Rezultat anatomie patologica

11-04-2019
Rei Elena
Nu este medic/terapeut
Rei Elena
Buna ziua. In luna octombrie 2018, la testul papanicolau mi-a iesit HSIL, HPV 16. Am facut conizatia in octombrie, iar rezultatul de la anatomie patologica arata astfel:
"Buza anterioara: fragmente tisulare exocervicale, ZT si endocol cu aspecte de leziune intraepiteliala cervicala scuamoasa de grad inalt: displazie severa CIN 3 si carcinom in situ CIS cu extindere glandulara multifocala (proliferare celulara cu pierderea polaritatii si dezorganizare structurala totala, pleomorfism nuclear, mitoze atipice.
Buza posterioara; (.)de grad scazut si inalt CIN1 si CIN2: atipii koylocitare, proliferare celulara cu pierderea polaritatii si dezorganizare structurala 1/3-2/3, rare mitoze atipice.
Marginea exciziei aparent fara leziuni displazice, cu modificari de coagulare"

Acum, la 4 luni de la conizatie testul Pap a iesit fara leziuni. Inteleg ca este bine, si la 6 luni de la conizatie voi repeta tiparele HPV. Intrebarea mea este: aceasta leziune poate recidiva sau voi avea o predispozitie la o noua leziune, sau sansele sunt aceleasi ca si in cazul unei femei din populatia generala? Ar trebui sa cer parerea unui oncolog? Multumesc!
4 comentarii
0
14-05-2020, ora 19:36
Ciresului56
Nu este medic/terapeut
Ciresului56
Aceiași diagnostic il am si eu..programarea la colposcopie este peste 1 lună.. din cauza acestei pandemi..daca pute ti sa imi spune ti u de a ti facut conizatia.si cum va simțiți.
0
28-03-2021, ora 09:24
Cris123456
Nu este medic/terapeut
Cris123456
Bună spune.mi cum esti?ce ai m.ai făcut de atunci?și eu sunt intr.o situație asemănătoare cu un hsil de 4 luni încerc sa scap de un streptococ sa ma poată curata acolo și nu reușesc!aștept răspuns mersi
0
21-04-2022, ora 16:33
Carmina81
Nu este medic/terapeut
Carmina81
Bună...cum sunteți?Cum ați trecut peste această situație?Cum e viața după acest diagnostic?
0
07-06-2023, ora 22:02
Ale31
Nu este medic/terapeut
Ale31
Mai sunteti aici? Cum sunteti?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Testul Papanicolau
  • Am făcut testul Papanicolau. Ce înseamnă rezultatul?
  • Testul Babeș Papanicolau ar putea ajuta la depistarea mai multor tipuri de cancere ginecologice
  • Cum se depistează cancerul de col uterin?
  • Rezultat Papanicolau anormal - ce urmează?
  • Ce înseamnă celule endocervicale prezente (explicații)
  •