Rugaminte: ce inseamna aceste valori negative?

23-01-2008
OvidiuP
Nu este medic/terapeut
OvidiuP
Ieri am facut analizele "suportate" de Guvern. Astazi, cand am fost sa-mi iau rezultatele, am crezut ca nu vad bine. La laboratorul la care am facut aceste analize, cele negative au fontul rosu, si asa mi-au sarit repede in ochi: Colesterol seric total 318
TGP 60
Sideremie 232
Ati putea sa ma ajutati si sa-mi spuneti ce inseamna aceste valori negative, inainte de a ma duce la medic (adica maine?)
Cu multumiri, Ovidiu P
3 comentarii
0
23-01-2008, ora 00:00
OvidiuP
Nu este medic/terapeut
OvidiuP
Celelalte valori: Trigliceride serice 90
Bilirubina : Negativ
Glicemie : 97
Eritrocite : Negativ
A, si inca una cu rosu: Proteine +30!
De cateva ore caut pe net, si am gasit atatea informatii ca nu mai stiu ce sa cred.
0
23-01-2008, ora 00:00
Dr. Marina Prunea
Medicina de familie
Dr. Marina Prunea
Nu sunt chiar atat de dezastruase rezultatele pe cat esti de stresat. In primul rand sa stii ca analizele de laborator se interpreteaza intr-un context clinic, nu cu o lista in fata si nu individual. Asa este cazul TGP, langa care era bine sa scrii siTGO. Colesterolul crescut este un factor de risc pentru afectiuni cardiovasculare. Nu stiu ce varsta ai, dar, oricum, va trebui sa lupti cu el pana ajunge sub 200. Sunt convinsa ca ti se va prescrie o statina si ti se va recomanda un regim alimentar lipsit de grasimi de origine animala(principala sursa exogena de colesterol). Cat priveste analizele pe care le-ai adaugat ulterior (incepand cu trigliceride).cred ca ai facut o salata de rezultate de la analiza sangelui si sumarul de urina. Oricum...nu vad de ce ar fi astea cu rosu.cu exceptia proteinelor, care cred ca tot prin urina s-au gasit. N-o sa comentez. As recomanda repetarea analizei urinii si daca se obtine acelasi rezultat...consult nefrologic de specialitate.
0
23-01-2008, ora 00:00
OvidiuP
Nu este medic/terapeut
OvidiuP
Am 37 de ani. TGO nu apare pe buletinul de analize. Multumesc, chiar ca sunt stresat. Mi se pare ca am toate bolile de ficat sau de inima despre care am citit...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum și-ar evalua un medic sănătatea?
  • Analize medicale foarte importante
  •