nu trebuia sa iau anticonceptionale?

31-07-2008
princess_daiana
Nu este medic/terapeut
princess_daiana
d curand am aflat k am chist ovarian:((am aflat d asemenea k am si o infectzie dar mi s-a spus k nu e fff grava si k s poate trata.totusi medicul nu mi-a dat anticonceptzionale din cate cunosc yo medicamentele.mi-o dat doar meclon, eficef si aflamil.nu mai ar trebui sa iau cva?durerea tot mai o am si tare as vrea sa scap d ea si mai ales d chist.nu e fff mare dar e:((ms
5 comentarii
0
31-07-2008, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Daca doriti sa nu ramaneti gravida si sa luati anticonceptionale, desigur ca puteti lua. Trebuie observat, insa, ca anticonceptionalele orale favorizeaza infectiile genitale.

In afara de indicatia lor principala, de contraceptive, anticonceptionalele reprezinta una din posibilitatile de tratament in ovarul polichistic, care este alta boala decat chistul izolat.
0
31-07-2008, ora 00:00
princess_daiana
Nu este medic/terapeut
princess_daiana
deci nu era neaparat sa imi dea k tratament antincnceptzionale?s-ar putea sa imi treaca si k medicamentele p kre l iau akm?
0
01-08-2008, ora 00:00
me ubyta lu razvy
Nu este medic/terapeut
me ubyta lu razvy
si eu am avut asa ceva si am luat si anticonceptzionale dar si alt tip de tratament.si dupa aproximativ 5 ani mi au trecut de tot...eu aveam si la san...noduli.u cati ani ai?k nu e bn sa iei anticonceptionale de la o varsta prea mica.bafta
0
01-08-2008, ora 00:00
princess_daiana
Nu este medic/terapeut
princess_daiana
am 20 d ani.pai nush...din kte m-am informat ar fi trebuit sa iau.akm nu imi ramane dekt sa astept sa vad la urmatorul ecograf dak s-a micsorat makr.dupa sincer nush.ms
0
01-08-2008, ora 00:00
me ubyta lu razvy
Nu este medic/terapeut
me ubyta lu razvy
hmmm.esti mai mare k min eu am 18.am luat anticonc de la 14 ani cu pauze normal.ai mai luat pana acu ma antic?din diferite motive?daca ai mai luat.dc sa nu mai iei.daca te ajuta sa scapi...dar daca nu incearca alte tratamente.de fapt e decizia ta.te am poopat.bafta...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale cresc riscul de suicid?
  • Greșeli în utilizarea pilulelor anticoncepționale
  • Chist ovarian depistat întâmplător - ignorare, monitorizare sau tratament?
  • Chisturile ovariene - important de știut
  •