Probleme cu inima de la marijuana?

23-10-2019
Alexandru5566
Nu este medic/terapeut
Alexandru5566
Va salut. Am si eu o problema, am fumat acum 3 saptamani marijuana, si atunci am avut un atac de panica, am intrat in magazin si simteam ca mi bate inima foarte tare si credeam ca fac infarct. Tin sa Menționez ca fumez foarte rar... o data la cateva luni, cred ca am fumat de maxim 6-7 ori... in fine.
Ideea este ca eu de atunci simt ca mi bate inima mai repede si am tensiunea ridicată. M am programat la un cardiologie pe 28 oct. Am avut si acum 2 saptamani in atac de panica stand in pat si uitându ma la tv, am sunat la urgente, aveam 17 tensiunea. Imi verific pulsul de atunci f des, si parca mereu imi bate inima mai tare, mai ales cand vreau sa adorm, atunci simt cel mai puternic ca mi bate inima repede. In timpul zilei f rar pt ca nu stau sa verific pulsul ca am diverse activități. Singurul simptom pe care l am e uneori respiratie asa greoaie ca si cum as fi mancat f mult.. in rest nimic. Problema mea e una psihică sau pot sa am probleme cu inima? ce imi sugerați sa fac?
7 comentarii
1
23-10-2019, ora 19:33
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Buna seara. Faceti control la inima si daca nu va iese nimic, mergeti la psihiatru.
1
24-10-2019, ora 01:49
Alexandru5566
Nu este medic/terapeut
Alexandru5566
Pai marijuana imi poate afecta inima ? Din ceea ce m am documentat nu prea se poate. Asta sunt curios, daca a mai patit cineva asa sau ceva asemanator.. vum a trecut peste, etc
1
25-10-2019, ora 02:23
Alexandru5566
Nu este medic/terapeut
Alexandru5566
Nu ma poate ajuta nimeni cu un raspuns?
1
25-10-2019, ora 18:12
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Inainte de a merge la psihiatru, trebuie sa excludeti orice cauza organica. Mergeti intai la Cardiolog.
0
05-11-2019, ora 21:39
blackhand
Nu este medic/terapeut
blackhand
Sal alexandru da mi mesaj pe mail, sunt in situatia ta
rosuionut141294@yahoo.com
2
16-01-2020, ora 14:23
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
Atacurile de panica sunt ceva frecvent la cei ce consuma marijuana.
Se trateaza prin psihoterapie, ce te poate ajuta si sa iti gestionezi mai bine emotiile pentru a diminua consumul sau chiar a renunta definitiv la consum.

Dr Rares Ignat
psihoterapie pentru depasirea obstacolelor din viata ta
0
01-05-2020, ora 01:44
cristina0321
Nu este medic/terapeut
cristina0321
Afectează ritmul cardiac care nu mai este cel normal după consum.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: