posibila infectie?

20-01-2008
heleni
Nu este medic/terapeut
heleni
Valorile analizelor sunt:
Leucocite 14, 7
Eritrocite 6, 5
Hemoglobina 177
Hematocrit 0, 517
Neutrofile v. rel. 0, 77 v.abs. 11, 3
Monocite v.rel 0, 06 v.abs 0, 88
Limfocite v.rel 0, 17 v.abs 2, 5
Eozinofile v. abs 0, 0
Acestea sunt valorile care ies din plaja valorilor normale. Credeti ca ele ar putea fi explicatia unor simptome pe care le am de cativa ani : coloratie rosie excesiva a palmelor, a fetei si extremitati foarte fierbinti (palme si zona fetei, in special fruntea) in situatia in care temperatura masurata sublingual nu depaseste 37 grade. Ar putea ele reflecta o infectie in sange? Astept cu interes parerile dvs
Multumesc
2 comentarii
0
21-01-2008, ora 00:00
Dr. Marina Prunea
Medicina de familie
Dr. Marina Prunea
Nu are nici o noima ce ai scris tu. Ce unitati de masura foloseste acel laborator? Hematocritul se exprima procentual, hemoglobina are valori de pana pe la.16-17mg/dl(rar). N-am vazut in viata mea asemenea date. Poate nu stii sa citesti buletinul de analize.
0
22-01-2008, ora 00:00
Ana Cristea
Nu este medic/terapeut
Ana Cristea
Eritrocitele, hematocritul si hemoglobina dumneavoastra sunt cam mari (poliglobulie) si explica roseata tegumentelor. Valoarea leucocitelor si formula leucocitara (cu predominenta neutrofilelor) e semn de infectie bacteriana (alaturi de o valoare crescuta a VSH, fibrinogenului), si pot sa nu aiba nicio legatura cu eritrocitele. Puteti avea o infectie urinara, chiar daca nu aveti simptome. Sfatul meu este sa mergeti la un hematolog pentru a va investiga mai amanuntit.
Pentru doamna/ domnisoara mary78: 0, 517= 51, 7% din cate stiu eu.
Adaugă un comentariu / răspuns

23-11-2021, ora 13:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medic Chat
Interpretare analize medicale online
Rapid    Confidențial    Anonim
Cu Medic Chat ai peste 200 doctori din 40 specialități medicale.
Vezi doctori disponibili
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Leucocite - globule albe
  • Leucocite scăzute - când / de ce scad leucocitele
  •  

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.