nevoie de ciocolata?

30-03-2008
iddeforum
Nu este medic/terapeut
iddeforum
Incerc sa mananc sanatos nu merg la fast food uri nu mananc foarte gras. in schimb mi-e foarte greu sa ma abtin de la ciocolata sau produse care o contin. cand nu mananc o perioada parca pur si simplu mi-e sete de ciocolata (stiu suna caraghios). intrebarea ar fi: se poate sa contina ciocolata ceva de care duce lipsa corpul meu? pt ca de alte dulciuri nu simt nevoia. sau doar este o pofta pur si simplu. ce analize s-ar putea face pt a determina acest lucru? (urasc acele)
2 comentarii
0
30-03-2008, ora 00:00
spider8
Nu este medic/terapeut
spider8
Într-o carte recent apărută am citit o chestie foarte interesantă referitoare la acest aspect şi anume faptul că în componenţa ciocolatei intră şi un compus care dă dependenţă, ceea ce explică problemele tale.
0
01-05-2008, ora 00:00
Maryuss
Nu este medic/terapeut
Maryuss
Ciocolata e ok, daca e consumata cu cumpatare, fara excese. Capeti energie rapid de la ea, poate si asta te ajuta.
Adaugă un comentariu / răspuns

25-02-2021, ora 09:20
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Apetit Block Sinetrol
Apetit Block Sinetrol reduce pofta de mâncare și accelerează metabolismul.
Veți observa că nu veți mai putea mânca aceeași cantitate de mâncare ca înainte și poftele dispar. Acțiunea Sinetrol® se bazează pe mecanismul său unic de acțiune: tehnologia Fat Shredding® (distrugerea grăsimilor).
Detalii aici  >
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Consumul de ciocolată în timpul sarcinii ar putea fi benefic pentru creșterea fetală
  • Ciocolata ar putea îmbunătăți funcțiile cognitive
  • Consumul de ciocolată poate îmbunătăți funcția cognitivă
  • Oamenii de știință au găsit o metodă pentru a obține ciocolată cu 20% mai puține grăsimi
  • De ce vinul și ciocolata pot declanșa migrene?
  • Învață să-ți controlezi pofta de ciocolată
  • Care este doza zilnică de migdale și cacao pentru ameliorarea profilului lipidic?
  •  

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.