postinor 2 urgent!

14-01-2009
alexandra88
Nu este medic/terapeut
alexandra88
buna...am si eu o intrebare: Am luat postinor 2 cam pe la sfarsitul lui noiembrie, totul a fost ok de atunci am avut cicluri regulate, insa in luna ianuarie am avut un contact sexual si s-a rupt prezervativul, s-a ejaculat in mine si am fost nevoita sa apelez din nou la contraceptia de urgenta; contactul sexual a avut loc dupa 4 zile dupa ce mi s-a incheiat ciclu, dupa incident am luat pastila cam la 2 ore si apoi a doua la 12 ore. Dupa 5 zile a inceput sangerarea care a durat 6 zile., asemenea unui cuclu normal :|. Acum astept sa vad daca o sa imi vina ciclul normal care ar tb sa fie in data de 22- 23 ian...Intrebarea este: de ce sangerarea a durat atata? este posibil sa fiu insarcinata? sau din cauza ca am luat postinor 2 a doua oare la scurt timo sa se fi produs o dereglare?
4 comentarii
0
16-01-2009, ora 08:47
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Raspunsul este: varianta 2. Pe viitor, feriti-va de a lua Postior atat de frecvent.
0
16-01-2009, ora 14:06
alexandra88
Nu este medic/terapeut
alexandra88
V a MULTUMESC.
In caz ca nu imi vine ciclul normal la data care ar tb si anume pe 21 22 ian...desi nu cred c aimi va veni pt ca abia pe 15 mi s-a incheiat sangerarea...este nevoie sa consult un medic ? sau e sufiecint sa fac un test de sarcina ?
0
16-01-2009, ora 17:27
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Asa cum spuneti, este posibil ca menstruatia sa nu vina pe 21-22, fara ca acest lucru sa insemne altceva decat o dereglare de ciclu, care de multe ori se rezolva fara nici un tratament.
0
19-01-2009, ora 12:01
simona_me
Nu este medic/terapeut
simona_me
Buna ziua!
Exista riscul unei sarcini in cazul unui act sexual neprotejat in a 7a zi a ciclului? (prima zi de ciclu 11 ian, menstra a incetat in a 5a zi), am ciclul regulat de 29 zile.
Multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dismenoreea - durerea în timpul scurgerilor menstruale
  • Întârzierea ciclului menstrual
  • Ce este ciclul menstrual normal?
  • Fiziologia aparatului genital feminin - ciclul reproductiv
  • Calmează durerile menstruale acasă
  • Menstruația peste sarcină
  • Manifestările comportamentale „dictate” de ciclul menstrual
  •