Polineuropatie si alte simptome grave. Ajutor va rog, sunt disperata.

23-06-2013
Ligia Pop
Nu este medic/terapeut
Ligia Pop
Buna ziua! Ma numesc Ligia, am 54 ani, sunt din Cluj-Napoca. Am nevoie disperata de ajutor. Chinul meu a inceput, odata cu refacerea danturii. Probabil a fost doar o coincidenta. Doar de cateva luni, dupa multe peregrinari prin cabinetele medicale, am fost diagnosticata in urma unui ENG cu POLINEUROPATIE SENZITIVA DE FIBRE SUBTIRI.

Pe langa simptomele generate de POLINEUROPATIE(arsuri cumplite la extremitati, amplificate seara), mai am urmatoarele simptome(in ordinea aparitiilor):

- inflamare a buzelor, gingiilor si cavitatii bucale, care s-a extins in tot corpul
- ochii au inceput sa ma deranjeze. Orice activitate care implica concentrarea si folositul intens al ochilor(citit, uitat la televizor, cusut etc.) imi provoaca procesul imflamator(foarte vizibil la buze).
- o oboseala acuta fizica si psihica care ma obliga sa fiu inactiva o buna parte a zilei.
- hiperacuzie, ma deranjeaza orice zgomot mai puternic, mai ales inspre seara.
- caldura si frigul le simt foarte accentuat.
- atrofiere musculara; orice efort muscular e un chin(chiar si mersul pe jos).
- In ultimele luni, venele mele de la maini si la picioare, sunt extrem de umflate(in anumite parti ale zilei, mai ales seara). Sunt foarte vizibile, arata chiar grotesc.
Ceea ce am observat este ca: nervii, plansul, oboseala imi accentueaza procesul inflamator din corp.

Am facut urmatoarele analize:

- ENG; diagnosticata cu polineuropatie de fibre subtiri, usor increment la nervul ulnar(care in urma unui EMG s-a constatat ca nu mai este)
- EMG(electromiografie); am fost suspecta de Miastenia Gravis.
- Radiografii pulmonare; bronhoneumopatie obstructiva cronica acutizata
- CT pulmonar; suspecta de TBC, care a fost infirmat.
- Biopsie la buze; n-a iesit nimic.
- RMN cu substante de contrast; demielinizari nespecifice, posibil hipoxic ischemice in substanta alba bifrontala si periventriculara, cu leziuni minore, 2 mai recente.
- Radiografie tiroidiana; 2 noduli nesemnificativi care nu prezinta pericol.
- Ecografie CORD; VS nedilatat, cu functie sistolica pastrata, fara colectie pericardica, disfunctie distolica de tip relaxare alterata, fara valvulopatii.
- Ecografie la glandele suprarenale - nimic.


Analize de sange care n-au iesit normale:

- CORTIZOL: 1002 (limite normale intre 171-536)
- Fosfataza alkalina: 125 (limite normale intre 35-104)

Cele care mi-au iesit in limite normale sunt: T4, TSH, ACTH, BORRELIA, COMPLEMENT C4, LGE, CRIOGLOBULINE, LDH, CREATINKINAZA, ANTI-pANCA, AG CARCINOEMBRIONAR, BILIRUBINA DIRECTA, CALCIU SERIC TOTAL, CREATININA SERICA, FACTOR REUMATOID, FOSFATAZA ALKALINA, GAMMA-GT, GLICEMIA, PROTEINA C REACTIVA, PROTEINA TOTALA, TGO-AST, TGP-ALT, UREE SERICA, VITAMINA B12, TPOK, ATPO, AAMI, PH, GLUCOZA, COPRI CETONICI, PROTEINE, UROBILINOGEN, BILIRUBINA, HEMOGLOBINA, NITRITI, ESTERANZA LEUCOCITARA, CELULE EPITELIATE, LEUCOCITE, lgC, lgA, lgM, C3, C4, ASLO.

Am luat urmatoarele medicamente: Tiogama, Milgama, Lyrica, Gabaran, Medrol, Bisotens, Aspimax Cardio, Pentoxiretard, Vitaminele de rigoare.

Tot ce am expus mai sus, pot sustine cu documente si cu poze(la inflamarea buzelor, mainilor, picoarelor). Lupta si analizele continua, doar ca puterile fizice, psihice si financiare au scazut. Fiecare analiza care mi se cere, in speranta ca se va gasi boala autoimuna care mi-a generat polineuropatia, imi aduce o noua speranta, dar se pare ca sortii nu sunt in favoarea mea. Nu vreau sa fiu melodramatica, dar sunt disperata. Nu mai am viata sociala, nimic din ce am fost nu mai sunt, sunt doar o leguma care se zbate sa traiasca, intre doua analize si un sac de medicamente. Am slabit 10 kilograme, acum am 43 de kg, din cauza consumului interior. Voi da un mic exemplu
, si cu asta am incheiat: am fost o metal-ista infocata si acuma sunt o stafie. Va rog din suflet ajutati-ma, si va multumesc pentru timpul acordat citirii acestui mic roman despre viata mea.

-
2 comentarii
0
24-06-2013, ora 20:11
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Pe langa alte inverstigatii medicale incercati si un consult la un cabinet de medicina naturista sau ayurveda ! De asemenea v-as recomanda si o vizita la un cabinet specializat pe ozonoterapie, pentru perfuzii sau autohemoterapie, care v-ar putea da un ajutor rapid !
0
12-08-2013, ora 12:20
marina nicolae
Nu este medic/terapeut
marina nicolae
Stimata doamna,
Tare e rau sa ai probleme si sa nu te incurajeze nimeni.
Eu am neuropatie periferica si stiu cum este, dar asta pe picioare nicidecum sa mi se umfle buzele sau sa ma doara ochii.
O parte din problemele dumneavoastra cred ca sunt legate de lucrarea stomatologica, poate faceti o alergie sau intoleranta la materialul cu care s-a lucrat si poate lucrarea nu este bine facuta, adica nu are o muscatura corecta si asta face sa doara articulatia maxilarului, ochii si multe alte neajunsuri. De la ochi vine si lipsa de concentrare si de aici si se prabuseste totul, ca nu poti citi, privi la TV, coase, face mancare si altele. Dar de ce ati pierdut atat de mult in greutate ?
Eu va doresc sanatate si poate intre timp stare d-stra s-a mai imbunatatit. Numai bine.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.