S-ar putea sa fiu insarcinata?

09-06-2008
mousel15.15
Nu este medic/terapeut
mousel15.15
Buna ziua,
iau de 5 ani Mycrogynon. Ultima folie nu am luat-o conform prospectului, dar am ui ilizat si o alta metoda contraceptiva-prezervativ. Dupa ultima folie, nu mi-a venit menstruatia. Nu am mai continuat cu o alta folie.Recunosc nici test de sarcina nu mi-am facut. S-ar putea sa fiu insarcinata?
Multumesc.
4 comentarii
0
10-06-2008, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Nu este exclus sa fiti insarcinata, totusi este destul de improbabil. Faceti testul de sarcina la 2 saptamani de la contactul suspect ca fiind fertil.
0
13-06-2008, ora 00:00
mousel15.15
Nu este medic/terapeut
mousel15.15
Mi-am facuta azi dimineata un test si NU sunt insarcinata; dar nici nu mi-a venit. De ce ? Am luat prea mult timp anticonceptionale.
0
13-06-2008, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Tratamentul indelungat cu anticonceptionale poate fi, intr-adevar, o cauza de amenoree (lipsa manstruatiei). De regula, aceasta problema se rezolva spontan, fara nici un tratament. Cat timp trebuie asteptata reluarea spontana a menstruatiei ? Aici parerile diverg, unii doctori considera 3 luni, altii (cu care ma numar) considera 6 luni. In minoritatea de cazuri in care reluarea menstruatiei nu se produce in acest interval, trebuie facut un tratament hormonal de reluare a menstruatiei.
0
14-06-2008, ora 00:00
mousel15.15
Nu este medic/terapeut
mousel15.15
Multumesc de raspuns.
Dar in decursul acestui timp, as putea ramane insarcinata, sau voi avea nevoie de o metoda contraceptiva? Ma gandesc ca da.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce întârzie menstruația?
  • Am rămas însarcinată, deși m-am protejat - unde am greșit (greșeli frecvente ale contracepției)
  • Diferența între sarcină și sindromul premenstrual
  • Câte zile poate să întârzie ciclul (fără a fi o problemă)
  •