Rinoadenoidita

14-06-2013
toro21
Nu este medic/terapeut
toro21
Buna ziua. Am un baiat de 12 ani, care raceste destul de des. Incepand din noiembrie anul trecut a racit de 4 ori, am am fost la ORL si a facut nebulizari cu dexametazona, gentamicina si ser fiziologic + picaturi nazale cu rifampicina cu ser efedrinat, la interval 2 luni a racit iar, curgea nasul purulent, tuse groaznica, consultat de medicul pediatru, i-a prescris Klacid 10 zile, cu sinupret si aerius, mucozitatile au cedat ( nu mai erau galbene) dar nu au disparut. Am ajuns la ORL, a luat parasinus, aerius, vit c, tobradex si colargol. Mucozitatile nu au cedat si i-a prescris mai departe nasonex, vibrocil si biorinil alternativ.

Am luat o luna echinaceea. Acum 2 zile a inceput sa-i curga nasul (mucozitatile sunt galbene), i-am pus picaturi cu vibrocil, apa de mare, dar nu cedeaza sunt tot galbene dimineata. Sunt disperata si asi dori sa stiu ce pot sa-i dau.
Multumesc.
4 comentarii
0
14-06-2013, ora 12:02
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
faceti o radiografie SAF sa vedeti ce forma de sinuzita are
pe forum gasiti cum se faci inhalatii, aromoterapie si spalaturi nazale
0
14-06-2013, ora 12:43
toro21
Nu este medic/terapeut
toro21
Buna ziua,

Multumesc pentru raspuns. Ii fac spalaturi nazale cu musetel de azi, citind pe forum despre acest lucru. Ultimul medic ORL dupa ce i-a facut un examen fibroscopic, mi-a spus ca polipii sunt problema si de aici mucozitatile. Nu stiu cat de mari sunt ca sa il operez si ca pt. ca nu am fost de acord, i-a dat ultimul tratament care a functionat.
Multumesc
0
14-06-2013, ora 13:37
toro21
Nu este medic/terapeut
toro21
Buna ziua,

Cred ca am gresit, examenul facut de medicul ORL este endoscopie nazala, daca spun bine. Multumesc
0
15-06-2013, ora 14:46
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
polipii, in mod normal... se micsoreaza fiziologic pana la 10_11 ani
daca sunt polipii si acum si nu.l operati...are sanse sa sufere de probleme orl...toata viata
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.