Nodul pulmonar lis...ce inseamna..ast rasp urgent va rog

10-12-2009
AlexaG
Nu este medic/terapeut
AlexaG
In urma unei tomografi mi sa spus k am nodul pulmonar lis de 0.6 cm...trebuia urmarit in dinamika dar eu nu am mai fost de 1 an jumate...nus tiu ce inseamna nodul pulmonar lis..va rog sa mi raspundeti..multumesc
5 comentarii
0
11-12-2009, ora 17:46
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nodul pulmonar lobul inferior stang.Poti face o simpla radiografie toracica pentru control.
0
11-12-2009, ora 17:50
AlexaG
Nu este medic/terapeut
AlexaG
deci nu necesita sa mi fac iar tomograf nu?...deci nu e nimik sa ma sperii nu?multumesc
0
12-12-2009, ora 09:56
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nu am de unde sa stiu daca e cazul sa te sperii sau nu.Dar daca era ceva grav, sa zicem un nodul canceros, intr-un an jumatate n-ar fi stat pe loc, starea ta s-ar fi inrautatit, tuseai mereu si/ sau scuipai sange, scadeai semnificativ in greutate etc..Eu zic sa incepi cu o radiografie toracica si, daca se observa ceva suspect, faci tomografie. Daca nu mai ai nimic si stare ta generala este buna in ultimul an, nu ai a te plange de nimic, parerea mea este sa nu mai faci tomograf.Dar cere parerea si medicului tau de familie. Sa nu fumezi.Numai bine!
0
12-12-2009, ora 13:35
AlexaG
Nu este medic/terapeut
AlexaG
problema e k mi sa zis de catre medicu care se ocupa de mn k am mai avut o tumora la coloana sa ma duc sa fac tomograf k sar putea sa ma trezrsc cu galme pe mn.Sincer sa va spun mereu de la un timp am o tuse seaca care ma ineaca si obosesc foarte repede..akum nush c sa zic...va multumesc pt raspuns
0
12-12-2009, ora 16:29
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
In cazul acesta e bine sa repeti tomograful si sa asculti de recomandarile medicilor, ma refer la recomandarile de control ulterior, acestea trebuie respectate.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.