Neoplasm mamar

70 comentarii 1 2 3
0
13-11-2013, ora 20:49
soso27
Nu este medic/terapeut
soso27
Rezultatele sunt: la nivelul sanului: CDI SBR I (2.1.1), + CDIS 20%, RE=80%+, RP=90%+, Ki67=35%, Her2=3+ iar la nivelul ficatului: RE=100%, RP=75%, Her2=2+. Eco cardiaca, relatii normale FEV=62%. Dupa cele 10 cito eco cardiaca era FEVS 60%.
Pe langa herceptin este mentionata si hormonoterapia paleativa cu anastrozol. Se administreaza herceptin paleativ 8 mg/mp DT 624 mg.
Dupa 3 cicluri de herceptin FEVS indica 25%, care se interpreteaza ca fiind mai probabil toxicitate la trastuzumab.
0
13-11-2013, ora 23:37
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
cum adica "este mentionata" terapia cu anastrozol ? adica ia deja anastrozol ?
0
14-11-2013, ora 16:50
soso27
Nu este medic/terapeut
soso27
Da, ia si anastrozol de cand a inceput tratamentul cu herceptin.
0
14-11-2013, ora 20:02
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
atunci deci are un tratament care sa tina cancerul sub control, cel putin pana se elucideaza/rezolva problema cu insuficienta cardiaca... e bine totusi !
0
14-11-2013, ora 21:40
soso27
Nu este medic/terapeut
soso27
Asa, dar intrebarea mea a fost, daca exista si un alt tratament care sa nu ii afecteze inima. Medicul ei cardiolog sustine ca inima ei nu ar mai face fata la o alta cura cu herceptin.
0
14-11-2013, ora 22:37
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
acum nu, evident, de aceea se recomanda sa opreasca tratamentul cu herceptin. dar este posibil sa isi revina, dupa o pauza de cateva saptamani. intre timp ramane valabil si eficient tratamentul hormonal, care nu este toxic pentru inima.
0
19-11-2013, ora 18:21
soso27
Nu este medic/terapeut
soso27
Revin cu diagnosticele mamei, dupa iesirea din spital: ICC NYHA III, cardiomiopatie dilatativa, insuficienta mitrala gr II, aritmie extrasisolica supraventriculara, hipertrigliceridemie, anemie feripriva, hiperuricemie. Radiografia pulmonara a evidentiat o mica pelicula lichidiana in ambele sinusuri costo-diafragmatice. Interstitiu accentuat. Cord cu aspect normal. ECG: RS, AV= 120/min, ax QRS 30 gr, r amputat V1-V3, HVS. Ecocord: AS= 47, VS= 60, SIV= PP= 10, I Mi gr II, hipokinezie globala, FEVS= 25%, disfunctie diastolica gr I, grasime in spatiul subpericardic, flux aortic in limite normale.

Nu inteleg mai nimic din toate astea, dar nu imi incanta ochiul deloc! Este grava situatia?
0
22-11-2013, ora 13:28
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
are multe boli cardiovasculare si o insuficienta cardiaca deloc de neglijat, care contraindica tratamentul cu herceptin. daca si cat este de grava... nu stiu cum sa raspund. in orice caz, trebuie reevaluata lunar, cu ecografia cardiaca. cu ce tratament a fost lasata acasa si ce alte recomandari ati primit ?
0
22-11-2013, ora 18:41
soso27
Nu este medic/terapeut
soso27
Da, inima ii este f afectata. Medicul ei cardiolog ne'a recomandat sa ne bucuram de ea cat mai putem! Ei, am fost la oncologie cu rezultatele si mi s'a spus ca sunt cazuri in care inima ajunge sa fie afectata dar in 3 luni de pauza herceptin, inima are sa isi revina. Nu stiu ce sa mai cred, o vad zi de zi pe mami cum sufera, cum se chinuie sa se faca utila.

Tratamentul de la cardio este: furosemid, spironolactona, aspirin cardio, corlentor, metoprolor, xanax, nitrazepam si crestor, plus anastrozol. Iar luna viitoare sa mearga din nou la control.
0
24-11-2013, ora 23:38
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
trebuie sa te linistesti ! tot ce poate fi facut se face. nu vad nicio abatere medicala in toate pe care mi le-ai relatat. trebuie sa intrerupa herceptin, apoi sa fie monitorizata inima cu ecografie lunar sau macar la 2-3 luni, timp in care oricum are tratamentul hormonal, deci boala e tinuta sub control si are de luat tratamentul si regimul igieno-dietetic cardiologic. lucrurile par sub control !

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.
70 comentarii 1 2 3

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.