O UMFLATURA PE CALCAI

03-03-2009
anamaria79
Nu este medic/terapeut
anamaria79
dupa ce am purtat o pereche de pantofi noi de pile, in spatele calcaiului s-=a umflat si s-a format un chist, umflatura? nedureroasa, dar care a mai crescut.Am incercat cu creme care dizolva bataturile dar nu am reusit nimic. ce trebuie sa fac? trebuie operat?va multumesc mult.
2 comentarii
0
04-03-2009, ora 17:24
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Daca este un chist [ are lichid ] trebuie spart si dat cateva zile cu un spray numit Oximed.Daca este o formatiune dura, solida, in farmacii sunt creme keratolitice sau plasturi speciali.Trebuie evitat purtatul acelei perechi de pantofi o perioada, iar intre picior si incaltaminte [ mai bine intre pielea piciorului si ciorap] se pune o felie subtire de cartof crud.Tasteaza pe google "bataturi" si vei mai gasi informatii utile.Numai bine!
0
04-03-2009, ora 23:34
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn,
Afectiunea D-voastra este extrem de precisa, cu un tratament bine codificat, inscriindu-se in bursopatiile calcaneene peri-insertionale (nu are absolut nici o legatura cu kiperkeratozele= bataturile).
Nu va sfatuiesc sa interveniti singur asupra acestei bursite si, in general, sa nu interveniti deloc chirurgical.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
www.chirurgiapiciorului.ro
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul