Ovodonarea și epigenetica

11-10-2021
AuraTu
Nu este medic/terapeut
AuraTu
Bună fetelor, vreau să vă povestesc experiența mea ca să nu vă fie frică de donarea de ovule. Știu că este foarte complicat, că vă gândiți că bebelușul nu va avea genele voastre, că va semăna doar cu soțul și donatoarea, dar nu este așa. Mi-a luat 9 luni să învăț că nu este adevărat. După cum știți, donarea de ovule este un tratament în care se face o fecundare în vitro cu sperma partenerului și ovulele donatoarei. Donatoarea, în cazul meu, mi-au căutat-o pe cea mai asemănătoare mie și asta m-a făcut să respir mai ușurată... Clinica unde am făcut tratamentul, Gynatal, colaborează cu Ovobank, o bancă de ovule cu foarte multe donatoare unde vă asignează printr-o aplicație mobilă pe cea care se aseamănă cel mai mult cu voi. Este adevărat că bebelușul nu îmi este identic, dar ceva de la mine are (este o fetiță și seamănă foarte mult cu tatăl ei). În timpul sarcinii medicul mi-a spus că epigenetica face mult. Există studii ce demonstrează că noi, mamele, transmitem informații genetice embrionului. Într-un final, dacă stăm și ne gândim bine, îi cărăm și se dezvoltă înăuntrul nostru deci, fetelor ce plănuiți un tratament de acest tip, nu vă preocupați. Dacă doriți să vă îndepliniți visul de a fi mame, aveți încredere în clinicile și medicii specializați buni. Mulțumesc și curaj tuturor!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul