rinoadenoidita cronica?

01-08-2015
xlayoana
Nu este medic/terapeut
xlayoana
Buna ziua,
Baiatul meu de 7 ani a facut febra 37, 5 in urma cu 3 zile, nas infundat, secretii apoase, dimineata sunt usor purulente, respira greu, pe gura, sforaie noaptea. De atunci febra a inceput sa creasca, acum ajungand la 39 noaptea. Ziua face febra usoara 37.5 doar o data si noaptea creste la 39.Am urmat ratament cu nurofen, picaturi bixtonim doar seara si ziua pic cu sare de mare, aerosoli cu ulei de eucalipt si ceai de musetel.Febra persista si nasul e tot infundat. Azi am facut analize de sange, urina, ex nazal si faringian insa doar cele de sange si urina au fost gata trombocite mici 151000mm3, vsh mare 28mm/h, creatinina serica mica, si corpi cetonici prezenti in urina. Doctorul de familie ne/a prescris zinnat pastile de 125mg, (2-0-1), picaturi cu gentamicina in nas, nurofen. Este foarte sensibil. Raceste foarte des si face febra aproape intotdeauna.Trece greu, astfel ajungand sa faca deseori otita. Luna aceasta si si anterioara a mai primit antibiotic pt o tuse suparatoare fara flegma care se incapatana sa treaca. Credeti ca ar trebui sa scoatem polipii si amigdalele?
1 comentarii
0
01-08-2015, ora 19:33
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
obligatoriu
at intarziat deja cam 2 ani...si nu ati facut nici un bine copilului protejandul de operatie
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Copil cu stare generală relativ bună - când tratezi febra?
  • Medicamentele antipiretice sunt administrate frecvent în mod eronat de către părinți
  •