Poate fii vorba despre o sarcina?

14-03-2014
BellaDeea
Nu este medic/terapeut
BellaDeea
Buna ziua, am si eu o nelamurire cu privire la o posibila sarcina..am sa incep prin a va spune ca ciclul menstrual este regulat acesta venind in data de 15 a fiecarei luni. In luna Ianuarie am decis sa iau pentru o luna o folie de anticonceptionale la care am renuntat imediat in luna urmatoare. In luna Ianuarie ciclul menstrual a venit normal pe data de 15 in schimb in Februarie a intarziat 3 zile venindu-mi pe data de 18 (m-am gandit ca a intarziat deoarece am intrerupt administrarea acelor anticonceptionale). Incepand cu 3 Martie am avut contact sexual neprotejat cu sotul meu dorindu-ne foarte mult un bebe.doar ca acum pe 13 Martie a aparut o scurgere rozalie si destul de fluida.crede-ti ca poate fii vorba despre o sarcina? Cand pot face un test de sarcina?Trebuie sa astept sa se termine aceasta scurgere rozalie sau il pot face si acum?.Va multumesc frumos!
5 comentarii
0
14-03-2014, ora 18:12
Dr. Carmen Rusu
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Carmen Rusu
Buna ziua.
Puteti face un test de sarcina, dar eventual va fi slab pozitiv, adica a doua liniuta se va vedea destul de slab.
Cel mai sigur ar fi sa faceti o analiza de sange - beta HCG si veti stii cu siguranta daca este sau nu vorba de o sarcina.

O zi buna.
0
14-03-2014, ora 18:16
BellaDeea
Nu este medic/terapeut
BellaDeea
Va multumesc frumos pentru raspuns! O zi buna si dumneavoastra!
0
15-03-2014, ora 11:58
BellaDeea
Nu este medic/terapeut
BellaDeea
Buna ziua doamna doctor, ma scuzati ca va deranjez din nou dar de dimineata am facut testul si mi-a iesit negativ.cat de sigur este testul de sarcina? pentru a fii mai sigura la cat timp pot repeta testul? Va multumesc aniticipat si sa aveti un weekend frumos!
0
16-03-2014, ora 03:43
xulescu2
Nu este medic/terapeut
xulescu2
Testul de sange beta HCG costa 45 lei si este cel mai sigur.
Testele de urina pot da si rateuri.
0
09-04-2014, ora 13:15
Clawdya04
Nu este medic/terapeut
Clawdya04
Buna ziua! Pot fi insarcinata daca ieri mi-a venit o pata deschisa la culoare dupa care n-a mai venit nimic, iar azi cand m-am trezit cm, nu am dureri de burta, doar ma simt molesita.Va multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Am rămas însarcinată, deși m-am protejat - unde am greșit (greșeli frecvente ale contracepției)
  • Diferența între sarcină și sindromul premenstrual
  • Scurgere vaginală - ce e normal și ce nu
  • Secreție vaginală infectată - gravitate în funcție de agentul patogen
  • Secreții / scurgeri genitale la femei - cauze, diagnostic, tratament
  •