Posibila sarcina sau nu?

13-05-2021
Gabrielavd
Nu este medic/terapeut
Gabrielavd
Buna dimineața, sunt noua pe acest forum. Data fiind situația mea, in care abia peste o săptămâna jumătate am programare la ginecolog, am zis sa va întreb, poate ati trecut sau ati mai auzit ceva asemanator cu ceea ce mi se întâmpla mie. Ne dorim un bebe de peste un an, in fiecare luna fiind așteptarea și emoția însă nu s-a întâmplat pana acum. In schimb, luna asta m-am confruntat cu o situație cu care nu m-am mai întâlnit niciodată pana acum, și ca sa va fac sa înțelegeți o sa încep cu începutul: am cm regulat, 28-30 zile, ultima menstruație fiind 8-10 Aprilie. Ovulatia petrecându-se 23-24 Aprilie, perioada in care am avut contact. Dupa calculele mele, menstruație trebuia sa-mi vina pe 8 Mai, terminându-se tot pe data de 10, însă pe data de 1 Mai m-am trezit cu 2-3 picături maronii pe lenjerie, urmate de aceeași scurgere maronie la stergere. Scurgerea maronie a continuat 2-3 zile in aceeași maniera (2-3 picaturi pe lenjerie + la stergere), după care acest “spotting”(ca sa-i zic așa), a început sa fie roșiatic. A continuat așa, in același fel, in fiecare zi, neavând o cantitate normala de sânge eliminat (ca la menstruație de exemplu) vreo 10 zile, adică pana pe 11 Mai, suprapunându-se peste perioada in care mie trebuia sa-mi vina menstruația (8-10 Mai). Simptome de menstruație nu am, de obicei aveam cu o săptămâna înainte dureri de spate, de burta, mi se întăreau sânii, acum, nimic. După calcule astăzi, 13 Mai, ar fi a 5-a zi de întârziere, ca de venit menstruația nu a venit. Am luat astăzi un test de sarcina, dar as vrea sa-l fac abia mâine dimineața cu prima urina. Dacă ati avut ceva similar, sau ati auzit, un sfat e bine venit.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul