Prima data

02-03-2012
Kristina15
Nu este medic/terapeut
Kristina15
Sunt cu prietenul meu de vreo 8 luni. Precizez ca avem amandoi 15 ani. Eu nu sunt de parere ca ar trebui sa imi incep viata sexuala dar stiu ca lui i-ar cam placea, voi ce parere aveti despre asta la varsta aceasta?:))
4 comentarii
0
02-03-2012, ora 19:26
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Din ceea ce am observat, din punct de vedere medical, cele mai frecvente urmări neplăcute ale relaţiilor sexuale înainte de căsătorie sau în afara căsătoriei sunt următoarele două: sarcinile nedorite şi infecţiile transmise sexual. Asta, ca să nu mai vorbesc de consecinţele în plan psihologic sau spiritual. Deci, părerea mea este că e mult prea devreme.
Poate că e mai bine să vorbeşti despre astfel de lucruri cu părinţii tăi. Deşi, eu îmi amintesc că atunci când aveam vârsta ta, părinţii mei mi se păreau îngrozitor de demodaţi, motiv pentru care nici nu vorbeam despre sex cu ei, iar dacă aş fi vorbit nu aş fi dat doi bani pe ce mi-ar fi zis. Azi îmi pare rău că nu am luat de la ei sfat bun când mi-ar fi fost de folos.
0
10-07-2012, ora 13:59
Gia96
Nu este medic/terapeut
Gia96
Fara sa crititc, dar sa fim seriosi, rare sunt cazurile in care persoanele atat de sex feminin cat si masculin nu is incep viata sexuala pana la casatorie. Cele mi frecvente varste sunt intre 16-18 ani. Iar o data ce iti incepi viata sexuala o incepi pe propria ta raspundere si trebuie sa iti asumi consecintele:P
0
12-07-2012, ora 19:49
raluca88
Nu este medic/terapeut
raluca88
domnule doctor aveti drepate, eu la 15 ani stateam cu mana pe carte de aia am reusit sa termin o facultate si sa am si burse de merit. ma uit acum la acesti copii, la 15 ani cat de dezvoltati sunt, din cauza e-urilor si chimicalelor din alimente si din cauza acestui avant pe plan tehnologic si social. copii nu incepeti sa faceti lucruul acesta atat de devreme, implica atat de multe riscuri, atatea emotii, suferinta cateodata, nu e acum momentul, mai copilariti un pik. asteptati macar sa impliniti 18 ani, si inainte documentati-va despre masuri d eprotecte, prezervativ, anticonceptionale, schimbari hormonale, ETC. nu condamn pe nimeni ins acred ca e prea devreme. eu am inceput la 18 ani si mentionez ca am vb cu mama inainte mi a fost f rusine, insa ma temeam de riscuri. acum depinde si de ce fel de parinti ai. daca nu poti vb cu parintii sunt carti de specialitate la librarii, poti cumpara
0
15-07-2012, ora 00:51
toniandrei
Nu este medic/terapeut
toniandrei
mai fato pune mana si invata lasa prostiile, ai doar 15 ani lasa activitatea sexuala pe la 20 de ani in plus aveti amandoi 15 ani deci niciunul suficient de matur incat sa gandeasca ce se poate intampla daca faceti sex, poate sa apara chiar si o sarcina, nu cred ca i-ar placea la mami tau sa mergi acasa la 15 ani si sa ii spui ca esti insarcinata si nici tie, asa ca traieste, invata, iubeste, distreazate dar nu fa sex de pe acum, parerea mea. bafta
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sexul pentru prima dată - ce trebuie să știi
  •