Operație tendon degetul patru

10-10-2021
Cocky
Nu este medic/terapeut
Cocky
Bună ziua, am fost operată la mâna dreaptă, tăiat tendon degetul 4, am avut mână în ghips patru săptămâni după care am început recuperarea la recomandarea medicului. Am făcut 8 ședințe la o clinica particulara și la spital 10 ședințe cu proceduri fizioterapie și kinetoterapie. Eu tot timpul exersez mâna, o pun la treabă după cum mi s-a spus, fac băi cu ceai cald seara și fac exerciții dar tot nu este un regulă. Am dureri, săgeți în ea, încheietura ma doare foarte tare, este încă umflată și dimineața este rigidă, degetele nu le pot îndoi. Trebuie sa fac o ora jumate exerciții sa o pot folosi cât de cât. Mă întreb dacă aș putea lucra în condițiile astea pentr-că trebuie sa merg la lucru și eu nu cred ca fac față, munca mea necesita activitate și efort. Ce ar mai trebui să fac pentru a ma recupera mai repede, eu făcând exerciții continuu, credeți ca durerile sunt de la prea mult efort la care o supun, am o luna de recuperare dar fără exercițiile de încălzire nu pot face nimic, iar dacă o las puțin în repaus degetele devin iarăși rigide. Mulțumesc!
2 comentarii
0
12-10-2021, ora 18:47
Dr. Mitrulescu Cristian
Ortopedie si traumatologie, Timisoara
Dr. Mitrulescu Cristian
din pacate este foarte dificil de oferit un sfat fara consultatie. Ruptura unui tendon la nivelul palmei este un eveniment foarte serios cu perioada lunga de recuperare
0
15-10-2021, ora 10:43
Cocky
Nu este medic/terapeut
Cocky
Vă mulțumesc domnule doctor!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.