Post covid

13-11-2021
Elenageorgiana27
Nu este medic/terapeut
Elenageorgiana27
Buna ziua ! Am fost infectata cu virusul covid perioada 9-22 oct 2021. Am avut forma ușoară, m am tratat acasă sub supravegherea medicului de familie. Acum o săptămâna am fost la consult ORL deoarece mi se înfunda nasul o nara … mi s a spus ca am rinita alergică și mi a dat tratament : sinosun, nasonex, rino sun, tonsilotren și aerosoli cu soluție Salina și dexametazona. Apoi am înțepenit de spate, m am speriat și m am dus la consult unde mi a recomandat controloc, refen retard și clorzoxazona Richter. După cred ca am avut reactie la tratament am intrerupt tratamentele și cel de ORL și cel de spate.. sau am făcut atac de panica, am avut stare generala de rău, tremur la maini și zona maxilar, ameteala, ma simt slabita, am palpitații, stare de greață voma la gat dar nu pot voma …am fost la doctor medicina generala mi a trecut pe foaie diagnostic tachicardie sinusală și in obervatie hipertiroidie și mi a recomandat vagonstabil magneziu și extraveral, azi m am trezit și durere de cap pe partea dreapta cu tot cu ochiul și simt o ușoară umflatura la gat pe partea stânga. Am observat și ca ma înroșesc puțin la fata când am palpitații. Sunt simptome post covid sau poate fi altceva …acum iau doar tratament recomandat de medic generalist plus tonotil N… luni fac analize sânge.La plămâni am fost la consult și sunt Ok.
Echipa ROmedic susține vaccinarea COVID-19.
4 comentarii
2
13-11-2021, ora 21:15
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Da. Faptul ca 9..22.. Octombrie credeți ca s-a terminat cu Covid. E o mare gresala
Infecția cu Covid a alla long. Sindrom post covid e deja recunoscut ca diagnostic
Se știe ca virusul.. Ataca vasele sangvine. Poate provoca tromboze oriunde în corp
Medicamentele luate pot provoca gastrita. Reflux care afectează gat. Nas
Daxa se poate vârsta. Sex. Înălțime Kg??
Trebuie hidratare forțată.. Exclus alimentele care îngroașă sangele
1
14-11-2021, ora 12:15
Elenageorgiana27
Nu este medic/terapeut
Elenageorgiana27
25 ani, 66 kg, înălțime 1, 62
2
14-11-2021, ora 21:05
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da.. 66 kg este putin in plus decat normalul la acesta varsta. asta insemna si intestine intoxicate si ficat gras... care logic fac un sange de proasta calitate, un sange mai gros, vascos...care nu circula corect, care favorizeaza foarmarea de tromboze pe capilare
tratamentul e baza este al Gastrologie. regmul corect alimentar si de hidratare
1
15-11-2021, ora 13:22
Elenageorgiana27
Nu este medic/terapeut
Elenageorgiana27
Mi am făcut analize și au ieșit bune, mi a zis ca am făcut atac de panica și mi a recomandat Xanax 0, 25 plus magneziu și vagonstabil timp de 30 zile
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: