Poftiti la slabit !!!

191 comentarii 1 23 ..... 6 7 Înainte ›
0
10-05-2009, ora 12:47
elena89
Nu este medic/terapeut
elena89
EllaDEE.bineinteles ca unele alimente sunt interzise, din cate stiu eu nu exista niciun regim care sa iti permita sa mananci inghetata, cartofi prajiti, hamburgeri si tort de ciocolata cat vrei, altfel nu s'ar mai numi regim...trebuie doar sa renunti treptat la ele...e chestie de vointa si obijnuinta.
0
10-05-2009, ora 15:25
EllaDee
Nu este medic/terapeut
EllaDee
Elena89, stiu ce este aia o dieta si stiu ca unele lucruri sunt interzise(dulciuri, fainoase, prajeli, grasimi), dar ca sa spun mai clar, dieta de care vb tu iti interzice lucruri sanatoase si am specificat ca seamana cu dieta atkins in sensul ca este bazata mai mult pe carne, oua, grasimi.

SE POATE MANCA : -carne de orice fel, oua in numar nelimitat (preparate oricum ), grasimi (slanina, unt, margarina, ulei ) ;

-salate : 2 cesti / zi cu telina sau ridichi, muraturi in otet sau saramura (castraveti) ;

-branza numai uscata ;

-bauturi : apa minerala (exclus sifon) ;
Eu de exemplu nu pot sa stau fara mere, in fiecare zi mananc cate 2 mere, si legume mai variate salate.Cand am spus ca este restrictiva nu m-am referit la dulciuri, prajeli, din astea oricum nu mai mananc demult.Nu este o dieta care te tine nemancata, din contra carnea tine cel mai bine de foame, dar pentru cine este obisnuit sa consume mai mult fructe, legume si lactate dieta asta este grea.
0
10-05-2009, ora 15:36
EllaDee
Nu este medic/terapeut
EllaDee
Asta am mancat eu astazi:
dimineata un mar
pranz o salata din 2 rosii, 2 ridichii, un fir de ceapa, o bucatica f mica de pui afumat si putina branza dietetica
la cina voi manca o salata verde cu rosii, ceapa, castraveti si un mar, poate si un iaurt dietetic, depinde la ce ora ma culc.
0
10-05-2009, ora 16:13
elena89
Nu este medic/terapeut
elena89
bineinteles, fiecare isi adapteaza dieta la stilul de viata eu nu consum lactate decat cascaval si laptele pe care'l beau cu ceai negru adica cam 2 linguri, spre exemplu eu beau apa carbogazoasa nu pot sa beau apa plata avand in vedere ca am renuntat la dependenta de cola/pepsi, si nu pot bea lichide neacidulate am senzatia ca nu tin de sete. Merele sunt bune dar contin zahar si nu ma omor dupa ele in general. Si nu consum grasimi cum scrie acolo slanina nici sa nu o vad untul si margarina odata sau de 2 ori pe an le consum in general :P asa ca eu mi'am ales de acolo ce imi place si stiu ca pot consuma in general. Eu seara nu ma mananc in general dupa ora 4 maximum 5.si e bine ca nu am senzatia de foame :)
0
10-05-2009, ora 19:04
witch_aly2006
Nu este medic/terapeut
witch_aly2006
buna fetelor am venit de la munte unde am mancat angro.am pus deja 2 kg.am luat incontinuare elixirul plus pastile de calori light. am baut si cate un ceai antiadipos.de maine incep iar sa tin regim.
0
10-05-2009, ora 22:40
EllaDee
Nu este medic/terapeut
EllaDee
Elena89 spune-mi si mie cum reusesti sa nu iti mai fie foame dupa 4, 5 si ce e cu ceaiul negru si lapte?Am mai auzit ceva de amestecul asta, dar era mai multa cantitate de lapte.
Si eu vreau sa slabesc mai repede.Stilul de viata deja l-am ordonat, dar nu prea reusesc sa slabesc, doar ma mentin.
Buna witch_aly2006! Bine ai revenit! Incepi tot dieta de la fitness?
Fetelor voi ati inceput vreo dieta?
0
10-05-2009, ora 23:43
elena89
Nu este medic/terapeut
elena89
EllaDEE...ceaiul negru e un inlocuitor al cafelei ( nu beau cafea ) dar care are un gust oribil baut simplu asa insa cu 2 linguri de lapte devine mai placut la gust, nu place tuturor ce'i drept dar mie imi place si nu am probleme de insomnie de la el. Iar chestia cu lipsa poftei de mancare dupa o anumita ora e chestie de vointa. Daca iti impui "dupa ora x " nu mai mananc nimic.incerci azi incerci maine si apoi devine o obijnuinta incat nu mai simti senzatia necontrolata de foame. Iti fixezi o anumita ora, cel mai frecvent intalnesc ideea de a nu manca dupa ora 6 seara. Hai ca nu e greu...e chestie de autocontrol...ne putem programa organismul cum vrem.daca tinem regimuri rigide si dupa il indopam pana la refuz el este programat sa asimileze totul...si nu exista scuza " azi am renuntat la regim ca mi'era pofta de." si dupa ce ai mancat alimentul respectiv te gandesti " ei si asa am mancat cutare lucru de ce sa nu mai mananc si jumatate de tort o portie mare de spaghetii "si mai stiu eu ce.nu spune nimeni sa nu o faci dar daca intr'adevar o persoana este pofticioasa poate gusta ca doar nu va pune acuma 5 kg de la o inghititura...
0
11-05-2009, ora 00:46
EllaDee
Nu este medic/terapeut
EllaDee
Da Elena sunt de acord cu ce zici, dar ce sa fac eu, care sunt casnica si mai stau si pana la ora 2 3 dimineata.Cu programul care il am, momentan nu pot avea ultima cina la ora 6 si cand mananc la 8, tot imi cere organismul ceva pana ma culc, iar eu nu pot suporta foamea deloc, pentru ca mii se face foarte greata, ametesc, mii se infunda urechile.In felul in care mananc acum, reusesc sa ma mentin, deci nu abuzez de nimic si nu ma ingras, dar nici nu slabesc si deja ma streseaza chestia asta.
As incepe o dieta, mai rapida, cu care sa slabesc vreo 5 kg si dupa aia sa continui ca pana acum.
0
11-05-2009, ora 01:19
EllaDee
Nu este medic/terapeut
EllaDee
Am gasit pe alt site, regimul de care ziceai tu Elena, dar are ceva mai multe alimente permise.Hmm ma bate gandul sa-l incerc totusi :D.Uite linkul:
http://www.studentie.ro/REGIMUL_ANTI_OBEZITATE-a400-18040897.html
0
11-05-2009, ora 08:40
elena89
Nu este medic/terapeut
elena89
Pai in cazul asta trebuie sa te asiguri ca masa de seara e ceva usor de tot, deoarcece ultima masa se asimileaza in totalitate atunci cand dormi organismul nu consuma energie si totul se depune.Nu stiu, fiecare e diferit. eu am incercat sa tratez problema din alt unghi. am realizat ca e organismul meu si eu fac ce vreau cu el, nu face ce vrea el cu mine.
0
11-05-2009, ora 08:47
elena89
Nu este medic/terapeut
elena89
m'am uitat pe regimul ala si e aceeiasi chestie cu ala care l'am mentionat eu numa ca e organizat altfel. din cate am vazut eu nu avea si tabelul respectiv cu cantitatile si valoarea lor in carbohidrati. vreau sa'ti spun ca regimul ala nu e litera de lege pt mine. imi aleg din lista aia ce am eu chef sa mananc si se incadreaza. asta mi'a placut ca imi permite sa mananc ce vreau.si nu e batut in cuie de exemplu astazi incep a 3 'a saptamana de regim si in astea 2 care au trecut am baut 3 in 1 dublu in fiecare dimineata(contine zahar si prostia aia ca un inlocuitor de lapte) si tot am slabit 7 kg am mai mainact ciocolata si sunt innebunita dupa jeleuri am o cutie din care gust cate 1-2 pe saptamana. si cel mai important daca am mancat sa zic in valoare de 15 puncte si ma simt ok nu imi este foame nu ma gandesc " mai am 25 de puncte oare ce sa mananc?"
0
11-05-2009, ora 11:29
EllaDee
Nu este medic/terapeut
EllaDee
Acum am inteles mai bine despre ce e vorba.Eu am crezut ca tabelul ala, este alta dieta.E interesanta dieta, sincer mii se pare ca e chiar prea multa mancare.Elena, vroiam sa te intreb de cele cu pct 0, de exemplu rasolul de vaca la cuptor are 0 pct.Daca mananc la 2 mese rasol de vaca nu se pune nici un pct, imi mai raman inca 40 de pct de consumat? Si la fasole verde, conopida, morcovi sunt trecute pct, dar nu se specifica cam ce cantitate.Se calculeaza la 100 g sau cum?Daca poti si vrei, te rog da-mi si mie un exemplu de mese pe o zi.
0
11-05-2009, ora 12:03
Oana26
Nu este medic/terapeut
Oana26
Fetelor eu sunt racita rau, temperatura, durei de cap... si tot tacamul, asa ca pt moment nu o sa mai tin nici o dieta. Ufffaaa...ce aiurea e.
0
11-05-2009, ora 15:54
witch_aly2006
Nu este medic/terapeut
witch_aly2006
am inceput iar dieta cu cereale.La pranz nu mananc carne caci asa se cere la dieta cu elixir de soc.Mananc conserva de peste in bulion cu ceapa tocata.si atat..De data asta am zis sa tin serios dieta caci se apropie vara si o taraganez asa si nu rezolv nimic. Eu am probleme cu fierea, este lenesa si cand mananc mai greu, noaptea stau numai la baie, asa si azinoapte am vomat.Pe mine ma ajuta dietele ca nu mai am probleme cu fierea.Stiti ca am observat ca merele te satura si iti i-a pofta de mancare.apropo conservele de peste ingrasa?
0
11-05-2009, ora 19:00
elena89
Nu este medic/terapeut
elena89
cele cu 0 puncte ( cele la gratar si unele fierte ) se considera a nu valora niciun punct indiferent de cantitate.Tocmai despre asta este vorba tu ti'ai pus deja intrebarea ca iti mai raman un numar de puncte si te gandeesti ce sa consumi de ele. Nu manca daca nu ti'e foame. Am mai zis primele 2-3-4 zile sunt foarte grele te gandesti non stop la mancare ca ti'e foame.cauta alte activitati si evita ispitele. Obisnuieste'ti organismul sa asimileze cat mai putin. Eu spre exemplu dupa ce termin dieta asta si ating greutatea propusa intentionez sa mananc multe salate in fiecare zi alta salata, dulciurile doar ocazional painea o elimin de tot si nu mai mananc seara, o sa fac asta o perioada si apoi ma limitez la a nu manca seara.Daca intradevar iti este foame si ai mancat 2 mese cu 0 puncte bineinteles ca punctele alocate unei zile le poti consuma altfel cu conditia sa nu le consumi seara ; incearca si ia ultima masa pana in ora 5-6
0
11-05-2009, ora 19:08
elena89
Nu este medic/terapeut
elena89
Va inteleg ca va este foarte greu ca aveti familii si lor trebuie sa le gatiti in mod normal mancare obisnuita si va este greu sa va abtineti si ispitele sunt mari.dar cu putin autocontrol orice e posibil si ink o chestie foarte importanta intr'o dieta este reactia celor din jur.La o propunere a unui anumit produs cel mai bine nu este sa dati un raspuns de genul " nu pot, sunt la dieta " pt ca exista posibilitatea sa aveti parte de esec sau de vre'o " scapare " fata de persoanele apropiate fie si prietene foarte bune, evitati ispitele de genul " hai sa mancam cutare lucru." cel mai simplu raspuns este " nu vreau, nu mi'e foame, nu'mi place, abia am mancat, nu simt nevoia etc " este posibil ca invidia si rautatea celorlalti sa va afecteze si mai apar si tot felul de discutii pe seama dumneavoastra de genul " vai draga dar parca erai la dieta" sau " vai draga dar cum mananci tu asa ceva? daca ai stii cat de mult ingrasa " si cand zic invidie ma refer la capacitatea de a lua o hotarare si o ambitie. Pe mine m'a ajutat foarte mult faptul ca nu am impartasit altora ca sunt la dieta, mi'am vazut de treaba mea si nu am avut parte de ispitele altora si a fost excelent.
0
11-05-2009, ora 23:51
EllaDee
Nu este medic/terapeut
EllaDee
Buna fetelor! Oana, nasol cu raceala, cred ca ma paste si pe mine una, ca imi curge nasul si ma ustura ochii, iar cu amanatul dietei nu-i bai..., cred ca nici o dieta nu-i mai "buna" ca boala.
Witch_aly2006, depinde de conserva, eu mananc ton in suc propriu, ca stiu ca e mai sarac in calorii, in orice caz, poti citii pe cutie cate calorii are.Aaa si inca ceva, eu am grija sa nu iau conserve de peste de prin China, Thailanda si alte tari de prin Asia, ca au tot anuntat cazuri la tv de botulism la conservele de peste venite de acolo.
Elena, chiar nu sunt asa gurmanda, intrebam de puncte pentru ca vreau sa inteleg tot despre dieta asta.Am sa ma apuc sa caut si niste exemple de meniuri simple si de maine ma apuc si eu de dieta asta, sper sa reusesc sa o tin si in special sa slabesc.La mine nu este valabila treaba cu prietenele, dar iti dau dreptate si cu cat faci mai mare caz de chestia cu dieta, cu atat mai greu este sa tii una, pentru asta nu pot sa tin nici o dieta mai restrictiva, pentru ca mereu ma apuca pofta de altceva.
0
12-05-2009, ora 01:41
Oana26
Nu este medic/terapeut
Oana26
EllaDEE, la mine pb este ca mi-e foame mai tot timpul atunci cand sunt racita. Simt ca ma roade stomacul :((
Apropo de dieta asta cu puncte, stiu o tipa care a tinut-o vreo luna dar in mom cand s-a lasat a inceput sa se ingrase si in cele din urma a ajuns la kg pe care le avea si inainte.
0
12-05-2009, ora 11:49
elena89
Nu este medic/terapeut
elena89
depinde de organism eu dupa dieta asta am pus 7 kile in 6 ani.deci? din moment ce dupa o dieta stricta bagi non stop orice bineinteles ca se asimileaza totul, organismului ii este teama ca iar nu va mai primi muuult si de asta reactioneaza asa si mancand excesiv o perioada iar il programezi sa asimileze tot ce primeste.pt ca asa se obijnuieste
0
12-05-2009, ora 11:55
elena89
Nu este medic/terapeut
elena89
in fine, eu nu oblig pe nimeni sa o tina...a fost doar o parere, un sfat.ramane la alegerea voastra. dar nici produsele laxative nu au niciun efect ele elimena apa si dupa o luna de mutat dormitorul la toaleta corpul se deshidrateaza, dar grasimea din corp nu se va transforma niciodata in apa. Din contra veti fi deshidratate si grasimea va ramane acolo la locul ei.inchipuiti'va o tanti la 80 de ani cu pielea lasata si zbarcita si grasimea de pe ea atarna odata cu pielea.stiu cazuri dintr'astea...dupa o dieta cu produse cu efect laxativ pielea isi pierduse elasticitatea si aratau mai batrane cu 10 ani...pt ca organismul nu mai avea apa degeaba bei 5 l de apa pe zi daca 1 l il elimini prin urina si 4 l prin intermediul produselor respective...
0
12-05-2009, ora 12:08
EllaDee
Nu este medic/terapeut
EllaDee
Eu nu pot sa mananc prea mult, cand sunt bolnava si deobicei slabesc.Aseara am citit foarte mult despre fete care tin dieta asta si m-am incurajat mai mult, cand am vazut ca se slabeste destul de rapid, cam vreo 5 kg in 2 saptamani, iar cu ingrasatul, cred ca depinde ce a mancat dupa dieta cunostinta ta.Eu sunt intr-o continua dieta de mentinere, ca sa zic asa si nu cred ca ma voi ingrasa decat, poate dupa o dieta foarte slab calorica.Eu paine nu mai mananc demult, nici prajeli, nici mancare cu sosuri, cartofi, paste.Mesele mele includ salate, carnea(fara porc) la gratar, sau la cuptor, fructe si legume foarte multe.In mai putin de un an, am renuntat la fumat si am slabit si vreo 8 kg.Singurele mele ispite sunt dulciurile, dar nu atat cat sa ma ingrase.Nu mai am rabdare sa slabesc asa incet.
0
12-05-2009, ora 12:16
elena89
Nu este medic/terapeut
elena89
eu nu renunt la fumat pt ca stiu foarte multe persoane care s'au lasat si s'au ingrasat de exemplu tatal meu de la 82 de kg cat avea cand fuma acum are 98 de kg.la inaltimea lui nu pare gras insa se vede, mama de asemenea a incercat sa se lase de fumat si s'a ingrasat considerabil. O prietena s'a lasat si ea de fumat era foarte slaba ( mica de inaltime ) si de la 38 de kg a ajuns la 50 intr'un timp scurt ( a luat si anticonceptionale o perioada care am auzit ca de asemenea ingrasa ) fiecare e diferit...
0
12-05-2009, ora 12:19
EllaDee
Nu este medic/terapeut
EllaDee
Elena nu a zis nimeni ca obligi pe cineva.Apreciez ca ne impartasesti experienta ta, asta este si scopul subiectului, iar dieta este chiar foarte permisiva, pentru fetele care nu au prea multa vointa si sunt mai pofticioase de fel.Vroiam sa te intreb despre ce laxative vorbesti? Daca te referi la elixirul de soc, ala nu este laxativ, uite aici este prospectul, daca vrei sa-l citesti:
http://www.naturaplant.ro/produse/838/Elixir_din_fructe_de_soc
0
12-05-2009, ora 12:30
EllaDee
Nu este medic/terapeut
EllaDee
Elena, prima data cand m-am lasat de fumat, m-am ingrasat, pentru ca ma gandeam toata ziua ca as fuma, imi era pofta si ca sa scap de pofta asta, mancam.Dar de data asta, m-am lasat de fumat cu ajutorul cartii "in sfarsit, nefumator" si mi-am schimbat total gandirea, nu mai vedeam ca o pedeapsa, lipsa tigarii, nu mai fugeam ca inainte de fumatori, ba chiar stateam si ma uitam la ei, cat de monotoni sunt cand fumeaza, cat de urat miros, si imi aminteam cum era cand fumam, mai ales prima tigara, de la care imi era foarte greata si asa am reusit sa nu mai vreau nici tigare, nici mancare care sa o inlocuiasca si in loc sa ma ingras, eu am slabit, pentru ca de atunci am inceput sa am grija la alimentatia mea.Si am vazut ca multe dintre fetele care lasa tigara si in acelasi timp tin si dieta, nu se ingrasa.Daca vrei iti pot da cartea sa o citesti, este scurta, eu am citit-o in 7 ore si foarte buna, scrisa de un om simplu.
0
12-05-2009, ora 13:37
elena89
Nu este medic/terapeut
elena89
din cate am citit aici la voi am inteles ca are efect laxativ "Autor: Oana26 Data: 09-05-2009, ora 22:48
Adyn@ am incercat tinctura de soc si m-am dus toata noaptea la toaleta.Iti dai seama ca nu am reusit sa ma odihnesc nici un pik. Asa nu imi place :)), mai ai si alte propuneri ? "
0
12-05-2009, ora 14:56
EllaDee
Nu este medic/terapeut
EllaDee
La mine nu are nici un efect laxativ si sunt la a 5 a lingurita.Si un regim de detoxifiere sau chiar o dieta bogata in fructe si lichide are ceva efect laxativ.Unele persoane sunt mai sensibile, mama daca mananca un mar sta toata ziua pe wc.Despre elixirul de soc nu am auzit nimic rau, ba dimpotriva, se administreaza si in alte afectiuni, raceli, crestere imunitate, dermatite, este un foarte bun detoxifiant etc.
0
12-05-2009, ora 22:06
cuba
Nu este medic/terapeut
cuba
deci lamuriti-ma si pe mine, va rog, cele care luati elixirul din fructe de soc: nu mincati deloc carne, asa cum scrie in prospectul de la naturaplant din link-ul de mai sus??? si daca mincati si carne si luati si elixirul, mai are efect???
0
12-05-2009, ora 22:10
cuba
Nu este medic/terapeut
cuba
aaa, si mai am o intrebare: ce intelegeti prin brinzeturi uscate? cascaval? eu stiam ca asta are mai multe calorii decit de exemplu telemeaua sau almette... ma insel?
0
13-05-2009, ora 01:07
EllaDee
Nu este medic/terapeut
EllaDee
Eu am vazut ca toate fetele, care iau elixirul de soc, mananca in continuare carne si au slabit.Branza uscata, cred ca se refera la telemeaua aia cea mai uscata, aia de oaie e asa uscata si cred ca si branza maturata intra in categorie.Almette nu cred ca e deloc branza uscata, iar cascavalul cred ca e permis, nu stiu sigur.Telemeaua ingrasa, dar dieta asta este altfel, ca si cea Atkins, unde se slabeste cu grasimi, carne, ulei, deci nu cred ca in dieta asta, conteaza caloriile.
Elena, din ce am citit aseara, am vazut ca dieta asta, este foarte indragita de multe fete, si usor de tinut, majoritatea au trecut direct la calculul de 40 de pct, dar cred ca se slabeste mai rapid, daca treci prin, prima etapa si dupa aia treci la calculat pct.
0
13-05-2009, ora 08:34
elena89
Nu este medic/terapeut
elena89
sincera sa fiu nu am tinut cont ce se mentioneaza in etapele respective. doar mi'am ales din tabelul respectiv ce am vrut sa mananc de cele 40 de pct. Si nu se numara caloriiile se numara carbohidratii. in asta consta regimul in micorarea consumului de carbohidrati. Mentioneaza treaba asta in prima parte.
Adaugă un comentariu / răspuns
191 comentarii 1 23 ..... 6 7 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.