Parazitii intestinali

20-12-2018
Marcus Aurelius
Nu este medic/terapeut
Marcus Aurelius
Turmeric, ma adresez tie pentru ca se pare ca noi doi sintem singurii care mai activeaza pe sectiunea asta.
Imi ziceai tu acum ceva timp, printre alte sfaturi pentru sanatate: "elimina parazitii o data pe an (ceai de pelin)". As vrea sa imi spui mai multe despre asta, te rog. Te intreb pentru ca suspectez ca mama mea ar putea avea probleme cu parazitii. A slabit 5m kg fara nici un motiv si se simte fara nici un pic de putere.
Am citit despre tenie si nu inteleg... Unii spun ca sta in intestine, altii ca se poate duce in muschi sau alte organe. Si ca sint niste medicamente care face sa o elimini. Dar daca e in alte organe nu mai inteleg cum o elimini.
Din ce am gasit eu pe net, se spune ca analizele pt asa ceva se fac din sange si din treaba mare. Asa e ? Crezi ca se poate diagnostica corect prin analizele astea ?
5 comentarii
1
22-12-2018, ora 15:48
Petru.Rotariu@Gmail.com
Nu este medic/terapeut
Petru.Rotariu@Gmail.com
Parazitii intestinali sau ai tractului digesti sunt foarte variati si foarte raspanditi.
Este aproape imposibil sa nu intri in contact cu ei.
Nu va imaginati ca sunt toti ca limbricii sau tenia care sunt mari si se vad.
Sunt paraziti de la 10 micro metri la lungimi de ordinul metrilor (tenia).
Sunt foarte multe tipuri de dimesiuni reduse dar care sunt mult mai prolifici si mai periculosi decat tenia sau limbricii.
Spun asta pentru ca tenia sau limbricii sunt mai mult sau mai putin rezidenti in intestine dar sunt paraziti care invadeaza ficatul si cauzeaza cancer.
Un asemena parazit sunt: trematodele intestinale.
Exista cel putin 10 clase de paraziti comuni care sunt foarte raspanditi in populatie.
Nu am timp sa scriu despre toti.

Asa cum era de asteptat medicina comerciala nu trateaza, nu poate tine sub control parazitii.
Tot ce ve-ti gasi la medici sa va recomnade ca tratament sunt substante chimice care au spectru redus, vor elimina doar un parazit si doar intr-o faza (stadiu).

Nu ar fi bine sa avem ceva care sa elimine aproape toti parazitii si in toate stadiile (ou, larva, adult)?

Asa ceva exista si a fost creat de natura in milioane de ani de evolutie.


Exista 3 plante care luate impreuna elimina temporar majoritatea parazitilor din organism.
Elimina temporar pana ce va infestati din nou.
Magazinele cu suplimente naturale de obicei le au si le vand dar putina lume stie de ele sau le da importanata.

Cea mai importanta planta este: PELINUL care creste din belsug in Romania.
Pelinul omoara parazitii in stadiul de adult sau larva, dar nu omoara ouale.
Pelinul este o substanta cu efecte de chemoterapie dar cu efecte secundare mult mai rezonabile.
Absinte este una din compusii chimici cu efect toxic pentru paraziti. Este gasit in vinul pelin sau vermut.
Acum nu sariti repede la baut. Cert este ca pelinul omoara parazitii in masa si distruge anumite tipuri de celule canceroase.
Ceaiul de pelin amar de te ia Dracul neindulcit e bun de baut dar atentie nu beti mai mult de zece zile la rand. Pune mult stress pe ficat. Trebuie sedinte din cand in cand, la cateva luni distanta.


A doua planta importanta in lupta cu parazitii: cuisoarele.
Cuisoarele sunt muguri de la o planta care creste in Asia de sud.
Cuișoare sunt muguri de flori aromatice de un copac în familia Myrtaceae, syzygium aromaticum.
Ele sunt native pentru Insulele Maluku (sau Moluccas) în Indonezia, și sunt frecvent utilizate ca un condiment.
Sunt foarte potente in a distruge ouale de paraziti.


A treia planta care are efect puternic antiparazitar este: Nuca neagra (extrasul/tinctura din nuca neagra verde).
Efecte anti-parazitare și anti-fungice. Este o nuca nativa din Nord America.
A fost si este folosita de nativii americani, ca laxativ și ca tratament pentru eliminarea paraziților în intestin.
Această utilizare, ca un laxativ, este modul în care acesta este cel mai frecvent implementate astăzi.
Dar utilizarea sa ca anti-patogen și anti-parazitare sunt rolurile sale cele mai importante.

Aceste plante (extracte) luate impreuna in doua sedinte 10 zile prima sedinta, pauza de 5 zile si inca o sedinta de 10 zile curata organismul
de ghiauri (scuze - paraziti). Pauza de 5 zile e necesara ca sa lasam ouale parazitilor sa aiba timp sa scoata capul a adoua oara.

Personal fac acest tratament odata pe an, dar nu ar fi rau sa factei de doua ori daca stiti ca sunteti sub asediu.
Tincturile si capsulele cu pelin si cuisoare se gasec la magazine de plante naturale sau pe internet.
De obicei sunt capsule cu pelin si cuisoare si nuca neagra vine in tinctura.
Sau puteti gasi tincura cu toate trei in o singura sticla.
Se pot lua seara inainte de culcare cateva picaturi in apa fara mancare.

O planta care streseaza paraziti dar nu-i elimina este ustuoriul.
O alta samanta banala din Romania dar cu un spectru mai redus antiparazital dar mult mai efficient decat bomboanle Agricole de la medici sunt semintele de dovleac. Uleiul lor streseaza parazitii dar nu-I elimina.

Cautai in Romania cartea scrisa de: Hulda Regehr Clark - Vindecarea tuturor formelor de cancer
Este scrisa in romaneste. O sa vedeti acolo ce legatura stransa este intre ghiauri/paraziti, chimicale toxice si cancer.

Sanatate si intelepciune la tot neamul romanesc.
0
22-12-2018, ora 15:54
Petru.Rotariu@Gmail.com
Nu este medic/terapeut
Petru.Rotariu@Gmail.com
Completare:

Mancarea cu mult zahar: procesat, fructoza, lactoza hraneste si promoveaza parazitii intestinali.

Mancare fara zahar mai grasa ca si continut cu condimente: turmeric, usturoi, piper tine parazitii in sah.

Aveti grija de unde beti apa, in special din fantani artizanale sapate direct in pamant. pe unde in preajma se plimba/pisa animale.

Toata apa de baut ar trebui filtrata la 0.5microni ca sa elimintati infestarea cu paraziti.

Apa de la robinet cu clor nu este fara paraziti, de obicei are parazitul: cryptosporidium sau giardia de asta e bine sa fie trecuta prin filtru de carbon de 0.5 micron.
0
23-12-2018, ora 20:41
Marcus Aurelius
Nu este medic/terapeut
Marcus Aurelius
1.Am inteles eu bine ca exista pastile cu pelin si cuisoare speciale pentru deparazitare si nu mai e nevoie sa bem ceai de pelin care este amara de ne ia dracu ? Deci ma duc la "Plante Medicinale" si intreb de asa ceva, si ei trebuie sa stie, nu ? Dar are acelasi efect ca ceaiul ? Ma gandeam ca pelinul ala trebuie facut ceai ca sa iasa substanta aia din el, ca asa in capsula probabil are frunze uscate... sau nu ?

2. Aceste trei plante au efect doar pentru parazitii din intestine ? sau si pentru cei care s-au dus si prin alte organe (desi nu prea vad cum) ? Dar cred ca sint mai rare cazurile astea, nu ?
0
23-12-2018, ora 21:45
Marcus Aurelius
Nu este medic/terapeut
Marcus Aurelius
3. Plantele astea trei care elimina parazitii, nu distrug si bacteriile bune din intestine ?
1
24-12-2018, ora 00:52
Petru.Rotariu@Gmail.com
Nu este medic/terapeut
Petru.Rotariu@Gmail.com
Cele trei plante enumerate se gasesc sub forma de capsule toate trei impreuna.
Toate trei impreuna omoara, oauale, larvele si adultii de paraziti.
O alta varianta sunt toate trei intr-o tinctura ca si picaturi.
Aceste plante nu afecteaza flora intestinala.
Ai mai jos un link unde sunt toate sub foma de capsule si tincture:
-----------*

Asa ceva ar trebui sa gasesti si in Europa/Romania.

Toxina din pelin penetreaza in tot corpul/organele insa nu in acesi concentratie ca in intestine sau ficat.
Ficatul este cel mai usor de infestat pentru ca este legat/comunica direct cu tractul digestiv.


Citeste cartea care am recomnandat-o acolo sunt detalii mult mai amanutite decat am scris eu aici.

(*modificat de admin)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Viermii paraziți ar putea preveni afecțiunile asociate îmbătrânirii? Un studiu recent susține această ipoteză
  • Viermii intestinali - tratament, cauze, simptome, diagnostic
  •