pungile de sub ochi.. cum sa le atenuez?

29-05-2006
baby_blu
Nu este medic/terapeut
baby_blu
Nu stiu daca sunt ereditare (ca am citit ca exista posibilitatea), dar le am de mult...ma deranjeaza ca sunt ff inestetice. Tot timpul parca sunt obosita, parca am ochii umflati. Si daca dorm suficient nu dispar, sunt putin mai atenuate, dar tot sunt. Am incercat geluri pt ochi, de la Avon(exista un gel special pt cearcane si pungi), si de la Gerovital Plant parca, dar fara efect. Stiu ca uneori ele indica o prob de sanatate, circulatia lumfatica proasta (?) sau alte afectiuni de acest gen, nu neparat odihna insuficienta, cum e in cazul meu. Cum as putea scapa de ele definitiv, daca se poate (operatie in nici un caz...), sau macar sa le atenuez f mult?
4 comentarii
0
31-05-2006, ora 00:00
wolfitza
Nu este medic/terapeut
wolfitza
Si eu am aceeasi problema... Daca gasesti vreun remediu, anunta-ma.
Eu am constatat ca se atenueaza daca fac sport in aer liber, probabil deci e o problema de oxigenare a tesuturilor/ circulatie???
0
03-06-2006, ora 00:00
baby_blu
Nu este medic/terapeut
baby_blu
Da, asa stiu si eu...ca e de la circulatia limfatica proasta...Eu sunt cam lenesa, dar o sa incerc acuma mai ales ca vine vara, sa fac mul sport...eu vreau insa sa scap de tot de ele, ma exaspereaza deja.
0
09-06-2006, ora 00:00
a c
Nu este medic/terapeut
a c
Si eu cred ca am folosit cam totoate cremele pt conturul ochilor de pe piata fara nici un rezultat. Poate sa ne spuna cineva care ar fii solutia pt disparitia cearcanelor si pungilor?Multumesc
0
14-01-2008, ora 00:00
gabriella-x
Nu este medic/terapeut
gabriella-x
Sotul meu are sub ochi niste umflaturi care nu dispar decat rar si nici atunci in totalitate.Nu mi se pare sa aiba legatura cu alimentatia pentru ca nu mananca sarat.Ar putea fi de la lipsa miscarii, pentru ca este cam sedentar.Daca stie cineva un tratament naturist va rog sa-mi spuneti.Multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.