nelamurire postinor, rog un sfat

24-01-2008
elami
Nu este medic/terapeut
elami
am avut ultima menstra pe 21.12.07 pe 28.12 am avut contact sexual neprotejat, pe 30 am luat pstinor exact cum se procedeaza prima si a 2 a la 12 ore, apoi am mai avut contac sexual neprotejat da mentionez ca nu si-a dat drumul niciodata in mine (nici inainte nici dupa postinor, am luat asa de teamapostinorul)Tinand cont de metoda calendarului am fost la inceput de ciclu cand sunt sanse mici sa raman insarcinata.Pe data de 3.01.2008 am avut mestra dar cred ca a fost reactie adversa la postinor, ce m-a tinut 3-4 zile(la o saptamana dupa ce am avut iar).Acum suntem in 25.01.2008 si mie inca nu mi-a venit, cica ar trebui sa imi vina regulat dar mie imi intarzie.Sunt sanse sa fi ramas insarcinata, chiar dak am avut sangerearea de 3-4zile dupa ce am luat postinor?Cand ar trebui sa imi vina menstra? Va rog ajutati-ma cu un raspuns, caci sunt ingrijorata!! VA MULTUMESC!!!
7 comentarii
0
24-01-2008, ora 00:00
cross
Nu este medic/terapeut
cross
am facut sex cu prietena mea in data de 31 decembrie si intre data de 1 ianuare, era virgina, nu am facut'o cu prezervativul, dar in data de 2 am hotarat sa'i iau postinor pt orice eventualitate.ei i'a venit ciclul pe data de 23 si i sa terminat in 29 decembrie, iar in 31 si 1 am facut'o! nu am lasat in ea dar mi'a fost frica sa nu ramana insarcinata si drept urmare in 2 ianuarie i'am luat postinor!dupa aprox 5 sau 7 zile(nu mai tin minte cu exactitate)i'a venit menstruatia si a tinut 3 zile...a fost normala..si dupaia i'a trecut! Acuma este 25 ianuarie si inca nu i'a venit mesntruatia...si sunt ingrijorat deoarece ei trebuia sa'i vina deja la data de 22-23.Va rog lamuriti'ma in privinta asta, deoarece nu stiu ce sa cred! Multumesc mult !
0
25-01-2008, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
1. De obicei, la câteva zile după Postinor apare sângerarea. Şansele de graviditate sunt foarte mici.
2. Următoarea menstruaţie apare după aproximativ o lună de la această sângerare.
0
25-01-2008, ora 00:00
Dr. Marina Prunea
Medicina de familie
Dr. Marina Prunea
Nu stiu cine ti-a spus Elami ca Postinor-ul se ia dupa 2 zile.Ai grija! Cu cat creste intervalul de la contactul sexual pana la administrarea pastilei, cu atat scade eficienta acesteia. Daca o ai la indemana, ia-o imediat!
0
25-01-2008, ora 00:00
elami
Nu este medic/terapeut
elami
Va multumesc pentru sfaturi ! In seara asta am facut un test de sarcina si a iesit negativ dar menstra inca nu a aparut desi am unele dureri de spate si burta. Cat de sigure sunt testele astea?
0
31-01-2008, ora 00:00
violet
Nu este medic/terapeut
violet
Nici nu cred ca ai ramas insacinata. Am auzit ca sunt sigure cam75%.Dar de ce nu iei contraceptive?Astea sunt mai sigure decat calendarul sau alte metode.
0
31-01-2008, ora 00:00
elami
Nu este medic/terapeut
elami
gata mi-a venit menstra pe 30, am scapat de griji. nu iau contraceptive pt ca nu are rost pe ca iubitul meu e plecat momentan. multumesc mult pentru sfaturi
0
06-02-2008, ora 00:00
oana@
Nu este medic/terapeut
oana@
am si yo o problema.p data de 1.02.2008 am avut un contact sexual si sa rupt prezervativu, dupa 2 ore am luat postinor si dupaia dupa 12 ore.au trecut de atunci 4 zile si nu mia venit menstruatia.sunt sanse sa fiu gravida???va implor rsp.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul