Sa fie oare insarcinata?

27-06-2007
romeox
Nu este medic/terapeut
romeox
Buna ziua in primul rand, problema a fost discutata de mai multi useri in mai multe topicuri, vechea poveste prezervativ rupt, postinor luat dupa aproximativ 16 ore prima pastila urmatoarea pana in 12, problema cea mare e ca nu i-a mai venit menstruatia prietenei mele, au trecut 7 zile de la data cand trebuia sa ii vina menstruatia si nimic exista riscul sa fi ramas insarcinata, sa mai asteptam pana facem un test de sarcina? am inteles ca poate intarzia pana la 10-14 zile?

Multumesc mult pentru timpul acordat, astept cu nerabdare raspunsul dumneavoastra.
6 comentarii
0
27-06-2007, ora 00:00
Dr. Woody
Nu este medic/terapeut
Dr. Woody
Ar trebui sa faceti un prim test de sarcina la circa 14-21 de zile de la contactul la care ati suferit " accidentul" cu ruperea prezervativului, menstruatie poate intarzia uneori si din cauza stresului dar ca sa fiti siguri un test de sarcina nu strica, iar pretul este destul de convenabil nu este o avere, o zi buna si fara probleme sa aveti
0
27-06-2007, ora 00:00
romeox
Nu este medic/terapeut
romeox
daca azi se implinesc 7 zile de cand trebuia sa-i vina menstruatia o sa mai astept pana pe duminica si apoi o sa faca un test de sarcina, oricum nu prea mai avem ce face acum decat sa asteptam si sa speram.Iar in cazul in care ar ramane insarcinata cat ar costa un avort si cat ar dura toate astea?
0
27-06-2007, ora 00:00
Dr. Woody
Nu este medic/terapeut
Dr. Woody
Sa speram ca nu veti ajunge la avort, sincer sunt un medic care nu este de acord cu avortul mai ales dc este prima sarcina uneori dupa avort se poate intampla ca sa nu mai poti ramane insarcinata niciodata, tb sa va ganditi f bine mai ales dc aveti sau nu intentii sa mentineti relatia, dc prietena are alte pb de sanatate,
va doresc o zi buna si sa nu aveti surprize,
0
27-06-2007, ora 00:00
romeox
Nu este medic/terapeut
romeox
multumesc mult pentru raspunsuri, sa speram ca nu va fi nevoie
0
29-06-2007, ora 00:00
romeox
Nu este medic/terapeut
romeox
Gata am scapat de stress, dupa 9 zile de asteptare a aparut si menstruatia...multumesc tuturor pentru sfaturi. Asta o sa fie o lectie pentru mine!
0
19-08-2007, ora 00:00
vocorina
Nu este medic/terapeut
vocorina
daca fac tratament cu ovestin si cervugid exista posibilitatea sa raman insarcinata?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce întârzie menstruația?
  • Am rămas însarcinată, deși m-am protejat - unde am greșit (greșeli frecvente ale contracepției)
  • Diferența între sarcină și sindromul premenstrual
  • Câte zile poate să întârzie ciclul (fără a fi o problemă)
  •