oare sunt gravida

04-06-2016
stefania1234
Nu este medic/terapeut
stefania1234
Mentionez ca mi-a intarziat 5 zile. De obicei vine cu o zi doua mai fevreme sau mai tarziu. Niciodata nu a intarziat asa mult. Am facut test de sarcina si aiesit negativ. Ce sa fac.?
10 comentarii
0
04-06-2016, ora 19:51
stefania1234
Nu este medic/terapeut
stefania1234
Am uitat sa mentionez ca am lut sapte zile logest si dupa am facut un tratament cu antibiotice pentru stomac. Este posibil sa imi intarzie de la medicamente sau sa repet testul peste doua zile. Nu am nici un simptom ca as fi gravida sau ca mi-ar veni menstruatia. Sunt disperata. Va rog raspuns
0
04-06-2016, ora 20:13
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
De ce sa fiti disperata ? Intarzie de la antibiotice.

Doar daca in continuare nu v-ati protejat, test sarcina in a 7-a zi din prima urina de dimineata.

Anticonceptionalele provoaca avorturi timpurii. Incercati sa le evitati.
0
04-06-2016, ora 20:17
stefania1234
Nu este medic/terapeut
stefania1234
Imi doresc foarte mult un copil si mereu cand sunt alarme false sunt dezamagita. Ideea e ca mi-a intarziat deja cinci zile, sa mai astept doua si apoi sa fac iar test? Cat imi poate intarzia de la antibiotice?
0
05-06-2016, ora 17:05
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Daca doriti sa ramaneti insarcinata atunci de ce luati anticonceptionale ?
0
06-06-2016, ora 16:09
stefania1234
Nu este medic/terapeut
stefania1234
Am vrut sa iau doar o luna pentru reglarea menstruatiei si stiu ca dupa anticonceptionale ramai mai repede insarcinata. Dar am luat doar sase zile pt ca ma simteam rau de la ele. Avand cm neregulat nu stiu exact cand sunt la ovulatie.
0
06-06-2016, ora 19:27
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Dar stiti ca anticonceptionalele subtiaza mucoasa uterina si multe femei au pierdut sarcina pentru ca uterul lui cu mucoasa subtiatata nu a mai putut sa sustina sarcina ?

Unele s-au trezit cu copilul car un deget avortat direct in wc.

Aflati cauza intarzierii menstrei. Se face ecografie transvaginala. Poate aveti ovare polichistice, poate sunt alte cauze.

Ovarele polichistice pot produce intarzieri ale menstrei, menstra neregulata.

Inainte de a face un copil, trebuie sa va faceti unele investigatii de baza.

Nu stiu cate luni/zile ati luat ac, dar se face o detoxifiere deoarece 40 % din ac se stocheaza in ficat.
0
06-06-2016, ora 22:02
stefania1234
Nu este medic/terapeut
stefania1234
Nu am mai luat anticonceptionale de aproape trei ani si inainte de a ne hotara sa facem un copil am facut investigatii. Am ginecologul meu si intradevar am doua chisturi dar care mi sa spus ca nu ar fi o problema majora si ca pot ramane insarcinata doar ca nu raman inca si trebuie sa fac toate analizele de fertilitate sa vedem care e cauza.
0
07-06-2016, ora 17:18
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Ovule naturiste Propolicium daca doriti sa topiti chisturile.
0
07-06-2016, ora 17:49
stefania1234
Nu este medic/terapeut
stefania1234
Si cat timp sa iau?
0
07-06-2016, ora 23:19
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Pina se topesc chisturile. Depinde cat de mari sunt.
Puteti face ecografie pelvina dupa prima luna de tratament sa vedeti cu cat s-au micsorat.

Ei apreciaza ca se micsoreaza cu 1, 5 cm pe cura (3luni).
Mie mi s-a curatat un ovar polichistic complet dupa 3 luni. Avea pe el chisturi multiple intre 26 si 28 mm.

Puteti avea relatii sexuale in timpul tratamentului. Ovulul se elimina noaptea.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: