radiografie postoperatorie fractura metacarpian 1

02-04-2013
victor72
Nu este medic/terapeut
victor72
buna ziua, in urma unei cazaturi am suferit o fractura inchisa cu deplasare 1/3 proximala metacarpian 1 mana dreapta, mi sa facut reducere inchisa si mi s-a introdus o brosa centromedulara si apoi ghips; dupa prima saptamana(ma simteam excelent), facand o miscare de rotatie din antebrat, am auzit un 'poc' dupa care am inceput sa am oarecari dureri in zona traumatismului, sa umflat putin, s-a si invinetit un pic. Doctorul mi-a spus ca a pocnit calusul care era in formare, dar nu avea cum sa se deplaseze deoarece aveam introdusa tija(m-a pipait putin in zona fracturii, ce-i drept mana era cam umflata). Dupa 26 zile mi s-a scos brosa, am mai stat cu ghipsul inca 5 zile.Apoi mi sa spus sa fac anumite miscari de apropiere a degetului mare de fiecare dintre celelalte degete, cat pot eu sa suport si alte miscari de revenire a mobilitatii.dupa 4-5 zile de la scoaterea ghipsului am facut o radiografie la mana deoarece simteam ca nu era ceva in regula.Am observat ca osul s-a sudat (se vede calusul, vicios cred)deplasat, cam 2 mm cred, inspre exterior(partea mai lunga a acestuia).Calusul s-a format inspre interior compensand normal diferenta de aliniament. Mentionez ca acum, dupa 5 zile de cand am inceput exercitiile, am dureri mai accentuate in timpul executarii lor doar la incheietura dintre al doilea si al treilea segment de os, fiind si locul pe unde mi sa introdus brosa si care este inca destul de umflat si dureros si la palpare. As dori sa stiu daca sudura defectuoasa a osului imi va afecta functiile principale ale degetului mare (mainii) si daca imi va afecta recuperarea.Va multumesc anticipat si astept daca este posibil un raspuns(am si radiografia, o pot scana dar nu cred ca se poate posta pe site).
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul