Reflux gastro, probleme de respiratie.

22-06-2021
Dorina2021
Nu este medic/terapeut
Dorina2021
Acum 3 săptămâni am fost diagnosticata cu boala de reflux gastroesofagian, am primit tratament nexiym40 de 2 ori pe zi si motilium tot de doua ori pe zi+regim alimentar. Desi am respectat medicatia si am tinut regimul alimentar drastic, problemele mele nu s-au amelioarat mult.
Am de doua luni arsuri pe esofag, imi simt gatul uscat si iritat, gura mai ales seara o simt inflamata si esofagul mi-l simt uneori f uscat si am probleme de respirație, nu pot sa inspir profund simt nevoia sa inspir profund f des si nu pot. Uneori simt ca as avea o pojghita in gat si pe esofag, in ultimele zile salivez foarte mult, iar seara am uneori o tuse seaca. Pur si simplu nu stiu ce sa mai fac, de doua luni traiesc cu starea asta de rau care a debutat din senin.
Precizez ca mi s-a facut ecografie abdominala si totul e ok, raza la plamani e ok, spirometria a iesit bine, anizele de sange sunt toate bune, ekg ul a iesit bine, mi-am facut si anizele pentru tiroida si acolo au iesit bine.
Sa fie toate a este simptome de la reflux?
3 comentarii
0
22-06-2021, ora 22:23
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Consultați o clinica de gastro-enterologie.

dr Petre Mureșan
0
23-06-2021, ora 08:06
Dorina2021
Nu este medic/terapeut
Dorina2021
Va mulțumesc pentru raspuns! Am fost la gastro unde mi s-a facut ecografie si mi s-a dat tratamentul cu nexium si motilim. Urmeaza sa merg din nou săptămâna viitoare la control. Dupa aproape o luna de tratament si regim (nu mananc decat cartofi fierti, brocoli, piept de pui la gratar, covrigi uscati si o banana dimineata si respect orele de mese) simptomele s-au ameliorat foarte putin.
0
23-06-2021, ora 11:19
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
dacă nu s-a făcut, probabil se va propune o gastroscopie.

dr Petre Mureșan
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Medicamentele antiacide asociate cu risc crescut de deces
  • Efectele adverse ale medicației anti-acide la sugari
  • Medicamentele împotriva acidității gastrice pot favoriza apariția bolilor hepatice
  • Alimente care pot provoca reflux și probleme digestive
  • Refluxul gastric în timpul somnului - cauze, tratament și recomandări
  • Tratament pentru reflux gastroesofagian - medicamente și remedii
  • Arsurile gastrice - cauze, tratament, dietă, remedii și sfaturi
  •