punte dentara
Buna ziua, Am 36 de ani, acum 3 ani am inceput sa-mi fac dintii, practic medicul a apucat sa-mi faca niste extractii, pe urma am aflat ca sunt insarcinata si m-am oprit.Dupa nastere am avut niste probleme financiare, insa acum as dorii sa continui lucrarea fiindca nu mai am cu ce sa mananc, in dreapa sus intre canin si ultima masea nu mai am nici un dinte.Vreau sa stiu daca problema se poate remedia cu o punte dentara.M-as incumeta sa fac implant insa am niste probleme de sanatate survenite dupa nastere. mai precis ameteli, vertij, palpitatii, de care nu mai scap si nici un diagnostic concret.Multumesc.
1 comentarii
Se poate face si lucrare fixa, dar depinde care e ultima masea (cit de mare e spatiul dintre canin si aceasta). Daca e molarul de 6 ani, atunci e ok. Daca e maseaua de minte, atunci nu e recomandata lucrarea fixa, distanta dintre stilpi fiind prea mare.
Oricum, implanturile ar fi prima recomandare.
Oricum, implanturile ar fi prima recomandare.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:
- 5in ce consta imbracarea unui molar si in ce consta o lucrare din ceramica sub forma unei punti?
- 12Implant sau punte dentara?
- 3punte dentara
- 5punte dentara: da sau nu?
- 14spatiu intre gingie si lucrarea proteica
- 4punte dentara
- 3pot da lucrarea dentara jos fara sa fie taiata, sa nu mai trebuiasca sa fac alta?
- 1punte dentara
- 5Carne crescuta pe langa lucrarea dentara?
- 8Mi-am imbracat puntea fata (jos) in portelan
- 4Implant dentar Straumann sau punte
- 1punte dentara fixa
- 1Punte sau Implant
- 1punte dentara fixa
- 3Spatiu si miros urat de sub puntea dentara
- 1Durere masea polizata
- 1Rog ajutor in legatura cu punte dentara radiografie atasata
Mai multe informații despre: Puntea dentara
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
