Rmn Genunchi Drept

08-11-2021
Dan.P
Nu este medic/terapeut
Dan.P
Buna Ziua, in urma cu 10 ani am avut o operatie de Ruptura LIA si ruptura Menisc(am fost operat )si totul a fost ok, am jucat fotbal, ski pana in urama cu 3, 4 luni cand a inceput sa m-i se blocheze genunchiul si sa aparat o durere in interior cand conduc mult.Am facut si un RMN si as vrea catev pareri ce este de facut.Multumesc.
RM genunchi Platie ligament incrucisat anterior (LIA), mai probabil cu grefon patelar, cu restabilirea continuitatii. Tunelul tibial corect pozitionat, la 1/2 distantei antero-posterioare a platoului tibial, fara chsite de canal tibial. Grefonul LIA cu semnal (cu structura) normala, fara intrerupera continuitatii. Ligament incrucisat posterior normal. Ligamente colaterale, tendon popliteu fara semne RM de ruptura. Meniscul intern cu inaltime redusa, cu modificari de semnal intrameniscale in corpul meniscal probabil degenerative si o leziune oblica in cornul posterior (probabil post-meniscectomie partiala). Fara detasari de fragmente meniscale. Meniscul intern usor subluxat medial. Meniscul extern cu forma normala, fara leziuni intrameniscale cu aspect de ruptura. Subtierea cartilajului de pe suprafetelor portante femuro-tibiale interne, gradul II-III. Subtierea cartilajului din portiunea anterioara a condilului femural intern si din santul intercondilian anterior, gradul III-IV, cu neregularitati cartilaginoase. Subtierea cartilajului de la nivelul suprafetelor portante femuro-tibiale externe, gradul II. Osteofitoza femuro-tibiala interna si externa. Mic chist Baker alungit, adiacent tendonului muschiului gastrocnemian medial capat proximal. Modificari edematoase difuze, moderate in grasimea infrapatelara, in santul intercondilian anterior. Patela in pozitie normala. Fara defecte cartilaginoase patelare. Defect cartilaginos gradul IV in portiunea medie a trohleei femurale pe 13 mm axial, cu margini neregulate. Retinacule patelare, tendon patelar, tendon cvadricipital fara semne RM de ruptura. Modificari edematoase usoare in grasimea infrapatelara, fara colectii. Modificari edematoase difuze in grasimea suprapatelara, sugerand bursita, fara colectii. Fara hidrartroza. Concluzii: Platie LIA cu restabilirea continuitatii. Meniscul intern cu inaltime redusa, cu modificari degenerative in corpul meniscal si o leziune oblica in cornul posterior (probabil post-meniscectomie partiala? - nu dispunem de examinari imagistice anterioare sau de documente medicale ref. la interventia chirurgicala anterioara). Mic chist Baker in formare
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.