punte dentara fixa

20-03-2015
catalina.urda
Nu este medic/terapeut
catalina.urda
Buna seara.Mi-am facut zilele astea o lucrare dentara la 3 masele mai exact o punte dentara metalo-compozit.As vrea sa stiu daca este corect sa se simta marginea maselei cand dau cu limba, parca zgarie sau trebuie sa fie intrata sub gingie.La una din masele simt ca lucrarea e mai scurta si nu acopera in totalitate maseaua slefuita.Lucrarea e fixata provizoriu.Nu e facuta corect?Am specificat ceea ce simt d-nei doctor dar nu m-a lamurit daca asa trebuie sa se simta.Nu as vrea sa fie fixata definitiv daca nu este facuta corect.Multumesc anticipat
1 comentarii
0
20-05-2015, ora 23:04
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
inchiderea intre pragul dentar si marginea unei restaurari protetice trebuie sa fie foarte festa. de obicei aceasta limita se pozitioneaza la nivelul limitei gingiei sau putin subgingival, dar in zone care nu sunt estetic vizibile, limita se poate pozitiona si putin supragingival. ideala este pozitionarea juxta sau supragingivala pentru a nu determina retractia gingiei, insa, pentru zonele vizibile estetic limita se face subgingival.

lamuriti-va, inainte de cimentarea finala, cu medicul dvs daca in zonele unde simtiti limita lucrarilor cu limba, pragul este special lasat de el supragingival sau daca lucrarea este scurta si incorect adaptata.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: