Sa ma ingrijorez?

98 comentarii 1 2 34 Înainte ›
0
02-08-2011, ora 22:21
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Simptomele pot fi declansate de psihic, sunt femei convinse ca sunt insarcinate si au toate simtomele, pana la voma dimineata, sani umflati etc dar cand afla cert ca nu au sarcina revin brusc la normal...Du-te la medic, altfel nu te linistesti.
0
04-08-2011, ora 22:06
ionicaionela33
Nu este medic/terapeut
ionicaionela33
copil de 9 ani
leucocite= 6.1
limfocite= 38.4
mxd (eoz, baz, mono)= 13.6
granulocite= 48
limfocite# =2.3
mxd#( eoz, baz, mono)= 0.8
granulocite# =3
nr. eritrocite=4.77
hemoglobina= 12.7
hematocrit= 37.6
volum eritrocitar mediu= 78.82
hemoglobina eritrocitara medie= 26.6
concentratie medie hb./100ml sange =33.8
latimea distributiei eritrocitare (cv)= 13
latimea distributiei eritrocitare(sd)= 38.9
trombocite= 299
volum mediu trombocitar= 9.8
plachetocrit=23.6
latimea distributiei trombocitare=12.2
vsh=4-8
glucoza=73
tgp(alt)= 20
creatinina serica=0.57
uree= 27
fibrinogen= 250
proteina c reactiva= negativa
aslo= sub 200
fier= 82
calciu ionic= 3.9
calciu total=9.60
magneziu=2.30

copil de 9 ani, nu mananca nimic, are hiper sensibilitate la orice, incepe sa planga din orice se enerveaza, nu are pofta de nimic, splina ia iesit 9, 2 ce ma fac ?
are 25 kg, 1.30 inaltime, 9 ani. ajutati-ma.
0
04-08-2011, ora 22:11
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Un gastroenterolog ati consultat? Medicul la care a fost ce a sugerat ca ar fi?
Are scunul anormal?
Vomita?
Are alergii?
0
04-08-2011, ora 22:12
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
scaunul *
0
16-08-2011, ora 00:06
alinna_m
Nu este medic/terapeut
alinna_m
Luna trecuta am fost nevoita sa iau o vitamina k in a2a zi de menstruatie cu gandul ca se va opri sa pot merge la mare.Nu am observat nicio diferenta.La 18 zile dupa asta am avut un contact neprotejat. Luna aceasta menstruatia a venit in ziua in care trebuia dar mult mai tarziu (ca si orar imi vine mereu dimineata) si nu are fluxul obisnuit (mai diminuat). In rest nu e schimbata nici culoare, nimic. Sa fie efectul vitaminei sau mai mult de atat?:(
0
16-08-2011, ora 12:14
laruka
Nu este medic/terapeut
laruka
Da, este efectul vitaminei k. Cateva luni este posibil sa fie mai diminuat. Daca culoarea este normala, si ziua...nu ai de ce sa iti faci griji. Totusi, pentru siguranta ta ai putea face un test de sarcina la 3 saptamani de la acel contact neprotejat
0
16-08-2011, ora 20:23
ionicaionela33
Nu este medic/terapeut
ionicaionela33
scaunul este normal, nu vomita, dar nu face treaba mica prea des, are dermatita atropica de cand sa nascut, dar asta nu are nici o legatura cu analizele care i-au iesit
0
20-08-2011, ora 19:32
savu iulia
Nu este medic/terapeut
savu iulia
buna ziua!eu as avea 2 probleme dar acuala este ce-a care ma ingrijoreaza, !de felul meu am scaunul la 2 zile, am facut ieri si astazi iarasi de 2 ori(normal) si am iesit cu sange, ma mai si ustura pe interior.sper ca am putut sa ma exprim cat de cat corect, sa ma duc la doctor imi este rusine sa explic ce si cum, de aceea as vrea parerea dumneavostra.va multumesc frumos!ptr a 2 problema am sa revin alta data...
0
20-08-2011, ora 22:17
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Iulia,
Lasa rusinea si mergi la gastroenterolog sau proctolog ca nu e de glumit cu sangerarile! Pot fi hemoroizi, dar poate fi altceva mult mai serios, nu te amagii cu raspunsuri de la distanta! Ei vad zilnic numai cazuri din astea, deci rusinea este nefondata. Chiar daca trece, cauza poate ramane.
Sanatate!
0
20-09-2011, ora 21:36
sandu georgiana
Nu este medic/terapeut
sandu georgiana
am o usturime de vreo trei zile in zona vaginala ce sa fac? ce tratament pot lua???
0
20-09-2011, ora 23:07
laruka
Nu este medic/terapeut
laruka
nu lua tratament de capul tau! poate fi o simpla infectie urinara: deci mergi sa faci un sumar de urina si o urocultura; daca acestea ies in limite normale si nu ai nici o infectie, mergi si fa niste analize pentru bts.
Ai putea lua un urinal acut - dar dupa ce faci urocultura.
sanatate
0
21-09-2011, ora 08:47
sandu georgiana
Nu este medic/terapeut
sandu georgiana
e bun daca as sta in apa firbinte mi-ar da rezultat?nu pot face spalaturi cu ceai?
0
21-09-2011, ora 08:51
sandu georgiana
Nu este medic/terapeut
sandu georgiana
nu poate fi si o raceala??
0
21-09-2011, ora 09:16
laruka
Nu este medic/terapeut
laruka
tocmai asta spuneam: poate fi o raceala, o infectie urinara. sa ia urinal acut, dar dupa ce face urocultura-caci altfel rezultatul analizei este influentat. sau, sa ia urinal acut 3-5 zile acum, apoi sa lase 7 zile si in a 8-a zi sa faca analiza.
cu ceai nu are rost sa te speli, caci distrugi flora vaginala;
baie fierbiente ai putea sa faci, poate fi chiar ceva nisisp sau pietricele la rinichii, care se elimina, si ustura; si baia fierbinte produce vasodilatie, si atunci acestea se elimina mai usor, fara sa usture asa;
Numai ca, Georgiana, noi aici presupunem ce ai putea avea, iti dam variantele; dar cel mai bine este sa mergi la medic si sa faci analizele. tu alegi cand, acum inainte si apoi iei tratament exact pe problema, sau iei urinal acut acum(asta e cel mai bun, poti lua uricol, sau urinex; dar urinal acut e cel mai eficient) si apoi lasi o saptamana ca sa se elimine din organism si faci analizele
0
21-09-2011, ora 16:30
sandu georgiana
Nu este medic/terapeut
sandu georgiana
am fost la medicul de familie pana ajung sa fac analizele, mi-a dat norfloxacin de 400 ce spuneti?
0
21-09-2011, ora 16:44
laruka
Nu este medic/terapeut
laruka
deci, ti-a dat direct antibiotic. Ia-le asa cum ti-a fost prescris, apoi asteapta cel putin 7 zile pana faci analizele. sanatate
0
21-09-2011, ora 18:01
sandu georgiana
Nu este medic/terapeut
sandu georgiana
multumesc mult
0
23-09-2011, ora 15:51
tudor_steliana
Nu este medic/terapeut
tudor_steliana
Poate ma ajuta cineva cu un rezultat la o ecografie, va rog mult!!!!!!!!!!!!!!!
"la nivelul cadranului central formatiune imprecise delimitate, continand arii transonice si hiperecogene in alternanta
vascularitate prezenta la acest nivel.
adenopatie axilara "
Astept un raspuns, recunosc sunt foarte speriata!!!!
0
30-09-2011, ora 10:16
lego
Nu este medic/terapeut
lego
buna ziua, am niste analize si vad ca scrie Observatii laborator:Leucocitoza cu Neutrofilie.este acesta 1 diagnostic?ar trebui sa ma ingrijorez?pot posta analizele aici
0
30-09-2011, ora 16:07
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Postati pe prima pagina sa fie vazut de mai multi! Aici intra numai cei care deja au raspuns.
0
08-10-2011, ora 10:21
xxantipa
Nu este medic/terapeut
xxantipa
Buna. Am si eu o problema. Am 16 ani jumate si fac cu prietenul meu neprotejati. Ultimul ciclu menstrual a fost in intai septembrie 2011 si azi e 08.10.2011 si nu mi'a venit. Ar trebui sa fiu ingrijorata? oare am ramas? am mai patit asa dar mi'a venit dupa 5 sau 6 zile intarziere. Deja e data de 8 si nu mi'a venit. ce sa ma fac?
0
09-10-2011, ora 14:29
laruka
Nu este medic/terapeut
laruka
in primul rand tu la 16 ani nu ai o menstruatie regulata, deci nu poti spune ca ti-a intarziat decat dupa cel putin 36 de zile de la ultima menstruatie. In al doilea rand, nu va mai jucati asa, si protejati-va. Caci neavand o menstruatie regulata nu te poti lua dupa metoda calendarului, sau coitus interuptus.
Poti face un test de sarcina din farmacie, cu prima urina de dimineata, si nu testul barza. Orice altceva. De recomandat sure check. Il faci acum (azi/maine), si il mai faci la 21 de zile de la ultimul vostru contact neprotejat. Si mergeti la un cabinet de planning si protejati-va eficient. Acolo va dau chiar si prezervative gratuite, daca aveti carnet de elev.
0
09-11-2011, ora 20:44
Rafa bia
Nu este medic/terapeut
Rafa bia
Buna, am 18 ani si sunt foarte ingrijorata:( va rog din suflet sa ma ajutati! Am avut luna trecuta vreo 5 contacte sexuale cu prietenul meu, dar toate au fost protejate (cu prezervativ, iar prietenul meu de fiecare data a verificat si a spus ca nu am de ce sa fiu ingrijorata). Menstruatia trebuia sa imi vina pe data de 21, au trecut deja aproape 3 saptamani si nu mi-a venit. am facut 2 teste de sarcina, unul dupa 1 sapt si celalalt dupa 1 sapt jumate, ambele au iesit negative, insa menstruatia tot nu apare.. tin sa mentionez ca a foarte mult stres pe cap, si am o viata foarte incarcata. simptome de sarcina nu am avut deloc, dar totusi sunt extrem de speriata. va rog din suflet sa ma ajutati cu un sfat:((((((
0
09-11-2011, ora 21:59
laruka
Nu este medic/terapeut
laruka
Rafa, daca 2 teste au iesit negative, eu zic ca nu ai de ce sa te ingrijorezi!! Ai menstruatia regulata perfect? Au fost cumva primele contacte cu el - adica pana acum ai fost virgina?
La varsta ta e normal sa intarzie menstruatia, cu atat mai mult daca recent s-a pierdut virginitatea.
Eu zic sa mai astepti cateva zile, sa te relaxezi...caci e posibil ca stresul sa fie o cauza a intarzierii menstrei - sa bei un pahar de vin rosu (nu te invat la prostii, dar e o metoda babeasca care accelereaza menstruatia) - si daca pana luni-marti nu apare, mergi la un control ginecologic. Poate fi o alta cauza, nu neaparat sarcina...ceva hormonal...
0
10-11-2011, ora 19:15
Rafa bia
Nu este medic/terapeut
Rafa bia
Multumesc din suflet pt raspuns. Nu au fost primele contacte, si da in fiecare luna imi intarzaie, dar nu chiar atat de mult, maxim 2 saptamani. acum sunt deja 3 sapt si nu mi-a venit. Am avut azi cateva dureri de burta ca si inainte de menstruatie, sper sa imi vina cat mai repede:(( adevarul e ca in perioada asta am cel mai mare stres pe cap.multumesc inca o data!
0
21-03-2012, ora 11:32
holly
Nu este medic/terapeut
holly
va rog frumos sa-mi spuneti dak am voie sa iau penicilina V in timpul alaptarii. acum 2 saptamani mi-a dat medicul penicilina. de asemenea am kluat in ultima luna de sarcina. acum am o raceala puternica si durere de gat si urechi si nu-mi scadde febra cu paracetamol nic nurofen..imi revine la 3 ore. e bine sa iau din nou penicilina? am programare la orl tocmai peste o luna. va multumesc mult.
am un bebe de 4 luni si-l alaptez
0
09-10-2012, ora 13:42
kiss1965
Nu este medic/terapeut
kiss1965
Buna ziua, doamnelor, am si eu o problema, nu stiu daca este vorba de o eventuala sarcina sau alceva, dar ultimul CM, l-am avut in 23 august, mentionez ca am facut 3 teste de sarcina si sunt negative.am 40 de ani, s-ar putea sa fiu insarcinata sau sa intru in menopauza...astept raspunsurile voastre..
0
09-10-2012, ora 14:04
laruka
Nu este medic/terapeut
laruka
mai degraba o menopauza f grabita ;) mergi la un medic gineco sau fa un test de sange hormonal si beta hcg
0
10-10-2012, ora 11:41
kiss1965
Nu este medic/terapeut
kiss1965
Buna, Laruka, multumesc ptr sfat, am sa merg in curand, doar ca nu pot crede ca asa deodata s-a intrerupt Cm, deoarece pana in luna august am avut si ovulatie si CM, la 28 de zile, s-ar putea sa ai drepatate, doar ca ma sperie lucrul acesta, mai ales ca noi ne facem analize peste analize sa putem avea un copil, am facut si tratament cu dufaston, si mladita de zmeura, si napraznic, in iulie am fost la ginecologul meu, si era totul ok.nu stiu ce sa zic, sa faca D-ZEU, CI-O VREA...multumesc ai ft tare draguta...pe curand
0
10-10-2012, ora 11:47
laruka
Nu este medic/terapeut
laruka
oricum menopauza cand apare.. nu se instaleaza imediat.. incepe cu intarzieri, lipsa menstruatiei o luna, poate doua; si revine ciclul menstrual.. si tot asa;
mergi la ginecolog; si e foarte important daca mai stii cand ai avut prima menstruatie - daca a fost mai devreme de 12 ani e posibil ca acesta sa fie un motiv al menopauzei timpurii,
dar vorbeste cu ginecologul;

Totusi, daca zici ca ai facut recent tratament pentru a ramane insarcinata..fa un test de sange beta hcg -
Adaugă un comentariu / răspuns
98 comentarii 1 2 34 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Menstruația peste sarcină
  • Vaccinarea în timpul sarcinii
  • Sarcina după 35 de ani
  • Poziții de somn în sarcină
  • Sarcina și toxoplasmoza
  • Sarcina și răceala
  • Constipația în timpul sarcinii
  • Sarcina si fericirea
  • Sunt însărcinată?
  •