Pot sa iau contraceptive si maine?

13-05-2010
doroftei
Nu este medic/terapeut
doroftei
buna!sunt flory, si as avea o intrebare, :
am 20 de ani, si inca sunt virgina, totusi am avut ocazia sa-mi incep viata sexuala, dar nu am reusit.
prietenul meu, doar m-a atins, insa nu a avut loc o penetrare.stiu ca exista posibilitatea unei sarcini, dar ce trebuie sa fac?aceasta insemna ca pot lua anticonceptionale, chiar de maine?si in afara, de un consult ginecologic, cum as putea sa stiu ce fel de anticonceptionale imi sunt potrivite?
va multumesc anticipat|
9 comentarii
0
13-05-2010, ora 18:23
corina daniela
Nu este medic/terapeut
corina daniela
cel mai bine ar fi sa faci un consult ginecologic, nu numai pt a vedea daca esti insarcinata, ci si pt faptul ca fiecare organism e divers iar conceptionalele luate aiurea sau din auzite pot avea consecinte destul de grave. sfatul meu e sa mergi sa faci un control pt sanatatea ta mai ales ca ai de gand sa-ti incepi viata sexuala. mult noroc. o consultatie poate fi jenanta, dar e foarte utila tie, iar doctorul trebuie sa fie foarte potrivit si intreaba-ti prietenele sau cunostinte pt ati recomanda pe cel mai bun.
0
14-05-2010, ora 07:39
doroftei
Nu este medic/terapeut
doroftei
da, multumesc..oricum ieri am luat pilula pt a doua zi si azi-noapte cea dea doua..dar ceea ce ma ingrijoareaza e ca nu am avut nici un efect secundar din cele prescrise, cateva dureri de cap.
acum ma intreb daca asta e normal?as dori si un raspuns la acesta intrebare..

multumesc pt sfat, chiar asa o sa si fac.
0
14-05-2010, ora 11:09
corina daniela
Nu este medic/terapeut
corina daniela
pilula de a doua zi daca nu ai avut ejaculare inauntru nu cred ca era necesar sa o iei. chiar daca nu se ejaculeaza inauntru si nu este o penetratie, mie mi se pare ceva absurd sa ramaii gravida, iar la cea ce ai zis tu exista sanse foarte minime de aramane. nu te alarma pt nimic, pt ca pilulele de a doua zi sunt mai periculoase decat celelalte, iar efectele nu le vezi azi sau maine, se vad mai tarziu. dr-ii nu zic nimic si sunt foarte putini care iti zic efectele ce le pot avea. pt informatiile tale cauta pe internet despre contraceptive si vei vedea mai mult. si pt numele lui dumnezeu nu le mai lua aiurea, sunt o gramada de efecte secundare daca esti alergica, daca nu sunt potrivite, etc. am citit tot pe internet un anunt ca oo fata din marea britanie a luat yasmin fara un consult ginecolocic si fara sfatul unui medic, la doar 18 ani si acum este paralizata in scaunul cu rotile. conceptionalele fac bine intr-o parte, dar strica ficatul, stomacul. e bine daca mergi si la un planing familial impreuna cu prietenul tau sau singura, si inca o chestie, CONTRACEPTIVELE TE SCAPA DE O SARCINA, NU DE BOLI VENERICE SI SIDA, iar asta ti-o pOAte confirma orice doctor, pana nu ai o relatie stabila cel mai Sigur e prezervativul., iar cel care te iubeste il va accepta, trebuie sa te gandesti mai intai la tine si dupa la el, pt ca el in orice sitUAtie se spala pe maini si cu restul tu ramai. fi desteapta ca pe mine nu m-a invatat nimeni si am suferit. MERGI LA DOCTOR SI NU LE MAI LUA DE CAPUL TAU, CA NU SUNT ALGOCALMIN SAU PARACETAMOL. TE ROG FRUMOS.
0
14-05-2010, ora 11:44
doroftei
Nu este medic/terapeut
doroftei
din pacate...am procedat rau..dar eram speriata, citisem pe net k si o virgina poate sa ramana insarcinata.intra-devar, el nu a ejaculat, in mine, dar l-am simti pe langa, , si am crezut ca e de ajuns numa sa, ma atinga, si ku siguranta un spermatozoid va ajunge inauntru..am fost speriata, , si le-am luat..acum nu simt nimic suspect, dar o sa ma astept, tinand cont ca saptaman viitoare trebuie sa-mi apara menstruatia, ma astept sa intarzie, , ori cine stie ce va mai putea aparea, , mai ales k aveam un ciclu menstrual regulat, , , ,

ceea ce imi pare rau, , este ca nu m-am informat de dinainte..de fapt ca si in cazul tau nu m-a informat nimeni, abia acum am acees la internet...oricum, , de acum acestea sunt luate, , ,

voi vedea saptamana viitoare ce se va intampla mai ales ca astept sa vina si ciclu, si voi merge si la un medic ginecologic...sa ma informeze, , ca si cu internetul..am citit multe informatii care agreau pilula pt a doua zi..dar efecte pe termen lung nu se afirmau...acum o sa vad, , , ,
sunt speriata, atata tot, ,

multumesc pt atentia acordata si pt timpul acordat pt a-mi raspunde
0
22-05-2010, ora 19:58
doroftei
Nu este medic/terapeut
doroftei
va multumesc inca odata pt ca mi-ati raspunde, da daca s-ar putea sa imi rasunde-ti din nou.

stiti in legatura cu ce mi s-aintamplat, , in urma luarii pilulei pt a doua zi..nu am avut nici nu efect secundar pe moment..dupa cum am mai zis, , dar..imi intarzie ciclul menstrual, , am deja 4 zile de cand astept sa apara mai ales ca era regulat...ce trebuie sa fac acum?sa fac un test de sarcina sau sa ma duc la medic?...

va multumesc anticipat.
0
08-06-2010, ora 12:57
corina daniela
Nu este medic/terapeut
corina daniela
SCUMPA MEA, CICLUL NU ESTE TOT TIMPUL REGULAT, EU ACUM DE CURAND AM FOST LA GINECOLOG PT O INTARZIERE DE 2 LUNI, U DE 4 ZILE. PILULA DE A DOUA ZI, ESTE PRESCRISA DE DR IN CAZUL UNEI GRAVIDANTI IN FAZA EMBRIONARA, PANA IN 3 LUNI CEA CE TEORETIC INSEAMNA AVORT. NU STIU CINE A FOST DEMENTA CARE TI-A DAT ASA CEVA, DAR FAPTUL E CONSUMAT, PLILELE SUNT PE BAZA DE HORMONI CARE ESTE NORMAL SA-TI AFECTEZE INTARZIEREA CICLULUI. E MAI BINE SA MERGI LA MEDIC.
0
05-09-2010, ora 18:39
doroftei
Nu este medic/terapeut
doroftei
multumesc pt ca mi-ati raspuns pt tot.dar mai am o problema..am o relatie dupa cum am spus...si am tot incercat de cateva luni sa intretin un raport sexual.dar problema sunt eu..pt ca..ma doare foarte tare...nici bine nu intra si simt de parca ar forta cineva sa intre cu un buldozer in mine.sunt virgina...si nu am mai facut asta niciodata...problema e ca si el e tot ca mine...nu a intretinut pana acum un raport sexual...acum cateva zile am incercat iar..el zice ca a intrat...dar eu nu am simtit sa se "sparga" cva...sau sa am o durere neasteptata..dar de durut m-a durut..nu stiu daca intelegeti...dar deja m-am saturat sa repet aceeasi practica...si sa repet aceeasi durere...poate ca mi prea frica...nu stiu ce sa fac..puteti sa-mi dati un sfat?multumesc
0
21-02-2011, ora 01:19
corina daniela
Nu este medic/terapeut
corina daniela
draga mea, raportul intre doua persoane, mai ales virgine si fara experienta se bazeaza pe cateva lucruri foarte importante: comunicare intre voi doi, intelegere, incredere, rabdare si RELAXARE. daca voi doi sunteti stresati, si nu va relaxati va fi tot timpul dureros mai ales pt tine. tu ai o durere mentala in primul rand, pt ca ti s-a bagat in cap ca primul contact este dureros si tu esti fixata pe chestia ca doare. daca vrei intradevar sa faci asa ceva lasa sa decurga totul de la sine, ai incredere in tine, fii relaxata si savureaza momentul. este putin deranjant, dar el trebuie sa iti dea timp, rabdare si sa te pregateasca, trebuie sa fii tu pregatita, si nu te mai gandi: o fac si doare! nu. relaxativa, tu in primul rand, si nu te mai gandi ca doare, daca e nevoie iesiti undeva sa va simtiti bine, bea un pahar de vin, si lasa sa mearga totul de la sine nu te mai gandi ca doare, ca asa nu o sa reusesti sa faci ceva. si nu te astepta sa se rupa ceva pt ca himenul este elastic si nu se rupe cum zici tu nu vei auzi nici un parait, nu te gandi la glumele baietilor ca o sa parai ca un pepene copt, ca este o prostie. relaxeazate! ai grija de tine si sper sti fie bine
0
28-02-2011, ora 23:23
andrujka
Nu este medic/terapeut
andrujka
durerea poate fi cauzata si de incordare. trebuie sa te relaxezi si sa nu te mai gandesti la ce trebuie sa se intample ci efectiv sa te lasi dusa de val.
acum problemele:
1: nu mai lua pilula de a doua zi daca nici nu a existat o penetrare / ejaculare, pentru ca nu e ok sa iei asa ceva decat in situatii de urgenta.
2: nu mai face sex neprotejat ca sa nu fii nevoita sa iei iar pilula de a 2a zi
3: nu lua contraceptive combinate decat dupa ce vorbesti cu medicul ginecolog sau endocrinolog. daca nu mai esti virgina eu te sfatuiesc sa vb cu medicul despre inelul nuvaring, esti prea tanara ca sa iei pastile, caci alea au o doza mare de hormoni.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Criterii de excludere a sarcinii
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Sunt însărcinată?
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale cresc riscul de suicid?
  • Greșeli în utilizarea pilulelor anticoncepționale
  •