Neoplasm mamar

70 comentarii 1 23 Înainte ›
0
12-06-2013, ora 20:27
ELIVIA
Nu este medic/terapeut
ELIVIA
Buna soso27
Ma bucur mult ca organismul mamei tale a raspuns foarte bine la chimioterapie, n-ai mai scris demult, sunt curioasa daca ai ascultat sfatul doctorului Raul cu privire la dosarul pentru Herceptin. Mama ta mai face si acum chimioterapie? Urmeaza sa se opereze sau ce a spus oncologul dansei?
Va doresc multa sanatate si mai astept vesti.
0
23-06-2013, ora 16:25
cristinabaghiu84@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
cristinabaghiu84@yahoo.com
Buna ziua! In urma efectuării unei mamografii si unui ecograf mi s a spus că sânul drept apare cu modificări foarte probabil maligne tip birads 5 - boala paget, leziune cu caractere maligne foarte probabil carcinom ductal invaziv cu numeroase macroadenopatii axilare si subclaviculare dreapta.markerii tumorali au ieşit 17, la tomograf s au evidenţiat doar adenopatiile axilare si subclaviculare.ce ma sfătuiţi?
0
24-06-2013, ora 21:18
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
trebuie sa mergi inapoi la medicul care a recomandat aceste investigatii. nu cred ca am o recomandare mai buna decat vor avea de facut respectivii medici; cel mai probabil se va indica foarte repede o punctie/biopsie.
0
02-07-2013, ora 18:43
cristinabaghiu84@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
cristinabaghiu84@yahoo.com
A venit si rezultatul biopsiei carcinom ductal infiltrativ grad 2. Medicul chirurg i s recomandat să se întoarcă la locul de domiciliu si să facă chimioterapie, dar nu a fost întrebată daca mai suferă si de alte boli. A facut si scintigrafie osoasa si ast rezultatul.din unele investigaţii anterioare mama are probl cu glanda - gusa, fisuri anale, nisip la rinichi, ficatul mărit. Aşteptăm si rezultatul de la IHC. Ce ne aţi recomanda?câte şedinţe de chimioterapie ar trebui să facă?multumesc
0
02-07-2013, ora 19:22
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
ma tem ca am pierdut elementele cazului tau.
0
03-07-2013, ora 07:55
cristinabaghiu84@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
cristinabaghiu84@yahoo.com
????nu inteleg. :| sunt menţionate mai sus
0
03-07-2013, ora 17:31
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
ati avut un consult la oncolog ? inteleg ca stadiul este unul destul de avansat, dar nu pot sa-mi dau seama cat de avansat fara rezultatele unor investigatii pe care sa le poti cita aici, cum ar fi aceasta scintigrafie, dar si o ecografie ganglionara regionala si chiar un CT de torace si abdomen.
0
04-07-2013, ora 13:09
cristinabaghiu84@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
cristinabaghiu84@yahoo.com
Cum am scris si mai sus la CT apare urmatorul rezultat- la nivelul axilei drepte se evidentiaza multiple adenopatii predominant in jurul arterei axilare cu diametrul de pana la 24mm.adenopatii subclaviculare drepte cu diametrul de pana la 12mm. fara leziuni parenchimatoase pulmonare bilateral, fara leziuni lacunare in arterele pulmonare si aorta toracică.fara adp mediastino hilare.fara colecţii pleurale, ficat c olecist pancreas vena porta splina rinichi glande suprarenale vezica urinara normale CT. Histerectomie totală. Rezultat biopsie- fragmente mici de ţesut mamar cu infiltrate tumorale carcinomatoase cu aspecte HP compatibile cu un carcinom ductal infiltrativ grad HpG2 M =8500/3. La scintigrafie osoasa mi s a spus că nu sunt probleme oncologice. Ce stadiu este si ce ar trebui facut? Aşteptăm si rezultatul IHC
0
04-07-2013, ora 13:28
cristinabaghiu84@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
cristinabaghiu84@yahoo.com
La ecograf: sân drept -retromamelonar proces expansiv cu dimensiuni de aproximativ 24/20 mm, contur neregulat micro -macronodulat, imprecis, infiltrativ, structură neomogena cu intens semnal Doppler cu aspect radiar pe leziune;duce de calibru mărit in legătură directă cu periferia leziunii ce prezintă modificări parietale.periferia leziunii atinge fascia superficială in regiunea retroareolara pe care o îngroaşă discret, concomitent cu infiltratie subtegumentara. Axila dr -cel puţin 3 adenopatii cu dimensiuni de 31/20 mm 38/18 mm 17/14 mm, alţi ganglioni cel puţin 4 măriţi de volum si ci caracter inflamator. - 2 ganglioni subclaviculari dr cu dimensiuni aprox 9 mm. Fara adenopatii laterocervical dreapta.multumesc din suflet
0
04-07-2013, ora 18:12
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
clinic pare a fi un stadiu III B cel putin, deci foarte avansat, care s-ar preta la chimioterapie inainte de interventie chirurgicala, cu scopul micsorarii tumorii de asemenea maniera, si a ganglionilor, incat sa poata fi facuta o operatie conservatoare de san. daca nu se va putea, va trebui scos tot sanul, dar abordarea moderna este sa se inceapa cu chimioterapie, pentru ca sansele sunt mai bune asa. chirurgul nu a gresit. mai multe se vor putea spune dupa ce vii cu rezultatul examenului IHC. te asteptam.
0
04-07-2013, ora 18:36
cristinabaghiu84@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
cristinabaghiu84@yahoo.com
Multumesc din suflet. Si poate începe chimioterapie chiar dak n are rezultatul de la IHC?dak nu s ar opera ce şanse are t
0
04-07-2013, ora 22:25
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
da, se poate incepe, dar numai imunohistochimia poate spune daca va avea nevoie (destul de repede) si de Herceptin sau nu. daca nu se opereaza, nu are nicio sansa, teoretic, de vindecare, deci ramane doar sansa controlului bolii cat mai mult timp, cu tratamente de tot felul, iradiere, chimioterapie, hormonoterapie, etc (dupa cum arata IHC).
0
07-08-2013, ora 20:12
soso27
Nu este medic/terapeut
soso27
Buna, revin cu cazul mamei, azi a primit o noua citostatica, a 9-a. Initial au stabilit 8 citostatice, insa in urma CT s'a constatat ca tratamentul da rezultate f bune si medicul a mai recomandat inca 2 perfuzii.

Rezultatul CT: torace- formatiune tumorala cu un contur spiculat, de ~ 12 mm, vizibila CT in sanul drept, redusa dimensional- de corelat cu datele mamografiei/ ec mamare.
- fara determinari secundare pulmonare vizibile CT.
- fara adenopatii mediastinale, mamare interne sau axilare.

abdomen- ficat cu dimensiuni moderat crescute ale lobului drept ( cu polul inferior la creasta iliaca ), structura omogena, fara determinari secundare hepatice decelabile CT.
- ax venos spleno-mezenteric si portal permeabile, cu calibru normal.
- fara dilatatii de cai biliare. Colecist normal conformat, cu continut omogen CT.
- splina, pancreas, ambii rinichi si glandele suprarenale cu aspect CT normal.
- fara adenopatii abdominale.
- fara ascita.
- fara determinari secundare osoase vizibile CT la nivel toraco-abdominal.

Multumesc mult Elivia pt sustinere, sper ca esti bine si tu, te pup!
0
11-08-2013, ora 16:59
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
ce tratament face in momentul de fata ?
0
12-08-2013, ora 09:51
soso27
Nu este medic/terapeut
soso27
urmeaza acelasi tratament: farmorubicin 100mg/mp, DT 185mg si ciclofosfamida 600 mg/mp, DT 1120mg.
0
13-08-2013, ora 21:53
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
trebuie sa primeasca herceptin. doxorubicina sau epirubicina nu va mai putea primi prea mult, caci atinge doza toxica maxima cardiaca. de asemenea o noua evaluare cardiaca, deci si cu ecografie cardiaca, se impune.
0
13-08-2013, ora 22:16
soso27
Nu este medic/terapeut
soso27
cererea pt herceptin a fost aprobata.
deja au stabilit ca dupa ultima perfuzie sa faca un control cardio, abdominal si mamografie.
0
15-08-2013, ora 21:31
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
foarte bine. mult succes !
0
16-08-2013, ora 12:44
soso27
Nu este medic/terapeut
soso27
Am fost sa'mi fac si eu o ecografie mamara, iar rezultatul este: sani cu structura glandulara, in sanul drept la ora 12 se evidentiaza o imagine cu caractere ecografice de fibroadenom de 5 mm. Multiple imagini cu dimensiuni de pana la 5 mm diseminate in ambii sani.
Iar diagnosticul este: fibroadenom mamar. BIRADS 3.

Le'am mentionat evident cazul mamei si mi'au recomandat sa repet eco peste 6 luni, si sa stau linistita, sa nu ma alarmez ca nu e cazul.
0
19-08-2013, ora 12:57
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
foarte bine. mult noroc !
0
04-09-2013, ora 10:03
gabi_bent@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
gabi_bent@yahoo.com
Buna Ziua ma numesc Gabi, in luna 11anul 2011 am facut o mastectomie dreapta pentru carcinom lobular infiltrant plurifocal.G2, diametrul celor 2 noduli majori de 2, 3 si 1 cm, pT2N1mi, SN1micrometastaza1mm+alt linfonodul negativ, ER si PR pozitive, Ki67 10%, FISH amplificata.
Am facut chimioterapie 4 cicluri cu epirubicina si ciclofosfamida si alte 4 taxotere si herceptin dupa care am continuat cu herceptin 16 cicluri acum fac terapie hormonala cu Tamoxifen 5 ani si zoladex.
Intrebarea mea este daca sansele de recidiva sint mari sau mici.

Va multumesc
0
04-09-2013, ora 12:58
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
depinde ce intelegi prin mari sau mici. in orice caz, (si daca prin sanse vrei defapt sa spui probabilitate, caci sansele sunt intotdeauna 50/50), la situatia pe care o prezinti, sunt minoritare. pe internet se pot gasi diverse modele de calcul si estimare a exact acestui risc, dupa diverse studii efectuate anterior, dar nu cred ca este important sa iti faci grija din cauza cifrelor statistice.

tratamentul suna bine adaptat si iti uram vindecare si multa sanatate si noroc in viitor !
0
10-11-2013, ora 21:07
soso27
Nu este medic/terapeut
soso27
Buna seara. Revin cu cazul mamei mele, imediat dupa ciclul de 10 citostatice a inceput tratamentul cu herceptin. Ei, de cand a inceput acest tratament starea ei de sanatate s'a inrautatit. Are dureri in piept, dureri musculare, nu are somn, se simte mereu epuizata si este irascibila. In aceasta dimineata am fugit cu ea la urgente, nu putea respira. In urma testelor medicul ne'a spus ca vestile nu sunt prea imbucuratoare, inima ei este f slabita, functioneaza la o capacitate de doar 25-30 % si ca va fi nevoie sa intrerupa tratamentul cu herceptin. Bun, daca intrerupe herceptinul, celule canceroase incep sa'si faca de cap din nou?
0
11-11-2013, ora 10:15
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
insuficienta cardiaca este uneori o problema in tratamentul cu herceptin, mai ales cand s-au folosit antracicline (de exemplu un citostatic numit doxorubicina, care si el poate fi toxic pentru inima), dar mai ales atunci cand exista dinainte o problema cardiaca. de curiozitate: mama ta avea o evaluare cardiaca si ecografie cardiaca inainte de inceperea citostaticelor si inainte de inceperea Herceptinului ? apoi: cu ce medicamente a facut acele 10 cicluri si in ce doze ? ce alte boli mai are ?
in orice caz, momentan tratamentul cu herceptin trebuie OPRIT ! si reevaluata lunar cardiologic, inclusiv cu ecografie.
0
11-11-2013, ora 19:37
soso27
Nu este medic/terapeut
soso27
Cele 10 citostatice au continut: farmorubicin 100mg/mp, DT 185mg si ciclofosfamida 600 mg/mp, DT 1120mg.
Inainte de a incepe cito nu avea nici o problema la inima, dupa cele 10 i'au gasit suflu sistolic, sau ma rog, asta au descifrat ei din rezultatele primite de la cardiolog. Insa dupa ce a inceput tratamentul cu herceptin, plus o tableta pe zi, nu retin exact ce era, a inceput sa se simta obosita, sa respire mai greu, sa nu doarma bine noptile. Martea trecuta a primit a 3 a perfuzie cu herceptin. Si starea ei de sanatate s'a inrautatit tot mai mult.
Alte probleme medicale nu are, decat pacatosul asta de cancer cu metastaza.
0
11-11-2013, ora 21:02
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
pare sa fi facut cam multa farmorubicina, care e toxica pentru inima. din pacate tratamentul cu herceptin trebuie oprit pentru moment si reevaluata cardiologic, acum si peste o luna. are un cardiolog care ii monitorizeaza tratamentul de inima ?
0
11-11-2013, ora 21:14
soso27
Nu este medic/terapeut
soso27
Da, da este internata la cardiologie.
Exista un alt tratament care sa o ajute in lupta cu cancerul si care sa nu ii puna in pericol inima?
0
12-11-2013, ora 10:11
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
exista. dar nu stiu exact ce poate fi indicat la ea, ce a mai facut, ce mai poate fi folosit, etc. cu oncologul ati vorbit aceste lucruri ?
0
12-11-2013, ora 20:28
soso27
Nu este medic/terapeut
soso27
Nu a urmat decat cele 10 cicluri de cito si acum herceptinul cu o tableta hormonala pe zi. Astazi am luat legatura cu medicul ei oncolog, i'am prezentat simptomele care au dus la internarea ei si am intrebat evident ce se poate face pe mai departe, daca nu exista si un alt mod de a trata pe mai departe problemele legate de cancer. Raspunsul a fost 'nu' momentan, nu exista un tratament care sa substituie herceptinul, iar dupa ce va fi externata sa duc o scrisoare medicala si sa decida cum vor continua. A fost o lovitura grea pt mami sa afle ca va fi nevoie de alte perfuzii cu herceptin.
Diagnosticul cardiologului este cardiomiopatie dilatativa in urma tratamentului cu cito.

Deci exista si alte tratamente, asa am banuit si eu, acu intradevar situatia nu este tocmai roz, dar trebuie sa mai fie ceva, nu se poate sa mai supui omul la tratamentul care a adus'o in starea asta.
0
12-11-2013, ora 21:44
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
exista o sansa ca insuficienta cardiaca sa fie cauzata si de alte lucruri si sa-si revina suficient de bine dupa o simpla pauza de herceptin, cu tratament cardiologic concomitent. asta va fi evaluat prin starea ecografie cardiaca, cu ceva ce se numeste FRACTIE DE EJECTIE, care trebuie sa creasca peste 50%. inafara de asta, herceptin se facea (tind sa cred) cu un citostatic; acesta va putea fi continuat, daca este paclitaxel sau docetaxel. ce spune buletinul imunohistochimic al ei ?

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.
70 comentarii 1 23 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.