ROmedic Black Friday:  reduceri la serviciile de promovare a cabinetelor, clinicilor și firmelor medicale

Nu pot respira profund

28-08-2021
SimonaMihaela
Nu este medic/terapeut
SimonaMihaela
Buna seara, de mai bine de 2 ani de zile am probleme cu respiratia, nu pot respira profund trebuie sa casc ca sa - mi intre aer, am fost la medic si mi sa zis ca am anemie am tratat - o cu fier si cateva luni a fost totul bine ca dupa un timp iarasi aceasi problema am mers din nou la medic de aceasta data mi au zis ca am lipsa de vitD am urmat un tratament cu vitD3 si iarasi m am simtit bine un timp, ca dupa aceea sa revina din nou problema cu respiratia de aceasta data mi au zis ca este posibil sa fiu asmática, mi au facut raze si plaminii au iesit bine, spirometria la fel mi a iesit buna insa acum iau zilnic symbicort un puff dim unul seara ma simt mai binisor dar tot nu respir 100% ca inainte, de cateva luni cred ca am capatat si o rinita alergica am tot timpul nasul infundat, oricum nu sunt sigura ca sunt asmatica sau este pe sistem nervos, aparte de astea daca urca cateva trepte ramin fara aer si obosesc foarte tare.Dilema este daca totusi nu sunt asmatica si iau inhalator de mai bine de un an.
1 comentarii
0
28-08-2021, ora 05:20
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Buna ziua. Faceti orientativ un test de depresie si de anxietate online. Cele doua simptome pot fi somatizari de depresie, anxietate. S-ar putea sa nu fiti astmatica si sa luati degeaba inhalatorul.
Adaugă un comentariu / răspuns

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Un nou tratament pentru problemele de respirație cu care se confruntă bebelușii prematuri
  • Lipsa de aer - motive pentru care ai putea respira cu dificultate
  • Urgențele respiratorii (pulmonare) - cum să le recunoști și ce să faci
  • Ce faci când copilul nu respiră bine (nu poate să respire)?
  • Noi date despre mucus ar putea ajuta pacienții să respire mai ușor
  • Respirație dificilă? - cum îți dai seama că ai ceva la plămâni
  •  

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.