte bine la lucruri dastea ca de abia de 4 luni mi-am inceput viata sexuala, desi am 24 ani.va rog, spuneti-va parerea..
5 comentarii
0
03-04-2012, ora 20:50
al1nush2006
Nu este medic/terapeut
al1nush2006
atunci cand iei pastile si nu le incepi din prima zi, trebuie sa te protejezi 7 zile suplimentar cu prezervativ.
0
04-04-2012, ora 08:11
emmy10
Nu este medic/terapeut
emmy10
multumesc de raspuns.mai am o intrebare.daca a fost imediat dupa ciclu, tot e posibil sa raman?eu am auzit ca in perioada imediat dupa ciclu, nu e posibil sa ramai insarcinata.
0
04-04-2012, ora 13:04
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Nu esti insarcinata mai mult ca sigur, starile de greata, voma, oboseala, le ai din cauza pastilelor. Nu trebuia sa intrerupi tratamentul insa, atunci cand incepi o folie de anticonceptionale trebuie sa o continui pana la capat, renunti a mai incepe o noua folie, insa nu intrerupi folia in curs. E posibil ca menstruatia sa vina mai devreme decat de obicei din cauza ca nu ai terminat folia si sa dea si o dereglare hormonala- e posibil sa vina menstruatia la doua zile de la intreruperea pilulelor, insa nu-i o regula. Oricum insarcinata nu esti, sunt sanse extrem de mici, aproape de zero.
0
04-04-2012, ora 13:12
emmy10
Nu este medic/terapeut
emmy10
multumesc frumos.m-am mai linistit...
0
04-04-2012, ora 13:13
emmy10
Nu este medic/terapeut
emmy10
as mai vrea daca se poate si parerea unui medic specialist.multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale cresc riscul de suicid?
  • Greșeli în utilizarea pilulelor anticoncepționale
  •  
     
     
    Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.