Poate fi gravida?

09-05-2010
Dados
Nu este medic/terapeut
Dados
Inainte sa imi pun prezervativul aseara am observat lichid preejeculator in capatul penisului, iar la sfrsitul actului, la baza penisului, pe pelvis era o mica pata care semana cu o combinatie intre lichid si sperma.. E vreo probabilitate ca prietena mea sa ramana insarcinata?
37 comentarii 12 Înainte ›
0
09-05-2010, ora 14:01
Issa23
Nu este medic/terapeut
Issa23
Depinde, si poate fi si nu, acel lichid seminal poate contine uneori spermatozoizi ce pot duce la o sarcina.
0
09-05-2010, ora 15:06
Dados
Nu este medic/terapeut
Dados
Da doar ca eu am pus prezervativul peste lichid, iar cel din final nu ar trbui sa fie lipsit de spermatozoizi daca ei mor la contactul cu aerul?
0
10-05-2010, ora 11:50
Issa23
Nu este medic/terapeut
Issa23
Daca ar muri atat de repede la contactul cu aerul, nu ar mai fii atatea femei si barbati disperati, si avorturi. Oricum fie ca e insarcinata, fie ca nu, trebuie asteptat pana la presupusa data de venire a menstruatie, si atunci vedeti ce si cum. Si sa faca un test de sarcina la2 saptamani jumate-3 de la contact, cel mai bine 3.( chiar si acum daca e cazul sa fie de mai mult contactul) mai mult nu am ce sa zic, daca DA SAU NU. pt ca nu am fost cu voi cand v.ati. si nici nu am controlat.o sa vad daca e :) . Succes !
0
10-05-2010, ora 19:27
Dados
Nu este medic/terapeut
Dados
Multumesc pt raspuns as fi apreciat mult mai mult daca tonul nu ar fi fost asa de acid.. Sau poate mi se pare. Stiu ca spermatozoizii nu mor cum au dat de aer asa cum nici noi nu ne inecam cand dam de apa.. Ideea era ca eu pana sa imi pun prezervativul si pana sa vad in capat lichidul am avut pantalonii pe mine, tocmai ca sa nu o expun pe ea la vreun risc. Problema e cu pata semi lipicioasa de pe pelvis pe care am
vazut-o abia la final.oricum ea a luat pastila de a doua zi pentru a preveni orice, doar ca in loc de12 ore a asteptat 13, sper sa nu afecteze prea rau. Sau da?
0
10-05-2010, ora 22:26
Issa23
Nu este medic/terapeut
Issa23
Ti se pare..
Nu afecteaza, e bun si la 13 ore decat deloc sau dupa vro zi sau doua cum fac altii( nu stiu ce dracu or avea in cap..o cred pastila minune probabil) treaba e ca ambele pastile sa fie luate in 72 de ore soto, ca sa isi mai faca vreun efect in cazul in care chiar s o fi intamplat ceva..cam in 5 zile..7 zile ar trebuii sa ii vina menstra aceea "falsa" dar in unele cazuri poate sa si nu vina, sau sa se nimereasca in aceeasi perioada cu venirea menstrei..
De obicei pastilele de a 2a zi, afecteaza data menstrei, o sa fie nitel dereglata o vreme( sau poate are noroc si nu o afecteaza)dar depinde de organism ca daca o fi vro fire mai firava, plapanda, bolnavicioasa, poate sa aiba anumite probleme in timp..
Dar mna.. vedeti si voi cum este la urmatorul ciclu, si nu numai defapt, cateva cicluri, si in functie de cum e, mergeti la un control, oricum este recomandabil ca dupa administrarea postinorului sau oricarei pastila de gen, la cateva saptamani- o luna sa mearga la control..
Dar acum.. sa nu fim chiar asa de negativisti sau din topor, problemele mai mari apar atunci cand iei in prostie postinorul, sau cand iei mai mult de 3 pastile pe an.. atat este recomandat..
0
10-05-2010, ora 22:39
Dados
Nu este medic/terapeut
Dados
Le-a luat pe amandoua la mai putin de 72 de ore.. Ea a avut ciclu in jurul datei de 1mai.. Deci nu cred ca o sa ii vina menstra reala atat de curand..fire bolnavicioasa nu e-momentan de duminica pana acum nu a avut niciun simptom(am citit pe net ca pot exista diverse reactii)-doar ca ea are un ciclu neregulat cu cate 7-14 zile intarziere..a fost la un medic.. Si i-a dat diverse pastile si i s-a diminuat intarzierea..oricum.. E posibil sa nu aiba intarzieri f mari sau menstra aceea falsa, nu?
0
10-05-2010, ora 23:03
Dados
Nu este medic/terapeut
Dados
Menstra aceea falsa cam cat tine si.. E redusa cantitativ sau nu?
0
10-05-2010, ora 23:15
Issa23
Nu este medic/terapeut
Issa23
poate tine 2 zile.3 zile...totul este in functie de organism, cum am zis si mai sus...si cantitativ la fel, poate sa ii vina cum ii vine menstra de obicei..
0
10-05-2010, ora 23:20
Dados
Nu este medic/terapeut
Dados
Adica practic sa aiba o menstra mult mai repede?
0
10-05-2010, ora 23:32
Dados
Nu este medic/terapeut
Dados
Si.. Dupa menstra asta falsa in aceeasi luna mai poate aparea si cea reala?
0
10-05-2010, ora 23:37
Issa23
Nu este medic/terapeut
Issa23
Da, depinde de intervalul de zile intre cele 2 "menstre", ti.am mai zis, poate sa se nimereasca in perioada cu menstra ei..asteapta si vezi ce se intampla, si revino cu intrebari daca mai ai..asteapta intai sa vezi cand ii vine si cum, si daca dupa ii vine si menstra cealalta, ar insemna sa mananc kkt daca as zice mai mult..pt ca tot depiiiiinde numa si numa de organism.nu toate femeile sunt la fel, stai linistit, rau nu ar avea ce sa se intample.. am innebunit definitiv cu, cuvantul asta, depinde:))mda.
0
10-05-2010, ora 23:44
Dados
Nu este medic/terapeut
Dados
Multumesc mult de tot pentru toate detaliile si raspunsurile pe care mi le-ai dat!
0
10-05-2010, ora 23:46
Issa23
Nu este medic/terapeut
Issa23
Cu placere, oricand.
0
13-05-2010, ora 06:56
Dados
Nu este medic/terapeut
Dados
Buna, eu sun tipa cu probleme:).. M-am gandit ca e mai bine sa scriu eu direct.. Deci azi in a 6a zi.. Am o scurgere rosie, exact ca menstra, dar nu e chiar spotting sa zici ca sunt doar 5-6 picaturi.. In schimb nu miroase abosulut deloc-adica ma rog nu are mirosul ala de fier specific menstrei-.. + niste dureri abdominale...E de bine sau de e rau? Menstra mea ar trebui sa vina in jur de 30 mai..+/- cateva zile..crezi ca o sa mai vina si ea?
0
13-05-2010, ora 15:41
Issa23
Nu este medic/terapeut
Issa23
Nu scrie nicaeri ca menstra aceea trebuie sa miroasa, tocmai daia probabil i se spune menstra falsa, in schimb NU are ce sa fie de rau, tu spui ca menstra ta trebuie sa vina pe 30, bun, poate sa iti vina, sau nu(adica sa iti intarzie, sau sa te mute pe la jumatea lunii sau inceputul lunii celeilalte) asta depinde daca te.a influentat postinorul, si sa ai vro dereglare.
Oricum picaturile alea cum zici tu e un semn ca nu esti insarcinata( nu la toate femeile e la fel, nimanui nu ii vine la fel dupa administrare, fiecare e cu organismul lui, cu efectele lui).
Astepti pana pe 30 si vezi daca iti vine, sau nu, daca nu inseamna ca s o fi dereglat nitel, si oricum dupa administrarea unei pastile de a 2a zi trebuie mers la doctor pt un control.. eu zic daca nu iti vine pe 30, vezi cum te simti, si du te la doctor, cel mai bine, sa elimini orice gand, suspiciune..dar fara menstra nu vei ramane oricum:P ! chit ca iti vine acu sau luna viitoare, tot vine ! succes !
0
13-05-2010, ora 18:48
Dados
Nu este medic/terapeut
Dados
Eu ziceam doar de diferentele dintre menstra mea obisnuita si asta falsa tocmai pt ca mi-am imaginat ca nu trebuie sa miroasa. Deci daca am aceasta menstra falsa inseamna ca nu sunt insarcinata?..-am inteles ca reciproca nu e valabila:D-..
Poate sa intarzie chiar si o luna intreaga?!.. Oricum aveam o menstra neregulata care ar fi intarziat di fara actiunea pastilei, sper doar sa nu intarzie f mult. Tu ai luat-o vreodata? Daca da cam ce reactie a avut menstra ta la ea?- stiu ca nu suntem toate la fel, dar..-
0
14-05-2010, ora 13:38
Issa23
Nu este medic/terapeut
Issa23
Ma sa sti ca daca e administrat corect nu ai probleme cu el, fff putine femei raman gravide dupa administrarea lui... una la N femei, cum am mai spus trebui luate ambele pastilute in cele 72 de ore, dar nu pe ultima suta de metrii, ci cat mai repede cu putinta de la presupusul accident..
Da, am luat si eu, la prima pastila sa nimerit sa imi vina odata cu menstra, culmea, si ma tinut cat ma tine menstra normal... 5-6-7 zile, ca tot neregulata o am si eu, si nu am avut nici un efect dubios, a fost totul normal, dar bine noi oamenii ne speriem usor prima data la ceva, bine nici nu.s o fire bolnavicioasa, plapanda... sensibila, gen. Si da, a 2a oara cand sa intamplat sa mai iau, tot asa nu am avut nimic, mi.a venit dupa vro 5 zile...s i ma tinut vro.2 cam asa, si nici atunci nu am avut nimic.. Ca sa ai menstra regulata de ce nu iei anticonceptionale ? e un plus de siguranta cum s.ar spune, vis a vis de o sarcina..
0
14-05-2010, ora 20:45
Dados
Nu este medic/terapeut
Dados
o sa iau si anticonceptionale, dar nu mi-am inceput viata sexuala de foarte mult timp. pai totul s-a intamplat la 20, la 00.30 am luat pastila si la 13.30 am luat-o pe a2a..deci presupun ca m-am incadrat destul de ok, nu?
a doua oara cand ai luat pastila ai avut menstra cand trebuia sa o ai?(dupa cea de la 5 zile). Eu incep sa ma ingrijorez pentru ca menstra asta nu e deloc redusa cantitativ ci curge destul de mult. e ok? Menstra mea nu e sigur pentru ca am avut-o de pe 27apr pana pe 2mai.
0
15-05-2010, ora 14:22
Issa23
Nu este medic/terapeut
Issa23
Nu e o regula sa iei anticonceptionale dupa 5000 de ani de la inceperea vietii sexuale sa sti..Si da, te.ai incadrat..e ok si asa, decat deloc sau mai tarziu.
Da, am avut.o tot in apropiere de data mea, cand imi venea ciclul, si e in functie de organism, poate sa vina dupa 5 zile, 7 zile, sau 2 saptamani, sau deloc si sa vina menstra cand venea de obicei.
Eu nu cred ca ai de ce sa te ingrijorezi, poate tie iti vine mai mult cantitativ, si te tine mai mult, nu ai dc. eu tin minte ca pe mine ma apucat de un 1 MAI... cand ma duceam la mare, si tin minte ca ma tinut cat menstra si mi.a venit mult ca sa zic cantitativ, cat imi venea menstra de regula...mna, daca zici ca nu ai inceput demult viata sexuala e normal sa iti faci N idei, e normal..
0
15-05-2010, ora 14:29
Dados
Nu este medic/terapeut
Dados
Stiu ca nu e o regula, dar eu nu am
apucat sa ajung la medic dupa ce mi-am inceput viata sexuala. Sper sa nu imi intarzie f mult pt ca am o mama destul de suspicioasa ca sa zic asa..
Incerc sa ma mai calmez asa.. Imi face bine sa imi mai raspunda cineva la intrebari ca imi mai scoate gargaunii din cap..
0
15-05-2010, ora 14:33
Issa23
Nu este medic/terapeut
Issa23
Mda, stiu cum e sa fi agitat, gen..
Pai ce esti asa mica incat nu poti discuta cu mama ta despre chestia asta ?
0
15-05-2010, ora 14:46
Dados
Nu este medic/terapeut
Dados
Nu e vorba de mica, e vorba ca nu stiu cum sa pun problema in conditiile in care cu cateva zile inaonte de tot circul asta mi-a zis sa am grija si nu stiu ce.. Plus ca nu as sti exact ce sa ii explic ca s-a intamplat in moment ce nici eu nu stiu exact.
0
15-05-2010, ora 23:55
Issa23
Nu este medic/terapeut
Issa23
Mmmm... eu nu ma refer neaparat de incidentul acesta sa te duci sa zici " mama asa si asa si nushtu cum da etc( nu ca ar fi un lucru rau asta)" ci de inceperea vietii sexuale in sine, sa ai o relatie deschisa cu ea, sa fii gen prietena ta intai, apoi mama.. si iti va fi mai usor, pt ca, cand o sa dai de greu ea o sa te ajute, nu lumea straina care te mananca de "cur".. ci in final ma refer nu numai acum sa ai o relatie deschisa cu ea, ci la general.. mna, acu faci cum vrei tu.. dar lumea straina si prietene/prietenii lasa de dorit.(pe romaneste tragi o basina si zic ca te.ai c*cat pe tine..)
0
16-05-2010, ora 00:05
Dados
Nu este medic/terapeut
Dados
aaa..de inceperea vietii sexuale stie. Mama imi e prietena mai mult decat mama si am o relatie f deschisa cu ea. De asta am si zis mai sus ca mi-e aiurea sa vbesc cu ea despre ce s-a intamplat tocmai pentru ca m-a avertizat sa am grija si etc.
0
16-05-2010, ora 00:46
Issa23
Nu este medic/terapeut
Issa23
E bine atunci daca ai o relatie deschisa, atunci poate, poate intelege.. oricui i se poate intampla.. mai ales cand esti la nceput si nu sti si poti fi usor influentat de partener..
0
16-05-2010, ora 01:27
Dados
Nu este medic/terapeut
Dados
Nu era nimic de influentat de partener ca nu e ca si cum am facut-o fara sau ceva. Stiu ca nu ar intelege p ca o cunosc si probabil nu prea ar crede. Oricum, asta e acum. Sper doar sa nu imi intarzie foarte tare sau ceva si sa se termine totul ok.
0
22-05-2010, ora 14:25
Issa23
Nu este medic/terapeut
Issa23
Cum te mai simti ?
0
22-05-2010, ora 15:05
Dados
Nu este medic/terapeut
Dados
Pai.. Ok per total.. Luni s-a oprit "menstra falsa", iar acum stau si o astept pe cea reala.. Mi se pare ca ma dor sanii, dar poate fi doar un efect psihologic de inducere a SPM.. Acum nu stiu.. In rest nimic iesit ddin comun.. E de bine sau de rau?:-s
0
23-05-2010, ora 00:10
Issa23
Nu este medic/terapeut
Issa23
nu va mai faceti atatea griji, intr.adevar sa astepti e naspa, dar nu aveti de ce sa va mai faceti griji acum:)
0
23-05-2010, ora 00:37
Dados
Nu este medic/terapeut
Dados
Crezi ca nu mai e niciun motiv de grija nu?..mi se pare ca am sfarcurile mai sensibile dar probabil e doar paranoia care "vorbeste".
Adaugă un comentariu / răspuns
37 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vaccinarea în timpul sarcinii
  • Sarcina după 35 de ani
  • Poziții de somn în sarcină
  • Sarcina și toxoplasmoza
  • Sarcina și răceala
  • Constipația în timpul sarcinii
  • Sarcina si fericirea
  •