fractura metacarpian 5

02-04-2014
tamascluj
Nu este medic/terapeut
tamascluj
Buna ziua!!
Din cauza unui accident stupid m-am ales cu o fractura subcapital metacarpian 5, am avut o interventie chirurgicala si fixare cu brosa centromedulara in data de 18 03 2014 si imobilizare in atela 2 saptamani.In urma cu 2 zile mi'au scos atela si firele de sutura.Intrebarea mea este cum pot sa'mi recapat mobilitatea degetelor, in pricipal degetului inelar si degetul mic care au fost imoblizati.Imi pot misca degetele dar nu pot inchide pumnul.Ce exercitii as putea face si in cat timp o sa-mi recapat mobilitatea?(mentionez ca brosa inca nu a fost scoasa)
Multumesc mult!!!
3 comentarii
0
02-04-2014, ora 11:22
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Problema este extrem de delicata deoarece, in lipsa unei kineto-terapii foarte sustinute nu va veti recapata mobilitatea articulara.
Evident, trebuie sa luati legatura cu chirurgul operator si cu un kineto-terapeut priceput.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
02-04-2014, ora 12:00
tamascluj
Nu este medic/terapeut
tamascluj
Multumesc foarte mult pentru raspuns!!
As mai vrea sa mentionez faptul ca articulatia metacarpo-falangica este mobila, parca simt ca tendonul nu se intinde indeajuns ca sa inchid pumnul, de miscat imi pot misca foarte bine degetul din articulatie...este posibil ca din cazua edemului ligamentul sau tendonul sa nu se intinda complet?
Multumesc !!
0
02-04-2014, ora 16:06
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Acest tip de fractura este reputat in ankiloza severa metacarpo-falangiana pe care o determina.
Prin urmare, se impune un program sustinut de kineto-terapie, si asta cat mai urgent.
Evident, trebuie sa luati legatura cu chirurgul operator si cu un kineto-terapeut priceput.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.