pilula de a 2-a zi - efecte adverse

11-10-2007
cristal_tears
Nu este medic/terapeut
cristal_tears
am citit undeva k pilula d a 2-a zi o poti lua o sg data p an k altfel are efecte negative, e adevarat?????????m-ai exact, ce efecte are pilula?nu tot un fel d avort se cheama?va rog rasp urg
7 comentarii
0
11-10-2007, ora 00:00
giulia_me
Nu este medic/terapeut
giulia_me
din cate stiu eu, pilula nu e un avort pt ca ea opreste fecundarea, nu elimina oul dupa o eventuala fecundare...
0
16-10-2007, ora 00:00
cristal_tears
Nu este medic/terapeut
cristal_tears
asta e rolul anticonceptionalelor.
0
16-10-2007, ora 00:00
giulia_me
Nu este medic/terapeut
giulia_me
si pilula e tot un anticonceptional...iar dak nu o iei imediat dupa actu sexual, ii scade eficcacitatea...dc?pt k exista riscu k fecundarea sa se fi produs. si atunci nu mai e eficienta
0
21-10-2007, ora 00:00
snowtrekker
Nu este medic/terapeut
snowtrekker
nu luati mai mult de 3 tratamente de postinor in decursul unui an.Va deregleaza secretia hormonala.Sfat prietenesc...
0
30-07-2008, ora 00:00
lili2004
Nu este medic/terapeut
lili2004
am luat pilula la 21 de ore dupa actul sexual.ce sanse sunt sa nu -si fi facut treaba? a fost prima oara knd am luat-o...deoarece am avut relati sexuale cu prietenul meu.si el mi-a zis k nu a avut prezervativ...dar sa stau linistita k nu a ejaculat..desi la inceput inainte de actul sexual a zis k are prezervativ.k sincer dak nu avea nu faceam nmk...dar a doua zi s-a dus la farmacie si a luat pastila de a 2 zi Postinor...si am luat-o asha qm scria acolo...dar acolo scria k nu este recomandat persoanelor sub 16 ani...ce efecte poate avea dak am sub 16...adik mai am 4 luni si fac 16 ani...ast un raspuns...MULTUMESC!!!
0
25-08-2008, ora 00:00
Dr. Bociu Crina
Obstetrica-ginecologie, Londra
Dr. Bociu Crina
dereglare hormonala e pastila asta... sa nu va mirati daca juma de an nu va mai vine sau stiu eu ce... creste paru aiurea si alte prostii din alea...
0
24-09-2009, ora 18:24
yza_pitikutza
Nu este medic/terapeut
yza_pitikutza
Buna ziua, as vrea sa va povestesc si eu ceva d-na dr.In zilele cand trebuia sa-mi vina ciclul menstrual am avut contact sexual si din nefericire s-a rupt prezervativul in momentul ejacularii iubitului meu.Chiar dupa contact a inceput sa ma doara burtica, durere ce m-a tinut si a doua zi.Dupa contact la 9 ore am luat Postinor-2 pt ca mi-a fost frica sa nu raman insarcinata si dupa exact 12 ore am luat-o si pe cealalta.La 2 zile dupa ce am luat pastila mi-a venit ciclul si a fost normal, nu s-a manifestat diferit fata de alte dati, doar ca in a doua zi de menstruatie mi-a curs din vagin ceva, nu era secretie, era ca un fel de piele si era rosiatica de la ciclu, doar ca nu stiu de ce mi-a curs asa ceva din vagin, m-am gandit ca poate a ramas inauntru o parte din prezervativ, cum s-a rupt dar mi-e cam greu sa cred ca doar dupa 4 zile a iesit din vagin, se poate sa ramana atat?Ce ar fi putut sa fie altceva?va rog sa-mi dati un raspuns.Va multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.