Pareza faciala. Tratament fara rezultat

102 comentarii 1 23 4 Înainte ›
0
29-06-2009, ora 22:50
krysstyna_crissu
Nu este medic/terapeut
krysstyna_crissu
multumesc luci ana pt incurajari si pt raspuns dar e f greu sa fiu tare...si eu tot 24 de ani am si uite in ce situatie sunt acum au trecut opt zile de cand sunt asa si tot nu vad cine stie ce schimbari f f putin sa zic..Maine diminea am programare la neurologie la municipal sa ma vada totusi si un neurolog ca pe mn m-a vazut un dr orl-ist un generalist si un fizioterapeut pana acum poate da d-zeu si mai imi recomanda ceva... oricum mie mi se intampla ceva ciudat imi pulseaza f f f tare urechea stanga pe partea cu paeza aud tot felul de zgomote cred ca de la tensiune mi-e frica sa nu fii facut pareza chiar din cauza tensiunii oi avea -o oscilanta nu stiu ca de cate ori mi-am luat-o imi iese bn.LEGAT DE MESTECATUL GUMEI MESTEC zilnic dar la un moment dat ma doare maxilarul o sa incerc si treaba cu bentita sper sa ma ajute SPER CAND VOI SCRIE DIN NOU SA FIU MAI BINE MULTUMESC INCA O DATA
0
30-06-2009, ora 12:30
luci-ana
Nu este medic/terapeut
luci-ana
NU MAI STA PE GANDURI DUTE LA UN MEDIC NEUROLOG BUN SA TI SPUNAPAREREA LUI.DACA POTI SA FACI SI FIZIOTEEPAIE CU LASERUL AR FI EXCELENT..K SE FACE CU O APARATURA PERFOEMANTA SI COSTA 10 LEI SEDINTA...VEZI POATE ARE MEDICUL TAU DE FAMILIE APARATURA.
0
30-06-2009, ora 12:33
luci-ana
Nu este medic/terapeut
luci-ana
STAI IN CASA ODIHNESTE TE MANANCA SANATOS BEA MULTE LICHIDE CEL PUTIN 3-4 CANI MARI DE CEAI SAU APA.SI FI VESELA CA NU ARE SENS SA FI TRISTA SI NU TE MAI UITA TOATA ZIUA IN OGLINDA INCEARCA SA FACI DACA POTI ACTIVITATILE DE ZI CU ZI PE CARE LE FACEAI INAINTE DE PAREZA PRIN CASA.HAI CURAJ K O SA TREACA..
0
30-06-2009, ora 15:05
lenutza84
Nu este medic/terapeut
lenutza84
buna ma numesc lenuta am 25 de ani si din pacat si eu sufar de aceeasi probl ca si voi.De 4 zile am fost diagnosticata de pareza faciala stanga.si eu sunt in ultima luna de sarcina dar mie doctorii de aici stau in italia nu mi-au dat nici un tratament doar lacrimi artificiale si blocarea ochilui petimpul noptii.Mi-au spus ca asta trece de la sine si ca nu trebuie sa imi fac griji doar sa nu ma astept a imi treaca repede.dureaza de la 3 sapt in sus. eu am incredere ca o s fie totul bine.Multa sanatate la toata lumea
0
30-06-2009, ora 18:49
krysstyna_crissu
Nu este medic/terapeut
krysstyna_crissu
buna am fost azi la neurolog care nu mi-a zis nimic concret doar sa merg sa fac RMN ca e f f important pot avea pareza si din cauza unui traumatism mai vechi ceea ce este f posibil in cazul meu cam acum o luna m-am lovit la cap destul de tare.maine fac RMN poimaine vine rezultatul si apoi merg la neurolog sa-l vada.incerc sa am incredere ca va fi bine NUMAI DUMNEZEU STIE CE E IN SUFLETUL MEU ACUM DAR SPER SI IMI DORESC DIN SUFLET SA MA FAC BINE PT COPILASUL MEU CARE TREBUIE SA VINA SI VREAU SA FIU CA INAINTE. LUCI_ANA asult sfaturile tale incerc sa fac activitatile din nainte cu uitatul in oglinda ce sa zic.NU MA POT ABTINE.iar cu fizioterapia a zis dr ca imi trebuie recuperare dar dupa ce vede rmn -ul imi zice exact ce vom face mai departe .CAND AM NOUTATI MAI SCRIU MULTA SANATATE
0
30-06-2009, ora 18:56
krysstyna_crissu
Nu este medic/terapeut
krysstyna_crissu
BUNA LENUTZA deci si tu esti insarcinata ca si mine, ce bine ar fi sa ai dreptate si sa treaca asa usor parezele astea dar uite ca la mn nu e asa.VREAU SA TE INTREB DACA VEI NASTE NORMAL SAU CU CEZARIANA CE TI SA RECOMANDAT CA EU CRED CA VOI FACE CEZARIANA CA SIGUR NU IMI VA TRECE PAREZA PANA NASC EU MAI AM F PUTIN CEL MULT DOUA SAPTAMANI PANA LA TERMEN.Este bn ca ai incredere ca va fi bn dar la tine o fi mai usoara pareza iti este afectat numai ochiul succes sper sa te refaci repede
0
30-06-2009, ora 19:21
lenutza84
Nu este medic/terapeut
lenutza84
buna krysstyna la mine pareza este sigur din cauza curentului, poate de aia nu mi sa dat nici un fel de tratament.neurologul m-a asigurat ca asta nu imi afecteaza cu nimic sarcina chiar daca nu o sa imi revin complet pana cand nasc.deci o sa nasc normal.eu ma las in baza neurologului si sper sa fie bine.multa snatate si astept vesti
0
30-06-2009, ora 22:20
anilad
Nu este medic/terapeut
anilad
buna lenutza, krisstyna, luci-ana- eu am pareza faciala stanga de pe 5 mai. Abia acum a inceput sa mi mai treaca. Unele persoane r cupereaza mai repede, altele mai greu. Depinde in ce proportie nervul facial este afectat. Cauzele sunt multiple, dar mai mult de 95 din persoane recupereaza complet. Krisstyna, si eu am fost disperata, credeam ca voi fi fi desfigurata pe viata, dar incet mult prea incet paralizia a regresat. INCEARCA SA TE G NDESTI C T MAI PUTIN LA LUCRURI NEPLACUTE, SI AI INCREDERE CA TI VEI REVENI. BAFTA
0
01-07-2009, ora 17:34
krysstyna_crissu
Nu este medic/terapeut
krysstyna_crissu
buna am venit cu vesti noi gata am facut RMN a iesit bine nu am nimic deci pareza este de la aer conditionat.acum e alta problema fizioterapia ca trebuie sa o fac dar imi este foarte frica sa nu imi afecteze bebelusul dr ginecolog zice ca nu il afecteaza dar eu nu mai stiu ce sa zic.si daca astept doua saptamani pana nasc mi-e sa nu imi moara nervii ca am auzit ca e f posibil o sa vad ce va fi pana la sf poate imi mai revin poate nasc ca acum cred ca pot naste normal asa ca e o urma de speranta si in sufletul meu acum
0
01-07-2009, ora 17:45
krysstyna_crissu
Nu este medic/terapeut
krysstyna_crissu
BUNA ANILAD E CEVA DE CAND AI PAREZA DAR AI FACUT TRATAMENT SI FIZIOTERAPIE SI AI DREPTATE CA MEREU MA GANDESC CA POATE RAMAN DESFIGURATA PE VIATA SI MI-E FRICA RAU DAR ACUM INCEP SA AM INCREDERE CAND VAD CATI SUNTEM SI CUM ISI REVIN UNII DINTRE NOI MI-AS DORI DIN INIMA SA SPUN SI EU CA MI-AM REVENIT SA SCRIU AICI CA SUNT FERICITA GATA AM SCAPAT DAR. POATE CA VA VENI SI ZIUA AIA.DEOCAMDATA POT ZAMBI ASA F F PUTIN DAR CRED CA MERG SPRE BINE DACA NU AS FI GRAVIDA NU AS MAI FI ASA PANICATA AS FACE FIZIO AS LUA MEDICAMENTE MAI TARI DAR CE SA FAC..ASTEPT POATE IMI REVIN DUPA CE NASC SI CAND O SA IMI BOTEZ FETITA O SA POT ZAMBI ASA FRUMOS CUM FACEAM INAINTE VA PUP SI SA AUZIM NUMAI DE BINE
0
01-07-2009, ora 17:56
lenutza84
Nu este medic/terapeut
lenutza84
cat de mult ma bucur sa te aud mai optimista o sa vezi ca o sa fie totul bine pupici multi si cu D-zeu inainte
0
01-07-2009, ora 22:04
anilad
Nu este medic/terapeut
anilad
buna kryssyna, lenutza, KRYSSTYNA esti spre bine ti vei reveni sa stii ca nimic nu a dovedit ca tratamentele puternice sunt mai eficace eu locuiesc in Franta si un neurolog bun mi-a spus ca chiar fara tratament nervul facial isi poate reveni daca ai inceput sa z mbesti este extraordinar pt ca din c te am citit si auzit gura si revine cel mai greu ochiul ce-ti mai face Eu nici acum nu pot sa misc gura bine, deci tu recuperezi mult mai repede VA UREZ LA AM NDOUA MULTA BAFTA, SI COPII SANATOSI, pe cur nd cu vesti bune
0
01-07-2009, ora 22:04
anilad
Nu este medic/terapeut
anilad
buna kryssyna, lenutza, KRYSSTYNA esti spre bine ti vei reveni sa stii ca nimic nu a dovedit ca tratamentele puternice sunt mai eficace eu locuiesc in Franta si un neurolog bun mi-a spus ca chiar fara tratament nervul facial isi poate reveni daca ai inceput sa z mbesti este extraordinar pt ca din c te am citit si auzit gura si revine cel mai greu ochiul ce-ti mai face Eu nici acum nu pot sa misc gura bine, deci tu recuperezi mult mai repede VA UREZ LA AM NDOUA MULTA BAFTA, SI COPII SANATOSI, pe cur nd cu vesti bune
0
03-07-2009, ora 10:17
krysstyna_crissu
Nu este medic/terapeut
krysstyna_crissu
buna fetelor !!!!ANILAD vreau sa spun ca nu zambesc INTR-ADEVAR adica nu mi se vad dintii pe partea afectata ridic asa un pic coltul gurii deci nu e f relevant iar cu ochiul..tot peste cap il dau ca sa il inchid dar se vede un pic ca misc asta am vrut sa spun.oricum nu mai sunt asa disperata/luni sau marti poate incep fizioterapia dupa ce mai vb o data cu dr ginecolog sa ma asigur ca e ok..VOI SUNTETI MAI BINE ??/??LENUTZA ANILAD SI TU LUCI_ ANA ?????VA PUP SI ASTEPT VESTI DE LA VOI
0
03-07-2009, ora 11:07
luci-ana
Nu este medic/terapeut
luci-ana
da..eu sunt ok mie mi-a trecut pareza in 15 zile.sper sa ti treaca si tei la fel de repede cum mi-a trecut mie.oricum stai la caldura si mult noroc :).pa
mai vb
0
05-07-2009, ora 11:11
lenutza84
Nu este medic/terapeut
lenutza84
buna fetelor!luci-ana ce norocoasa esti!asa as vrea si eu sa imi treaca mai repede.dej m-am saturat.nu e grav parca e mai bine dar simplul motiv ca nu pot zambi fara sa atrag atentia ma deranjeaza.maine ma duc la doctor sa vad ce zice daca tre sa incep fizioterapia sau e bine asa.sper din tot sufletul sa imi treaca cat de cat pana cand o sa nasc.pupici si multa sanatate
0
05-07-2009, ora 13:40
krysstyna_crissu
Nu este medic/terapeut
krysstyna_crissu
BUNA !LENUTZA SA IMI SPUI SI MIE TE ROG CE TI-AU SPUS DOCTORII LEGAT DE FIZIOTERAPIE CA EU AM INTELES CA EXISTA UNELE PROCEDURI CARE SUNT PERMISE IN SARCINA DAR TOT IMI ESTE FRICA...SI EU SUNT DEZAMAGITA DE TREABA CU ZAMBITUL MEREU MA GANDESC CA VOI NASTE SI O SA VREAU SA FAC POZE CU BEBELUSA MEA SI O SA FIU TARE CIUDATA CU JUMATE DE FATA ZAMBITOARE.DAR DACA INCEPI SA ITI REVII CAT DE PUTIN TOT CONTEZA CA SI EU LA FEL SUNT AM INCEPUT PUTIN SA IMI REVIN ACUM POT BEA DIN STICLA CA INAINTE NU PUTEAM IMI SCAPA DIN GURA ASA CA FAC PROGRESE MICI DAR EXISTA!!!!AM CITIT CA DACA IN 25 DE ZILE INCEPI SA TE RECUPPEREZI CAT DE PUTIN ESTE F BINE CA ITI REVII FARA SECHELE DAR DACA NU ITI REVII IN TREI LUNI SIGURI RAMAI CU DEFECTE.V-AM LASAT UN LINK MAI SUS IN CARE VETI GASI MULTE INFORMATII.
MULT NOROC SA AUZIM DE BINE SI SANATATE MULTA PA PA
0
10-07-2009, ora 19:28
krysstyna_crissu
Nu este medic/terapeut
krysstyna_crissu
buna am si eu o intrebare : vreunul dintre voi cei cu pareza afrigore ca si mine auziti zgomot in ureche ca eu cand stau intinsa in pat in mod special noaptea aud tot felul de zgomote in urechea stanga cea de pe partea cu pareza, mi-am tot verificat tensiunea dar nu o am mare dr zice ca e din cauza parezei dar eu am vazut ca nimeni nu se plange de problema asta pe forum deci...a avut cineva simptomele astea?
0
13-07-2009, ora 13:02
mariuk1979
Nu este medic/terapeut
mariuk1979
Buna ziua!!!! ma alatur si eu cu aceeasi poveste despre o pareza faciala pe partea stanga, pe care o am de pe 04.07 azi fiind in 13 si nu prezint nici o ameliorare. Fac tratament cu Medrol, Milgamma si Aciclovir, am facut 5 zile injectabil B1, 6, 12 DAR DEGEABA!!!!!! NU SIMT NIMIC IN CONTINUARE, OCHIUL STANG NU SE INCHIDE, NU POT ZAMBI, NU POT VB BINE. MAI AM PUTIN SI O IAU RAZNA! acasa nu mai pot sta in medical pt ca trebuie sa fiu la serviciu! As vrea va rog sa imi spuneti ce terapie sa fac pt a stimula in vreun fel nervul.si cam cat costa o sedinta!!!!!
0
13-07-2009, ora 13:54
krysstyna_crissu
Nu este medic/terapeut
krysstyna_crissu
buna mariuk stai linistita nu dipera ca si eu am patit la fel nu vedeam nici un semn ca mi-as reveni in primele 2 saptamani iar acum zambesc destul de bine ba chiar inchid si ochiul si am trei saptamani eu am vazut clar rezultate dupa fizioterapie si am numai 3 sedinte pana acum trebuie sa iti iei trimitere de la medicul de familie catre fizioterapie si nu platesti nimic oricum nu costa f mult depinde ce ti se recomanda sunt multe proceduri curenti unde laser etc eu nu fac decat curenti ca sunt gravida si tot imi revin destul de bine.!!!!!!!!!!si citeste si tu ce mai recomanda ceilalti pe aici..mesteca guma stramba-te in oglinda cat poti acolo chiar daca nu simti ca misti ceva tot ajuta fa-ti masaj.STIU CE GREU E SI CA TE APUCA DISPERAREA DAR O SA ITI REVII TREPTAT ..!!!!!!
0
13-07-2009, ora 13:59
mariuk1979
Nu este medic/terapeut
mariuk1979
iti multumesc din suflet pt incurajari si pt raspuns! Eu chiar nu stiu cum m-am pricopsit cu aceasta boala pt ca am stat de multe ori in curent, AC, si chiar nu am avut nimic! Recunosc ca in ultima vreme am fost extrem de stresata si deprimata, eu zic ca mai degraba de la asta mi se trage! Acusi merg la neurolog pt sedinte de laser, vad ce si cum si mai vb! o zi faina iti urez!
0
13-07-2009, ora 17:32
lenutza84
Nu este medic/terapeut
lenutza84
buna!eu pe data de 7 am fost la medic care m-a asigurat catotul e ok si se va vindeka singur totul.deci nu trebuia nici fizioterapie.noaptea mi a rupt apa si deja dimineata pe 8 la ora 6.35 de minute il aveam in brate pe printisorul meu tudor.deci totul e ok.acum suntem acasa sanatosi.fata mi sa ameliorat.ochiul acum se inchide bine si sper ca intr-o sapt sa imi revin complet.va pup si multa multa sanatate.totul e spre bine
0
13-07-2009, ora 20:13
krysstyna_crissu
Nu este medic/terapeut
krysstyna_crissu
sa iti traiasca baietelul sa fiti sanatosi amandoi ce ma bucur pt tine!ce noroc ai avut !si eu sunt muult mai bn dar fac fizio si iau tratament inca dar pe mine ma supara rau o ureche in care aud tot felul de zgomote daca mi-ar trece si asta ar fi suuper.Sambata sau duminica o sa nasc si eu si abea astept sa o vad pe bebelusa mea.sanatate multa pa pa
0
30-08-2009, ora 13:53
oanya
Nu este medic/terapeut
oanya
Buna ! Ma numesc Oana si in urma cu 2 saptamani am suferit o pareza faciala de tip frigore, din cauza curentului, am mers urgent la neurolog si mi s-a prescris tratament cu medrol, milgamma, , vit. E, in prima saptamana am vazut ca-mi merge bine, apoi am mers la cluj, eu fiind din MM, si am facut si un RMN, ca sa ma linistesc ca nu e din alte cauze, am consultat si un alt neurolog si mi-a schimbat tratamentul sa fortam putin (zicea dansul ) repararea nervului, doar ca la intoarcere am primit iar curent pe masina si mi-a recidivat , gura mi-a mers putin mai tare in dreapta si nu mai pot sa imi ridic deloc spranceana si ochiul il inchid doar pe jumatate...asa sunt de o saptamana, fac masaj in fiecare zi, dar nu vad mari progrese...sunt disperata, lucrez in invatamant si nu cred ca imi voi reveni pana pe 15 septembrie...daca cineva stie ceva sa imi revin mai repede, va rog sa-mi spuneti...aici nu prea am unde sa fac fizioterapie, doar masaj de recuperare si exercitii fac zilnic...
0
28-11-2009, ora 16:49
krysstyna_crissu
Nu este medic/terapeut
krysstyna_crissu
buna dupa atate luni de cand am facut pareza am revenit...acum sunt bine dar nu in totalitate ochiul ma deranjeza f tare il pot inchide dar se zbate si atunci cand rad ori mananc se ichide mult nu stiu de ce.o sa merg la un oftalmolog Totusi este ciudat pana acum a fost ok..a mai patit cineva ca mine?
0
30-11-2009, ora 22:34
asda
Nu este medic/terapeut
asda
Am o pareza faciala de 5 zile, iau tratament cu medrol, milgamma, sermion si nexium, pot sa inchid ochiul, dar nu ca celalalt, zimbesc putin, dar sint foarte speriata. Va rog sa ma ajutati si sa-mi spuneti cind pot sa ies din casa. Pot iesi daca inca nu mi-a trecut.
0
01-12-2009, ora 10:40
oanya
Nu este medic/terapeut
oanya
Buna Krysstyna!
Cred ca e prea devreme sa iesi din casa, sau daca esti nevoita s-o faci, tre sa ai o banderola sau ceva pe urechi, in perioada aceasta esti f. vulnerabila la frig...eu dupa 7 zile, am recidivat si a fost mult mai rau...rabdare ca iti va trece, e greu sa astepti, stiu cum este, dar nervul se reface foarte incet, o sa fie bine...
Sanatate multa !
0
01-12-2009, ora 10:42
oanya
Nu este medic/terapeut
oanya
Scuze ! Raspunsul este pentru... asda...
0
01-12-2009, ora 22:12
anilad
Nu este medic/terapeut
anilad
Buna Oanya si Asda,

Intr-adevar nervul se reface foarte incet, la mine s-a declansat pe 5 mai si inca nu mi-am revenit complet. se mai cunoaste insa foarte putin. Tie Oanya in cât timp ti-a trecut?
0
02-12-2009, ora 15:57
ane-mari
Nu este medic/terapeut
ane-mari
Buna,
uffffffff, nici nu stiu cum sa incep. prima pareza faciala am avut la varsta de 13 ani pe partea stanga dupa care la 16 ani a recidivat, tot pe partea stanga(la ambele cam 2 luni mi-a luat pana mi-am revenit)dar nu s-a vindecat bine si am ramas cu un hemispasm iar acum de 3 saptaman, dupa 10 ani, am facut o alta pareza faciala dar de data aceasta este pe partea dreapta.acum am tratat-o cu medrol, aciclovir, injectii cu vitamina b1 si b6(le-am terminat)si neuromultivit care le iau timp de 1 luna.Am facut tot felul de analize la sange si RMN, au iesit toate ok.Din experientele precedente stiu ca se vindeca in timp dar ceea ce ma intereseaza este totusi cauza avand in vedere ca la 26 ani am avut-o de 3 ori, pe ambele parti, iar ideea ca am statin frig sau curent nu ma convinge.Am marea rugaminte, daca cineva stie un neurolog bun, un tratament, analiza, orice sfat sau parere sunt bine venite.Va multumesc din suflet!
Adaugă un comentariu / răspuns
102 comentarii 1 23 4 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: