Nu stiu daca sunt gravida, sau paranoica !

22-04-2012
miv.
Nu este medic/terapeut
miv.
La inceputul si sfarsitul lui ianuarie... am avut doua tentative esuate de contact sexual. Partenerul nu a reusit sa intre... deci nici sa ejaculeje.

In acest timp am luat Diane 35~
Cand a avut loc prima tentativa, uitasem o pastila... dar am luat-o in mai putin de 24 de ore.

De atunci mi-a venit ciclul menstrual normal (Diane 35 nu am mai luat), simptome de sarcina nu am...
Dar am impresia ca mi-a crescut putin burta...

Credeti ca sunt sau nu gravida ?
Sau paranoica?
Multumesc!
12 comentarii
0
22-04-2012, ora 01:03
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
În mod evident, nu sunteţi gravidă. Se poate să existe sarcină fără ejaculare, dar nu se poate să existe sarcină fără penetrare. Poveşti de tip "însărcinată de la colacul de la WC" trebuie considerate folclor urban. Sau fabricate pentru taţi, soţi marinari plecaţi în misiune, etc.

Dar nu sunteţi nici paranoică. Unde este delirul de grandoare, unde este delirul de persecuţie ?

Ipoteza cea mai probabilă este că, într-adevăr, se prea poate să vă fi crescut puţin burta, dar din alte cauze decât sarcina. Cântarul, ce spune ? Sau nu aţi vrut să-l întrebaţi nimic ?
0
22-04-2012, ora 01:27
miv.
Nu este medic/terapeut
miv.
Va multumesc mult pt raspuns... m-ati mai linistit!

Cantarul imi zice ca am luat 1-2 kg (de la 54 in noiembrie la aproape 56)...
Si am impresia ca s-a depus un pic de grasime pe acolo...

Tot va intreb tot ce imi trece prin minte...
O sa va mai intreb ceva...
Cateodata... noaptea, inainte sa ma culc... am niste greturi... scurte... Nu au nicio legatura cu ce am zis mai sus, nu ?
0
22-04-2012, ora 07:54
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Nu, nu au legătură. Greţurile din sarcină apar, de regulă, mai mult dimineaţa.

Pentru ca să-i arătaţi cântarului că se înşeală, poate că ar fi preferabil să nu mai luaţi anticoncepţionale.
0
22-04-2012, ora 09:42
miv.
Nu este medic/terapeut
miv.
Nu am mai luat anticonceptionalele de prin februarie...
Si probabil ca am pus kg acestea cand le luam.
Va multumesc, din nou, pentru rabdare si raspunsuri!
0
28-06-2012, ora 14:08
claudia 1984
Nu este medic/terapeut
claudia 1984
in luna martie, aprile am avut niste simtome specifice unei eventuale sarcini, dar in toate aceste luni am avut menstra nu ca inainte, s-a redus considerabil fluxul si era deviat de la data, in luna iunie am observat ca incet incet burtica creste in volum, si va sp am avut menstra pe toata perioada. intrebarea mea este pot fi insarcinata sau sufar de altceva, acum nu mai am simtome de greata doar am o somnolenta pe parcursul zilei.
a si in aprilie sau sf lu martie am facut test de sarcina si a iesit negativ va rog un raspuns!! multumesc!!!
0
28-06-2012, ora 15:00
miv.
Nu este medic/terapeut
miv.
Daca testul a fost facut dupa doua-trei saptamani de la contact si a iesit negativ, atunci poti sa stai linistita. Fluxul se poate reduce si poate intarzia datorita stress-ului.

Cand a fost contactul cu risc ?
0
28-06-2012, ora 15:29
claudia 1984
Nu este medic/terapeut
claudia 1984
bun at de ce circumferinta taliei a crescut, sa mai repet testul de sarcina??? oricum nu ne protejam cam de un an. multumesc
0
28-06-2012, ora 15:33
miv.
Nu este medic/terapeut
miv.
Cel mai bine ar fi daca ai repeta testul. Pot fi o gramada de motive pentru marirea taliei. Astept vesti. :)
0
29-06-2012, ora 08:07
claudia 1984
Nu este medic/terapeut
claudia 1984
daca cresterea circumferintei taliei nu vizeaza o eventuala sarcina, la ce as putea sa ma astept???
0
29-06-2012, ora 10:34
miv.
Nu este medic/terapeut
miv.
Cresterea in talie se datoreaza fie cresterii in greutate, fie unor activitati sportive.

Ai spus ca fluxul s-a redus... dar menstra de ce culoare e? Are aceiasi consistenta ca inainte?
0
02-07-2012, ora 14:08
claudia 1984
Nu este medic/terapeut
claudia 1984
in jurul taliei si pe toata burtica simt mancarimi, ma mananca ce ar putea fi???
0
30-07-2012, ora 14:10
claudia 1984
Nu este medic/terapeut
claudia 1984
mi-am facut un control medical la ginecolog, si a costata ca marimea uterului este de marimea portocalei, si ma pus la ecograf si mi sa spus ori sarcina e prea mica ori nu sunt, am asteptat 2 zile, eram in perioada cand tb sa imi vn menstra, intarziase ap o sapt, in ziua cand tb sa ma prezint la doctor dimineata am facut testul de sarcina si surpriza au fost 2 liniute. Va intreb cand pot vedea pe bebe la ecograf???va multumesc!!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Criterii de excludere a sarcinii
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Sunt însărcinată?
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale cresc riscul de suicid?
  • Greșeli în utilizarea pilulelor anticoncepționale
  •