Non-Hodgkin cu HTLV1

19-10-2007
Ferante
Nu este medic/terapeut
Ferante
Buna ziua!Am fost diagnosticat cu limfom nonhotgkins de tip T, se pare ca acest limfom s-a declansat datorita virusului HTLV1 care mi-a fost descoperit odata cu limfomul.Tratamentul pt LNH merge f bine.Vroiam sa va intreb daca exista pt HTLV vre-o solutie de tratament pt a scapa de el ?si o alta intrebare daca ma vindec de limfom virusul poate sa imi provoace alte neplaceri ulterior?sau care este speranta de viata cu acest virus?Totodata referitor la limfom m-i s-a spus ca nu este afectata maduva si ganglionii au disparut in proportie de 90 la suta dupa un sfert de tratament...va mai fi necesar autotransplant sau transplant?ce sanse sunt sa nu mai apara gangioni sau sa ma vindec de acest limfom?va multumesc frumos!
3 comentarii
0
25-02-2008, ora 00:00
Maya36
Nu este medic/terapeut
Maya36
Sora mea a avut acelasi diagnostic ca al dumneavoastra. A fost diagnosticata cu limfom tip T cell, a facut chimioterapie si auto transplant de celule stem...dupa care ne-au anutat ca are virusul HTLV-1 si ca a facut leucemie. Medicii ii prescrisesera un medicament antiviral. Sper din suflet sa va vindecati cat mai bine. Am inteles ca acest tip de caz e foarte rar. Daca aveti intrebari va rog sa ma contactati pe forum.
0
09-10-2008, ora 00:00
ana-29
Nu este medic/terapeut
ana-29
Ptr Ferante...puteti sa-mi lasati o adresa de email? sanatate multa va doresc!:)
0
22-01-2010, ora 21:25
alba dorina
Nu este medic/terapeut
alba dorina
Draga MAYA, imi pare f.rau pt.sora ta, stiu prin ce trece, si eu am leucemie.Cum se simte sora ta?Sper ca-i bine, va doresc multa...sanatate, Dumnezeu sa va dea putere.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: