relatii sexuale in timpul menstruatiei

24-10-2005
ForumVechi
Nu este medic/terapeut
ForumVechi
am o intrebare si sper ca am gasit raspunsul la dumneavoastra. daca am intretinut relatii sexuale in timpul menstratiei si nu m-am protejat exista riscul unei sarcini nedorite? am uitat sa mentionez ca am 16 ani.
multumesc!
7 comentarii
0
24-10-2005, ora 00:00
ForumVechi
Nu este medic/terapeut
ForumVechi
nu
0
24-10-2005, ora 00:00
ForumVechi
Nu este medic/terapeut
ForumVechi
ba da
Eu am auzit de nenumarate cazuri in care fata a ramas insarcinata chiar daca a avut contact sexual doar in timpul menstruatiei.
E exact ca metoda "ferelii"- uneori are efect, alteori nu.
De OVUALATIE SPONTANA ai auzit?
Avand in vedere ca ai doar 16 ani te-as sfatui sa fii mai prudenta! Nu cred ca ti-ai dori un copil de la varsta asta!!!
0
24-10-2005, ora 00:00
ForumVechi
Nu este medic/terapeut
ForumVechi
Eu nu am ca specialitate ginecologia, dar din cate tin eu minte din facultate ovulul fecundat nu se poate implanta intr-o mucoasa care se descuameaza si sangereaza (din cauza eliminarii straturilor superficiale ale mucoasei, vasele de sange raman "deschise" si sangereaza). Dar asta e doar parerea mea.
-
Dr.Mihaela
0
11-09-2006, ora 00:00
aydda
Nu este medic/terapeut
aydda
deci...pana la urma poti ramane insarcinata in timpul menstruatiei.un raspuns mai sigur se poate..va rog mult multumesc fff mult
0
25-08-2010, ora 19:36
Adina89
Nu este medic/terapeut
Adina89
Teoria spune ca o sarcina apare in urma fecundarii ovulului numai in zilele din jurul ovulatiei (3 - 4 zile inainte si 1 - 2 zile dupa aceasta). La un ciclu de 28 de zile, ovulatia apare in ziua a 14-a, considerand drept prima zi a ciclului, prima zi de menstruatie.

In practica insa, exista posibilitatea, desi cu probabilitate scazuta, de aparitie a unei sarcini chiar si atunci cand contactul sexual s-a realizat in timpul menstruatiei. Ciclul menstrual este un proces complex, implicand diferite modificari.

Din acest motiv pot aparea evenimente neasteptate precum blocarea unui ovul fertilizat in tubul falopian si aparitia unei sarcini ectopice. In mod normal, prin tubul falopian un ovul este transportat catre uter pentru a se dezvolta. Daca acesta ramane blocat, lucrurile se schimba.

In afara cazurilor exceptionale, o femeie nu ramane insarcinata in timpul menstruatiei. Totusi, avand in vedere deopotriva bolile transmisibile sexual, este recomandata utilizarea prezervativului.
0
16-06-2014, ora 08:35
Mikan
Nu este medic/terapeut
Mikan
Am ai eu o mika intrebare?am 15 ani am fost virgina am avut relati sexuale in luna akeasta cind mi so inkeput menstrutia a 3 zii este posibilitate sa ramin insarcinata?
0
16-06-2014, ora 23:12
Psiholog Stefan Liviu
Psihologie, Ploieşti
Psiholog Stefan Liviu
Putin probabil sa ramai insarcinata in conditiile celor spuse.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: