Postinor 2.

12-06-2012
cmcriss93
Nu este medic/terapeut
cmcriss93
Buna ziua!
Acum 5 zile am avut un contact sexual cu prietenul meu si prezervativul s-a rupt. Am constatat asta dupa ce el a ejaculat.Dupa calculele mele eu eram in ziua a 10-a a ciclului menstrual, si deci, in perioada fertila.La doua ore dupa am luat postinor 2, si a doua pastila peste 12 ore. Am avut doar niste ameteli usoare si de atunci am sanii umflati si sensibili.Nu am avut nicio sangerare( acea posibila ' menstruatie falsa' ca urmare a administrarii postinorului).

Intrebarea mea este daca sanii umflati pot fi un simptom al unei sarcini sau este doar o reactie de la postinor?Tin sa mentionez ca sanii umflati sunt si un simptom premenstrual la mine dar niciodata nu apare atat de devreme.( cu 14 zile inainte).
Cum pot sti ca postinorul a avut efect?. Urmatoarea menstruatie ar trebui sa-mi vina peste 9 zile si asteptarea este destul de grea.
Daca nu apare acea sangerare de dupa administrarea postinorului cum va fi eliminat ovulul fecundat?
12 comentarii
0
12-06-2012, ora 12:14
raluca88
Nu este medic/terapeut
raluca88
buna si mie mi s-a intamplat candva asa s am luat postinor 2. prima am luat-o tot ca tine la 2 ore ca nah pana gasesti farmacie la 2 noaptea:D si a doua peste 12 ore. mie mi-a venit ciclul dupa o vreo 5 zile dar acum depuinde si de organism. daca le ai luat corect nu ti fa griji probabil ca organismul tau reactioneaza altfel. faptul ca sani sunt umflati poate fi si un semn ca hormonal se intampla ceva in corpul tau dar in unele cazuri este si semn de sarcina. asteapta pana in data cand ar trebui sa vina menstruatia si pe urma daca intarzie fa-ti un test de sarcina. ideea e ca daca faci un test cel mai bn sa l faci dupa 7 zile de la posibila fecundare. asa ca mai asteapta putin. eub cred ca nu e nimik insa ca sa fii linistita mai asteapta 2 zile cel putin si fa ti unul. eu ia anticonceptionale acum sa nu mai am pb de astea:D. astept raspunsul tau:*
0
12-06-2012, ora 12:22
cmcriss93
Nu este medic/terapeut
cmcriss93
Stiu ca pentru un rezultat mai sigur testul de sarcina trebuie facut dupa 2-3 saptamani de la contactul sexual dar cred ca un test de sarcina mai devreme nu strica:D
In principiu... trebuie sa astept...si asteptarea asta ma streseaza.
Multumesc mult pentru raspunsul tau. :*
0
12-06-2012, ora 12:28
raluca88
Nu este medic/terapeut
raluca88
sttiu ca e stresant insa, ce poti face, asta este s- a intamplat nu poti da timpul inapoi. eu zic sa faci unul sa te linistesti si poate ajunge si menstruatia curand.oricum tine-ma la curent:*
0
12-06-2012, ora 14:06
bestyutza79
Nu este medic/terapeut
bestyutza79
1.cel mai probabil e o reactie de la postionr
2.nu erai in perioada fertila...ovulatia apare in a 14-a zi, nu in a 10-a
0
12-06-2012, ora 14:42
cmcriss93
Nu este medic/terapeut
cmcriss93
Ciclul meu menstrual are o durata ce variaza intre 19 si 25 de zile si dupa cum am calculat eu, perioada fertila incepe din a 7-a zi si se termina in a 17-a zi. Nu am calculat corect ?
0
12-06-2012, ora 14:47
bestyutza79
Nu este medic/terapeut
bestyutza79
nu stiu ce calcule ai facut, dar mai mult ca sigur nu-s corecte...perioada fertila nu poate dura 10 zile.daca stii datele ultimelor 3 menstruatii, gasesti pe net calculator ovulatie si acolo vezi exact graficul perioadei fertile
0
12-06-2012, ora 14:48
raluca88
Nu este medic/terapeut
raluca88
perioada fertila incepe cu 14 zile inainte de inceperea menstruatiei iar ciclul menstraul veriaza intre 26( 28 unele femei) si 35 de zile.
0
12-06-2012, ora 14:50
bestyutza79
Nu este medic/terapeut
bestyutza79
http://www.sanatate.org/teste/ovulatie.php...aici introduci datele ultimelor 3 menstruatii
http://www.femei-moderne.ro/calendar-fertilitate/...daca stii doar ultima data, o introduci aici si graficul perioadei fertile iti va fi facut
p.s daca n-ai menstruatia regulata, metoda calendarului nu e cea mai recomandata pentru contraceptie
0
12-06-2012, ora 15:38
cmcriss93
Nu este medic/terapeut
cmcriss93
Am gresit in calculele facute de mine.
Am calculat online ( pe cel de-al doilea site ca primul nu merge )si perioada fertila e intre a 9-a si a 15-a zi a CM( care are 26 de zile).
In ziua respectiva ( 7 iunie) eram in a 13-a zi a CM, cu risc maxim :(.
(data ultimei menstre:26.05.2012
nr de zile dintre menstre: 26 de zile
durata unei menstre: 4 zile)
Multumesc mult pentru ajutor!:*
0
18-06-2012, ora 16:57
cmcriss93
Nu este medic/terapeut
cmcriss93
Cat dureaza simptomele secundare?
Au trecut 10 zile de cand am luat postinor 2 si sanii mei sunt tot umflati si durerosi.
0
07-06-2013, ora 23:09
Sara21
Nu este medic/terapeut
Sara21
una seara!
sunt noua pe acest site.
Am avut ciclul pe data de 15 mai... iar pe 24 am avut contact sexual neprotejat si am luat pastila de a 2 zi( POSTINOR-2)
iar pe data de 3 iunie am inceput sa am o scurgere.la inceput maronie si apoi rosie. suntem in data de 7 am si acum.
Ciclul ar trebui sa imi vina pe data de 11.06. dar am observat ca ma dor sanii si parca s-au marit putin...M-am speriat si am facut si un test de sarcina care a iesit negativ.
Precizez ca in luna martie am facut si un tratatement cu KLION -D
. De ce sangerez, este o reactie adversa de la pastila combinata cu tratamentul??
Se poate sa fiu gravida??????
Va rog tare mult sa imi raspundeti si mie...
va multumesc
0
22-03-2016, ora 15:54
marynico
Nu este medic/terapeut
marynico
Buna ziua..am nevoie de ajutorul vostru pt k deja am intrat in panica, am luat aceasta pastila in timpul menstruatiei, de obicei menstruatia mea dura maxim o saptamana, insa acum sunt in a doua saptamana si totusi mai sangerez, nu mult ca o menstruatie normala ci putin ma patez iar in unele zile e ceva mai mult decat o pata de sange.e normal acest lucru?am motive sa am panica?nu m'am dus la medici deoarece sunt medici ce cateodata nici nu stii daca e adevarat sau nu ce zic, va rog ajutati'ma.multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul