rinoadenoidita si disfunctie ototubara - otita medie

26-11-2009
DECARALUCA
Nu este medic/terapeut
DECARALUCA
baietelul meu are 2 ani si 1 luna si la inceputul lunii noiembrie a inceput sa tuseasca, sec.nu a facut febra deloc. stare generala foarte buna.pofta de mancare.pediatrul l-a examinat si nu are nimic pulmonar ci doar rosu in gat. a luat ospen 5 zile, dar tot tusea, acum productiv. am fost la orl-list si i-a pus diagnostic rinoadenoidita si disfunctie ototubara.care i-a prescris mariner, eurespal 5ml/3zi, pivalone si bioptal in serii de 6 zile cate 2 pic/3zi cu pauze 6 zile, si imunogrip in serii de 4 zile 3ml/3zi cu 4 zile pauza. iata ca e sfarsitul lunii si copilul meu tot tuseste. ce e de facut? astept zilele astea si rezultatul analizei de exsudat faringian.
7 comentarii
0
26-11-2009, ora 15:25
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebue sa vedeti daca este rosu.. pe amigdale sau pe peretele posterior a faringelui..., care este legat cu esofagul si stomacul.
pana nu aflati de unde provine tusea.. nu o sa stiti ce sa tratati!
mergeti la un medic gastrolog, la ORL.. si sa stabileasaca de la ce nivel vine iritatia faringiana!
0
27-11-2009, ora 09:04
DECARALUCA
Nu este medic/terapeut
DECARALUCA
este rosu pe amigdale, se vede cand deschide el gurita. ce ziceti de tratamentul prescris?
0
27-11-2009, ora 09:13
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
e OK.
nu ii dati copilului fructe gen grefe lamaie kyvi si portocale
0
27-11-2009, ora 09:29
DECARALUCA
Nu este medic/terapeut
DECARALUCA
ce sa zic, a mai baut limonada cu miere de albine, sau fresh de grefe cu portocale. nu am stiut ca nu are voie. dar tot mai tuseste. cat o s-o mai tina asa pana ii trece?
0
30-11-2009, ora 09:55
DECARALUCA
Nu este medic/terapeut
DECARALUCA
CAT O SA MAI TINA TUSEA ASTA. TOT MAI TUSESTE DUPA O SAPT. DE TRATAMENT DE LA ORL-LIST.PARCA CEVA MAI PUTIN DAR TOT MAI TUSESTE. AVEM TRATAMENT PT O LUNA.
0
30-11-2009, ora 09:57
DECARALUCA
Nu este medic/terapeut
DECARALUCA
CE TRATAMENT AR FI TREBUIT SA IA DACA ERA ROSU PE PERETELE POSTERIOR FARINGELUI?
0
30-11-2009, ora 09:58
DECARALUCA
Nu este medic/terapeut
DECARALUCA
AVAND SI OTITA MEDIE, DE LA POLIPI, NU AR FI TREBUIT SA-I DAU CEVA SI PT URECHE? AM PRIMIT REZULTATUL DE LA EXSUDATUL FARINGIAN SI ESTE BINE, NU ARE NIMIC
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum și când trebuie tratată tusea
  • Dispersia particulelor de tuse în aer liber
  • O nouă tehnică pentru tratarea infecţiilor urechii medii
  • Tipuri de tuse pentru care trebuie să te îngrijorezi
  • Câteva sfaturi pentru a calma tusea
  • Tratament tuse - medicamente, remedii, ceaiuri pentru tuse
  •