Puls mare 100

03-02-2023
Verno
Nu este medic/terapeut
Verno
Eu am tulburări psihice precum schizo și tulburare obsesiv compulsiva și de vreo 2 zile am puls 100 nu prea mai scade de la valoarea asta, am fost anul trecut la cardiolog mi-a dat betalok zok 50 una pe zi plus prestarium +încă una de betalok zok 50 daca nu coboară pulsul Azi am luat toate 3 pastile nu îmi scade deloc.
Eu am niste infecții mai gravute la masele/gingii dar starea generala este buna, nu mă simt rău doar că pulsul nu scade iar în public și când merg se face 130, de ex azi la control la dr.aveam 130.
Am și anxietate psihotică și mi-a dat Xanax 3 pe zi de astăzi
Cu tot cu Xanax m-am mai liniștit psihic aducă nu mai am anxietate și emoții că sunt acasă relaxat dar pulsul nu vrea sa coboare sub 100.Ce e de făcut?Poate fi de la infecții?O sa fac o programare la dentist cat mai repede, de luni încolo, dar ce sa fac când e pulsul mare și nu trece cu pastile?100 e chiar mare?Poate fi de la infecțiile dentare și gingivale?Până mai ieri pulsul era bun.Va rog, o lămurire, un sfat
Exista trucuri că sa scazi pulsul pe la 80?
Mulțumesc;
5 comentarii
0
03-02-2023, ora 17:59
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Daca iti iei corect medicamentele pentru puls, adica zilnic, si pulsul tot nu scade, e necesar sa te reintorci la cardiolog pentru revizuirea tratamentului. 100 e puls mare, da. Necesita tratament si nu exista trucuri prin care sa il scazi.
0
03-02-2023, ora 19:08
Verno
Nu este medic/terapeut
Verno
A scăzut spre seara acum la 85-90
0
04-02-2023, ora 01:28
Verno
Nu este medic/terapeut
Verno
80-85 e un puls cat de cat bun ptr acum?
1
04-02-2023, ora 05:55
360
Nu este medic/terapeut
360
daca reusesti sa mentii pulsul la 80 e bine
e posibil ca pulsul sa fie atat de mare si din cauza greutatii tale. inima fiind nevoita sa pompeze mai mult sange pt a aproviziona mai multe tesuturi decat la o persoana cu greutatea mai mica, la care inima nu e nevoita sa pomepeze atat de mult sange..

asta ar fi unul din motive...
0
04-02-2023, ora 11:10
Verno
Nu este medic/terapeut
Verno
Cred totuși că este de la infecții căci săptămână trecută nu era așa și nici în trecut.
Acum e ok, e tot 85
Am niste infecții cam serioase, dentare și trebuie să ajung la dentist cat mai repede
Dar da, poate fi și de la ce zici tu, când mă ridic în picioare de ex pulsul se mărește cu vreo 10 bătăi în plus., sa nu mai zic când merg pe jos și încep să obosesc.
Totuși acum am 127, am avut 133 kg
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: