Ovar polichistic

26-02-2019
Oana444
Nu este medic/terapeut
Oana444
Am o întrebare dacă am ovar polichistic și am fost sub tratament 1 an jumate de anticoncepționale iar după am renunțat la ele și in prima luna in care am renunțat am făcut sex neprotejat. Menționez ca îmi întârzie menstra este prima oară când le intrerup după atât timp. Este posibil sa rămân însărcinată ? Va mulțumesc !
3 comentarii
0
26-02-2019, ora 17:31
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Da.
0
27-02-2019, ora 09:57
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Buna ziua,

Da puteti ramane insarcinata daca actul sexual a avut loc fara sa va protejati,

O zi buna,
Clinica Medicala Marie stopes International
0
29-05-2019, ora 18:13
Petru.Rotariu@Gmail.com
Nu este medic/terapeut
Petru.Rotariu@Gmail.com
Ovarul polichistic (PCOS in engleza) este un effect al mancatului excesiv de carbohidrati si mancare proasta, mancat des prost.
Polycystic Ovary Syndrome (POCS).
Am avut in familie o cumnata care a murit dupa ce ovarele au fost extirpate.

Traiectoria este cam asa.
Se abuzeaza corpul cu mancare proasta (carbohidati la greu, mancat non stop) si anticonceptionale.
Nimeni nu va explica ce efecte secundare au anticonceptionalele, ca daca le-ati sti nu le-ati mai lua.
Ovarele dezvolta chistuiri (anticonceptionale si mancare proasta - zahar, paine, paste).
Se ajunge la doctor si ti se va recomanda extirparea ovarelor (asta daca nu ai cancer deja).
La extirpare nu ti se spune ca odata extirpate toti homrmonii sunt dati peste, nu mai ai nici o balanta hromonala si probabilitatea de a muri in urmatorii ani este foarte mare. Dupa extirpare ovarelor daca mai traiesti 5 ani esti tare.

Asa a murit cumnata mea acum 20 de ani.
Abia acum dupa ce am citit si vizualizat sute de filme de la multi doctori am inteles cum este balamucul pe termen lung.
Cumnata mea iubea clatitele cu gem, era plinuta.
Cunosc in present pe altcineva care la fel este drogata de zahar (cornulete) si mancat des, are accnee, probleme de a ramane gravida si burtica grasa bine.
I-am spus dar degeaba.

Traiasca industria alimentara care ne ucide in masa ca pe muste si baieii care taie matele banda rulanata.
Vina este a drogatului care se lasa dus la abator ca o oaie proasta (dobitoaca).
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: