Examinare CT

02-09-2019
doto
Nu este medic/terapeut
doto
Pe data de 5 martie anul curent, in urma unei raceli, mi s-a recomandat radiografia plamanilor, care a aratat existenta unei formatiuni, drept pentru care am efectuat examinarea CT.
Rezultatul : La nivelul segmentului posterior al lobului superior drept, prezent nodul pulmonar cu contur imprecis delimitat, usor spiculat, cu diametrul de 1, 42cm, fara calcificari intralezionale. La nivelul segmentului superior al lobului inferior stang, un micronodul cu caracter nespecific, diametru 0, 54cm, necalcificat.
Fara adenopatii mediastinale, fara colectii lichidiene pleuro-pericardice, fara leziuni secundare.
Recomandarea a fost efectuarea examenului histopatologic pe care am refuzat sa il efectuez.
Acum, dupa 6 luni, am efectuat o noua examinare la CT si am urmatorul rezultat:
Nodul pulmonar cu dimensiuni 14/12mm bine delimitat, onmogen, in sg. posterior LSD, in contact cu pleura perietala posterioara, cu priza de contrast moderata si omogena. Adenopatii la nivelul ferestrei aortopulmonare diametru maxim 10mm. Arbore traheobronsic permeabil. Marile vase mediastinale cu aspect normal.
Va rog sa-mi spuneti, daca considerati ca ar fi vorba de o tumora maligna, si daca se recomanda efectuarea biopsiei! Multumesc mult!
1 comentarii
0
03-09-2019, ora 19:59
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Bună seara! Vă recomand să faceți biopsie urgent, acel nodul are acum contact cu pleura, deci indică un caracter invaziv, specific pentru tumorile maligne. Dar nu vă speriați, dimensiunile sunt mici, e important să faceți biopsie și apoi veți vedea recomandările de tratament. Dacă mai aveți întrebări vă răspund cu drag! O seară liniștită!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.