neoplasm esogastric

05-10-2012
smiley
Nu este medic/terapeut
smiley
Tatal meu in varsta de 67 ani a fost diagnosticat pe 19.09.2012 la Sanador in urma unei endoscopii gastrice cu proliferare tumorala maligna tip carcinoma scuamos bine/moderat diferentiat G1/G2 ;.Domnul doctor Olteanu Dan cel care a efectuat endoscopia si biopsia ne-a indrumat (fiind din jud. Tulcea ) catre conferentiar doctor D. Vasile de la SUUB - sectia chirurgie I.A fost operat pe 01.10.2012 dar s- a finalizat doar cu o gastrostomie deoarece tumora este localizata in special in partea toracica a esofagului 20-30 cm de arcada dentara prinzind ganglioni din zona, un pilier diafragmatic si cel mai important vena cava, care se pare ca a fost cuiul acestei operatii. Momentan tatal meu este in spital se recupereaza, maine am inteles ca incepe alimentarea pe gastrostoma. Doresc sa analizati cazul relatat si daca sunt sanse reale printr-un program de sedinte oncologice ca tumora sa regreseze in vederea unei noi interventii chirurgicale. Mentionez ca nu sunt inca in posesia protocolului operator, cele relatate fiindu-mi spuse de domnul doctor. Va multumesc si astept cu incredere raspunsul dumneavoastra.
2 comentarii
0
07-10-2012, ora 11:47
Dr. Bolca Ciprian
Chirurgie toracica
Dr. Bolca Ciprian
daca cele mentionate mai sus sunt aspecte reale, sansele ca tatal dumneavoastra sa devina operabil cu intentie de vindecare sunt aproape nule
o interventie chirurgicala care sa ii imbunatateasca calitatea vietii sau chiar sa o prelungeasca poate fi luata in calcul probabil dupa o perioada de tratament oncologic
este greu de spus insa fara sa vad imaginile examenului si endoscopia
0
14-07-2013, ora 21:53
mamusa56@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
mamusa56@yahoo.com
sant operata de neoplasm limba spate, laringohtomie totala..de 15 ani. am mancat pe gastrostoma 14 ani..apa am baut tot timpul pe gura dar alimente de vreo 7-8 luni mananc pe gura...am renuntat la gastrostoma in urma unor analize care miau iesit bine..poate sa mi spuna cineva in cat timp se inchide gaura din burta lasata de gastrostoma ? dr. care mia scoso mia spus ca se inchide singura...am 5 zile de cand am scoso..sa stramtat dar curge licid si sucul gastric..si ma ustuta..oare se inchide ? scap de operatie ? tinind cont ca gastrostoma, sonda, de alimentare am avuto 15 ani..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul